• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nacionalinė priešraketinės gynybos sistema „Iron Dome“ („Geležinis kupolas“) Izraelyje bus aktyvuota kitais metais.

REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau buvo planuota, kad „Geležinis kupolas“ pradės veikti šių metų lapkričio mėnesį, tačiau dabar Izraelio valdžia naujosios priešraketinės gynybos sistemos diegimą ketina atidėti iki 2011 metų, pranešė leidinys „Defense News“. Tai padaryti privertė būtinybė atlikti papildomus ją naudosiančių kariškių apmokymus, sakoma pranešime.

REKLAMA

Naujausiais duomenimis, „Geležinis kupolas“ pradės veikti kitų metų pirmąjį ketvirtį. Iki to laiko visi šios priešraketinės gynybos sistemos komponentai bus saugomi vienoje Izraelio centrinėje dalyje esančių šalies karinių oro pajėgų bazių. Pranešama, kad, iškilus būtinybei, ši sistema gali būti parengta naudoti ir anksčiau, nei numatyta.

REKLAMA
REKLAMA

Iš pradžių „Geležinio kupolo“ baterijos bus dislokuotos pasienyje su Gazos Ruožu, o vėliau – palei sieną su Libanu. Izraelio gynybos ministerijos vertinimais, kad būtų galima visiškai „uždengti“ šalies šiaurinės bei pietinės dalies pasienio regionus, prireiks 20 „Geležinio kupolo“ baterijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jų gamyba ir dislokavimas kainuos ne mažiau, nei milijardą šekelių – apie 262 milijonų JAV dolerių.

Dalį šių išlaidų padengs JAV: šių metų gegužės viduryje Pentagonas informavo izraelio Gynybos ministeriją, kad prezidentas B. Obama pritarė šiam tikslui Izraeliui skiriamai 205 mln. dolerių paramai.

REKLAMA

Šią vasarą „Geležinio kupolo“ priešraketinė sistema buvo išbandyta su Izraelio kariuomenėje jau naudojamais priešraketinės gynybos kompleksais. Bandymai buvo vykdomi liepos 11 – 14 dienomis. Juose dalyvavo Izraelio Gynybos ministerijos Ginkluotės ir technologijų plėtros valdyba (ADWTI), šalies karinės oro pajėgos ir „Iron Dome“ sistemą sukūrusi Izraelio bendrovė „Rafael“.

REKLAMA

Pranešama, kad bandymų metu „Geležinis kupolas“ nepraleido nė vienos „priešo“ paleistos artimojo nuotolio raketos. Sistema turėjo aptikti ir sunaikinti taikinius, imituojančius „Hamas“ kovotojų naudojamas „Qassam“ raketas Izraelio teritorijai apšaudyti ir 122 mm sutelktos ugnies raketinių sistemų „Grad“ ir „Katiuša“ reaktyvinius sviedinius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Geležinis kupolas“ ne tik fiksuoja ir seka į Izraelį paleistas trumpojo nuotolio raketas, bet ir apskaičiuoja jų trajektorijas ir nustato būsimo pataikymo vietas. Tuo atveju, jei raketa ar reaktyvinis sviedinys turėtų nukristi negyvenamoje vietoje, juos naikinančios antiraketos nepaleidžiamos.

REKLAMA

Bendrovės „Rafael“ skaičiavimais, vienos „Iron Dome“ perimtos trumpojo nuotolio raketos sunaikinimo kaina turėtų nukristi iki žemiau 50 000 JAV dolerių, kai tik bus pagaminta pirmoji 1000 antiraketų partija. 2006 m. vykusio antrojo Libano karo metu į Izraelio miestus ir gyvenvietes pataikė tik apie 1000 (apie 25 proc.) iš visų „Hezbollah“ paleistų „Katiuša“ reaktyvinių sviedinių. Pasak „Rafael“ atstovų, jei tuo metu būtų veikusi „Iron Dome“ sistema, didžiąją dalį šių raketų būtų buvę galima numušti už kelių dešimčių milijonų šekelių kainą – nepalyginamai mažiau, nei buvo patirta nuostolių dėl žmonių žūties ir sunaikinto turto.

Viena „Iron Dome“ baterija gali „uždengti“ 150 kvadratinių kilometrų teritoriją ir apsaugoti ją nuo raketų, kurios leidžiamos už 4 – 70 kilometrų. Vieną „Geležinį kupolą“ sudaro 3 raketų paleidimo įrenginiai, turintys po 20 „Tamir“ antiraketų, ugnies valdymo centras ir bendrovės „Elta Systems“ pagamintas daug taikinių vienu metu sekti galintis radaras EL/M-2084.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų