• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulinės glaukomos dieną Medicinos diagnostikos ir gydymo centro specialistai nemokamai patikrino akių spaudimą visiems norintiesiems. Akcija susidomėta. Iš 68 atvykusiųjų 20 proc. buvo nustatytas padidėjęs akispūdis, jiems specialistai pateikė rekomendacijų.

REKLAMA
REKLAMA

Galima ir apakti

Vienam 50-mečiui buvo nustatytas akispūdis, daugiau nei 2 kartus viršijantis leistiną normą, tačiau jis jokių simptomų nejautė. Padidėjęs akispūdis – viena iš svarbiausių glaukomos priežasčių. Manoma, kad Lietuvoje yra apie 32 tūkst. sergančiųjų glaukoma. Anksti nustatyti ligą sunku. Tai padaryti įmanoma tik atsiradus glaukomos sukeliamų regos nervo pakitimų. Ligai progresuojant, diagnostika paprastesnė, bet oftalmologinė pagalba neretai būna pavėluota.

REKLAMA

Žmogus dėl glaukomos iš pradžių nejaučia jokių nepatogumų, bet laiku nediagnozuota ši liga progresuoja ir, jei negydoma, galima apakti. Procesas negrįžtamas, nes liga pažeidžia regos nervą ir tinklainės nervų ląsteles. Susirgti glaukoma labiau rizikuoja žmonės, sergantys cukriniu diabetu, migrena, trumparegiai, kurių arterinis kraujospūdis svyruoja, ir tie, kuriems didesnė tikimybė paveldėti šią ligą.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Medicinos diagnostikos ir gydymo centro oftalmologės Gintės Sirvydaitės Vaitiekūnienės, glaukoma serga ir vaikai, ir suaugusieji, tačiau dažniausiai vyresni nei 40 metų amžiaus žmonės. Vis daugiau žmonių pradeda domėtis savo sveikata, reguliariai kreipiasi į gydytojus profilaktiškai pasitikrinti, todėl nustatoma vis daugiau sergančiųjų. Labai svarbu, kad liga būtų pradėta gydyti kuo anksčiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydymas nelengvas

Svarbiausias gydymo tikslas – sustabdyti glaukomos progresavimą, išsaugoti likusias regos funkcijas. Pagrindinis šiuo metu naudojamas gydymo būdas, apsaugantis regos ląsteles nuo žūties, yra akispūdžio mažinimas. Tai padaryti įmanoma trimis būdais: akių lašais, lazeriniu ir chirurginiu būdu. Dauguma sergančiųjų glaukoma turi nuolat į akis lašinti akispūdį mažinančius lašus. Kiek kartų per dieną ir kokius lašus ar jų kombinacijas reikia lašinti, nurodo akių gydytojas. Labai svarbu griežtai laikytis gydytojo nurodymų ir lašinti vaistus vienodais laiko tarpais kasdien. Daugumai ligonių tokio gydymo pakanka visam gyvenimui – liga sustabdoma ir neprogresuoja. Jei net ir nuolat lašinant lašus akispūdžio sureguliuoti nepavyksta, blogėja regos funkcijos, atliekamos lazerinės ar chirurginės operacijos. Lazeriu paveikiama tam tikra akies drenažinės sistemos dalis, pagerinamas skysčio iš akies nutekėjimas. Po procedūros akispūdis sumažėja, tačiau po kiek laiko vėl gali imti didėti. Kartais norimam rezultatui pasiekti vienos operacijos gali ir nepakakti. Tada gali tekti ir toliau vartoti akių lašus ar atlikti pakartotinę operaciją.

REKLAMA

Svarbiausia – profilaktinė patikra

Glaukoma – antra pagal dažnumą aklumo priežastis pasaulyje. Ši liga nėra skausminga, o regėjimas ilgai išlieka geras. Ji nustatoma tik profilaktiškai tikrinant akių spaudimą ar parenkant akinius. Reikia laiku gydyti visas akių ir kitų organų ligas, bet patyrus net mažiausią akies traumą svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Prevencinių priemonių, padedančių išvengti glaukomos, nėra. Ankstyva glaukomos diagnostika ir gydymas – geriausias būdas kontroliuoti ligą ir išsaugoti geras regėjimo funkcijas. Akis būtina tikrintis kasmet, ypač jei tarp artimiausių giminių yra sergančiųjų glaukoma. Labai svarbu atsiminti: jei žmogui nustatoma ankstyvos stadijos glaukoma ir ji gydoma, jis neapaks.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų