Kiekviename mineraliniame vandenyje aptinkami vis kitokie mineralai, kurie, kaip ir skirtingos maistinės medžiagos, suteikia skirtingą naudą.
Dažniausiai parduotuvėse galima įsigyti kalcio, magnio ar įvairių druskų savo sudėtyje turintį mineralinį vandenį, tačiau taip pat galima aptikti ir kaliu bei sulfatais praturtintų gėrimų.
Kokią naudą suteikia tam tikri mineraliniame vandenyje esantys mineralai?
Kalcis – naudingas kaulams
19-50 metų amžiaus žmonėms kasdien patariama suvartoti 1000 mg kalcio, o moterims virš 50-ies bei vyrams, vyresniems nei 70 metų, ši dozė padidėja iki 1200 mg. Priklausomai nuo mineralinio vandens rūšies, viename litre gėrimo gali būti nuo 0 iki 546 mg kalcio.
Nors šio mineralo aptinkama ir kituose produktuose, jis yra itin naudingas, nes stiprina kaulus ir dantis, padeda plėstis raumenims ir kraujagyslėms, padeda fermentų ir hormonų išsiskyrimui į organizmą, yra itin naudingas nervų sistemai.
Magnis – kovoja su diabetu
Per dieną vyrams rekomenduojama suvartoti maždaug 400-420 mg, o moterims 310-320 mg magnio. Viename 1 l mineralinio vandens butelyje dažniausiai yra iki 126 mg magnio, reikalingo daugiau nei 300 įvairių biocheminių reakcijų kūne atlikti.
Būtent magnis padeda palaikyti įprastą raumenų ir nervų funkciją, reikalingas imuniteto stiprinimui, širdies ritmo stabilizavimui, kaulų stiprinimui. Magnis taip pat reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje, skatina energijos gamybą, padeda išvengti įvairių širdies ligų, diabeto, mažina kraujo spaudimą.
Be to, magnio savo sudėtyje turintis mineralinis vanduo, kaip teigiama, padeda kovoti su priešmenstruaciniu sindromu ir pomenopauzine osteoporoze. Vanduo, savo sudėtyje turintis kalcio ir magnio, mažina inkstų akmenų riziką.
Druskos – naudingos širdžiai
Vandenyje, praturtintame įvairių druskų, slepiasi savybės, padedančios menopauzę patyrusioms moterims išvengti įvairių širdies ir kraujagyslių sutrikimų, kadangi jo dėka organizme sumažėja blogojo cholesterolio kiekis.
Ar tai reiškia, jog reikėtų rinktis itin druskingą mineralinį vandenį? Neskubėkite to daryti, nes šiuolaikinio žmogaus mityboje ir taip apstu maisto produktų, kurie pasižymi aukštu druskų kiekiu.
Vartojant per daug druskos, atsiranda tikimybė susirgti širdies ligomis, turėti aukštą kraujospūdį. Sustiprinti širdį galima ir sportuojant, valgant širdžiai itin naudingus produktus.
Sulfatai – gerina žarnyno veiklą
Mineraliniame vandenyje esantys sulfatai gerina virškinimą ir palengvina užkietėjusius vidurius. Sulfatai taip pat naudingi žmogaus medžiagų apykaitai.
Ar mineralinį vandenį galima gerti po treniruotės?
Ar mineralinis vanduo padės atstatyti treniruotės metu prarastus elektrolitus? Jei geriate tinkamos rūšies vandenį, taip. Jame turi būti mineralai, randami ir jūsų organizme. Jei to nebus, nesulauksite tokio rezultato, kokio tikitės.
Jei geriate daug mineralinio vandens, tačiau jame nėra pakankamo kiekio pačių svarbiausių mineralų, gali būti sutrikdomas skysčių balansas, nervų, raumenų, širdies ir smegenų veikla. Mineralinis vanduo padės numalšinti troškulį, tačiau daugiau iš jo tikėtis nereikėtų.
Be to, prieš sumokėdami už vandenį, įsitikinkite, jog jame yra pakankamas jūsų trokštamų mineralų kiekis, kadangi skirtingose mineralinio vandens rūšyse jo aptinkama nevienodai.
Paprastas gazuotas vanduo nėra kenksmingas
Pastaraisiais metais pasirodė labai daug informacijos, teigiančios, jog gazuotas vanduo kenkia kaulams, skrandžiui ar dantims. Tai netiesa. Sau pakenksite tik tada, jei vartosite įvairiais saldikliais paskanintą gėrimą.
Mineralinis vanduo neturi pakeisti maisto
Jei jums trūksta kalcio, magnio ar kitų mineralų, jums gali padėti mineralinis vanduo, tačiau įsitikinkite, jog jūs maitinatės gerai subalansuotu maistu.
Atminkite, jog norint savo organizmą praturtinti įvairiais mineralais, išsigydyti mineralų nepakankamumą, vien tik mineralinio vandens neužteks. Prieš eksperimentuojant patariama pasikonsultuoti su gydytoju.
Ne visas į butelius supilstytas vanduo yra mineralinis
Ne visas buteliukuose esantis vanduo yra vienodas. Mineralinis vanduo – viena iš daugelio parduotuvėse esančių vandens rūšių.
Mineralinis vanduo ne visada geresnis už bėgantį iš čiaupo
Jei iš čiaupo bėgantis vanduo yra švarus, jis toks pat naudingas, kaip ir mineralinis, kadangi pastarasis, prieš atsidurdamas buteliuose, taip pat turėjo būti išvalytas.
Mokslininkai teigia, jog kartais iš čiaupo bėga daugiau naudingų medžiagų savo sudėtyje turintis vanduo, todėl tik įsitikinus, jog vietinio vandentiekio tiekiamą vandenį gerti sveika, geriau pataupyti ir gerti tai, kas bėga iš jūsų čiaupo.