Šį sekmadienį, birželio 14 d., 18 val., Gedulo ir Vilties dieną koncertų ciklas „Muzikos valanda Vilniaus Universiteto šv. Jonų bažnyčioje“ klausytojus pakvies į koncertą, kuriame koncertuos Vega Maščinskaitė, sopranas, Gražina Petrauskaitė, vargonai ir Jurgita Otienė, fleita.
Klausytojai išgirs G.Verdi, P.Mascagni, Ch.W.Glück, G.Puccini ir V.Bellini populiariausias arijas ir giesmes. Koncerte taip pat skambės N.Bruhns, C.Franck ir P.Eben kūriniai vargonams ir J.S.Bacho ir C.Ph.E.Bacho fleitos kompozicijos.
Kaip pasakojo G.Petrauskaitė, programos pradžioje skambėsiantis Vokietijos baroko kompozitoriaus Nicolaus Bruhns Preliudas e-moll puikiai tinka atlikti šios bažnyčios vargonais.
„Tai yra būdingas šiaurės Vokietijos baroko kūrinys, kuriame laisvo pobūdžio improvizaciniai pasažai, dramatiški akordai, virtuoziška solo pedalų linija keičiasi su griežtesnio imitacinio tipo fugos epizodais. Toks preliudo suskirstymas į atskiras padalas vadinamas stylus phantasticus arba fantastinis stilius,“ – apie N.Bruhnso kūrinio ypatumus mintimis dalinosi atlikėja.
Pasak G.Petrauskaitės, šiame koncerte skambės ir prancūzų romantinio simfoninio vargonų stiliaus tėvu vadinamo Césaro Francko Preliudas, fuga ir variacija.
„Raktas į šio kompozitoriaus muziką slypi jo asmenybėje: C.Franckas buvo nepaprastai kuklus, paprastas, pagarbus ir darbštus žmogus. Jo muzika dažnai yra rimto ir pagarbaus charakterio, kartais džiaugsminga, aistringa ar paslaptinga, bet beveik niekuomet paviršutiniška ar humoristinė,“ – apie didžiausiu vargonų kompozitoriumi po J.S.Bacho laikomu C.Francką ir jo stilių pasakojo G.Petrauskaitė.
Anot G.Petrauskaitės, koncertą užbaigsiantis šiuolaikinio čekų kompozitoriaus ir vargonininko Petr Eben „Jeftės dukters šokis“ yra inspiruotas garsios biblinės istorijos, kai Jeftė už pergalę mūšio lauke Dievui pažadėjo paaukoti pirmąjį, ką sutiks prie savo namų durų. Pirmoji Jeftę pasitiko jo vienturtė dukra.
„Kūrinyje gausu rytietiško kolorito, dramatiškų kovos epizodų, o pabaigoje netgi tragiškos Jeftės raudos motyvų,“ – apie vaizdingo programiškumo kupiną čekų autoriaus kūrinį pasakojo vargonininkė.
Šis koncertas yra renginių ciklo, skirto paminėti Tarptautinius vargonų metus (2008-2009), dalis. Ciklo organizatoriai, VU Kultūros centras, siekia visuomenei pristatyti didžiausius Lietuvos vargonus, itin plačias jų galimybes ir geriausius Lietuvos vargonininkus.
Dainininkė V.Maščinskaitė 1998m. Lietuvos Muzikos ir Teatro akademijoje baigė magistro studijas – prof. Irenos Milkevičiūtės dainavimo klasę. 1999 m. Čekijoje dalyvavo tarptautiniame operos dainininkų konkurse ir buvo įvertinta diplomu. Dalyvavo J.Loibl meistriškumo kursuose Miunchene (2000) ir Austrijoje (2001), kur pelnė geriausios atlikėjos vardą. 2005 m. stažavosi Prancūzijoje pas H.Siffert. Atlikėja koncertuoja įvairiuose Europos šalyse.
Fleitininkė Jurgita Otienė įgijo magistro laipsnį LMTA Kauno fakultete doc. L.Čiapo klasėje. Dar studijų metu koncertavo su įvairiais ansambliais Lietuvoje, Estijoje, Vokietijoje, Suomijoje. Kartu su Kauno Šv. Mykolo Archangelo bažnyčios ansambliu ir kunigu R.Mikutavičiumi kūrė koncertinę programą „Muzika ir poezija“. Šiuo metu dirba Kauno Valstybinio Muzikinio teatro orkestro artiste, fleitos muzikos mokytoja Kauno Sakralinėje muzikos mokykloje. Fleitos garsais puošia mokyklos chorų ,,Pastoralė“, „Giesmė“, vaikų ir jaunučių pasirodymus.
Vargonininkė G.Petrauskaitė 1990 m. baigė Nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos choro dirigavimo specialybę. Vargonuoti mokėsi Lietuvos Muzikos ir Teatro akademijoje, kur įgijo bakalauro ir magistro diplomus (J.Barkauskaitės klasė). 1998 m. tobulinosi vasaros vargonų akademijoje Švedijoje. 1999 m. dalyvavo tarptautiniame M.K.Čiurlionio vargonininkų konkurse. Kaip vargonininkė solistė bei su kameriniais ansambliais koncertuoja Lietuvoje ir užsienyje.