Generalinė prokuratūra nutraukė 2006 metų rugpjūčio 23 dieną tarnybinės komandiruotės Breste (Baltarusija) metu mįslingomis aplinkybėmis žuvusio Valstybės saugumo departamento (VSD) karininko Vytauto Pociūno bylos tyrimą.
Prokuroras Mindaugas Gylys konstatavo, kad atlikus visas papildomas įmanomas ekspertizes, kitus tyrimo veiksmus, nustatyta, jog VSD pulkininkas žuvo per nelaimingą atsitikimą. Anot jo, nėra jokių duomenų, kad jo mirtis galėjo būti kokios nors nusikalstamos veikos padarinys.
„Išnaudojome visas priemones atliekant ikiteisminį tyrimą, jos rodo, kad tai buvo nelaimingas atsitikimas“, - antradienį BNS sakė prokuroras.
Anot jo, atliekant papildomą tyrimą padarytos daktiloskopinė, mikropluošto, teismo medicinos ekspertizės, apklausta 10
liudytojų. Tarp jų buvo ir anksčiau neapklaustų asmenų.
„Mikropluošto tyrimo metu buvo nustatyta, kad vienas mikropluoštelis yra paties V. Pociūno kaklaraiščio, o kam priklauso kiti mikropluošteliai, nebuvo nustatyta. Bet vėlgi mikropluoštas gali susiformuoti bet kada, bet kokio buitinio kontakto metu liečiantis su bet kuriuo kitu asmeniu. Lygiai tą patį galima pasakyti apie biologinius pėdsakus žmogaus panagėse, kad jie gali atsirasti bet kokio kontakto su kitu žmogumi metu - paduodant ranką ir t.t. (...) Nebūtinai tai rodo, kad buvo kažkokia nusikalstama veikla“, - per spaudos konferenciją žurnalistams sakė prokuroras.
Atliekant tyrimą Čekijoje buvo atlikta biomechaninė ekspertizė, kurią atliko Čekijos policijos akademijos biomechanikos katedros vedėjas profesorius Jiri Strausas. Pasak M. Gylio, čekų mokslininko pagrindinė išvada yra, kad „iškritimas įvyko be kito asmens įtakos, t.y. be pašalinio asmens jėgos“.
Prokuroras pažymėjo, kad žuvusiojo našlei Liudvikai Pociūnienei buvo suteikta galimybė pateikti savo klausimus paskirtai teismo medicinos ekspertizei.
M. Gylys teigė tikrinęs ir viešai skelbiamus svarstymus, kad V. Pociūnas galėjo būti nužudytas dėl savo vykdytų tyrimų.
„Tiriama ir vertinama buvo visi duomenys, kokie tik įmanomi“, - tikino pareigūnas.
Paklaustas, ar šioje byloje dar liko aspektų, kurie leistų dar kartą atnaujinti tyrimą, prokuroras sakė, kad viskas, kad įmanoma jau yra ištirta.
Prokuratūra savo sprendimą išsiuntė byloje nukentėjusiajai pripažintai V. Pociūno našlei L. Pociūnienei. Ji gali per 14 dienų prokuroro sprendimą apskųsti aukštesniajam prokurorui.
L. Pociūnienė BNS patvirtino artimiausiomis dienomis skųsianti ją „nustebinusį prokuratūros sprendimą“.
„Mane labai nustebino toks sprendimas. Praktiškai paliekamos neišnaudotos galimybės, prie kurių, atrodo, dirbome bendromis jėgomis, bet, pasirodo, interesai skirtingi šioje byloje. Kažkam geriau išsiaiškinti teisybę, o kažkam geriau, kad jos nežinotų niekas. Be jokios abejonės skųsiu“, - teigė V. Pociūno našlė.
Aukštesniojo prokuroro sprendimas dar gali būti skundžiamas ikiteisminio tyrimo teisėjui, o šio nutarimas - aukštesnės instancijos teismui.
2006-ųjų lapkritį Generalinė prokuratūrą nustatė, jog Lietuvos konsulate Gardine dirbęs V. Pociūnas 2006 metų rugpjūtį tarnybinės komandiruotės Breste metu žuvo per nelaimingą atsitikimą, iškritęs per langą, ir ikiteisminį tyrimą nutraukė.
Prokurorai nenustatė, kad karininkas buvo jėga išstumtas arba išmestas per viešbučio Breste langą.
Tačiau jo artimieji ir visuomenininkai protestavo prieš šį nutarimą ir vėlesnį prokuratūros sprendimą, patvirtinusį pirmojo pagrįstumą.
Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas 2007 metų rugsėjį patenkino L. Pociūnienės skundą - panaikino Generalinės prokuratūros nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl V. Pociūno žūties.
Generalinė prokuratūra teismo sprendimo neskundė ir ėmė tirti pareigūno žūtį iš naujo.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.