Atnaujinta 12 val. 20 min. Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ pasitraukimas iš Lietuvos dujų sektoriaus - gera žinia Lietuvai, sako buvęs premjeras ir opozicijos lyderis. Tačiau Andrius Kubilius abejoja, ar po tokio žingsnio „Gazprom“ galėtų peržiūrėti su Lietuva jau pasiektus susitarimus dėl dujų kainos iki 2016 metų.
„Gazprom“ iki šiol yra demonstravęs, kad iš jo galima tikėtis, ko tik nori. Tai nėra standartinė vakarietiška kompanija, kuri gerbia savo reputaciją ir elgiasi pagal tam tikrus vakarietiškus standartus. Tačiau nesiimu spėlioti, ar pardavęs akcijas „Gazprom“ eis į kažkokį karą su Lietuva. Man sunku pasakyti“, - BNS teigė A.Kubilius.
Į BNS klausimą, ar tas karas su Lietuva „Gazprom“ būtų naudingas, A.Kubilius teigė abejojantis.
„Tai reikštų, kad einama į karą su Europos Sąjungos valstybe, ir per paskutinius 4-5 metus tą ES solidarumą, siekiant išsivaduoti iš „Gazprom“ dominavimo, mes jautėme pakankamai stipriai... Taip kad negalvočiau, kad „Gazprom“ stengtųsi imtis drastiškų veiksmų ir nutrauktų pasirašytas sutartis. Nematyčiau tam jokių loginių paaiškinimų“, - BNS teigė A.Kubilius.
„Tikrai yra gerai (akcijų pardavimas - BNS). Daugelis kitų Europos valstybių, išskyrus Baltijos valstybes savo dujų kompanijų akcijų nėra paradavusios „Gazprom“. Tai šiuo atveju grįžtame į normalią europietišką būseną“, - pridūrė opozicijos lyderis
Pasak jo, „Gazprom“ pasitraukus iš Lietuvos įmonių „Lietuvos dujos“ bei „Amber Grid“, „visa situacija bus aiškesnė ir skaidresnė“.
A.Kubiliaus teigimu, „Lietuvos dujų“ akcijų paradavimas „Gazprom“ buvo didelė Lietuvos klaida, kainavusi vartotojams kelis milijardus litų, dėl kurių dabar teisiamasi arbitraže.
„Tai kad „Gazprom“ turėjo „Lietuvos dujų“ trečdalį akcijų, tai visiškai nesustabdė jo siekio Lietuvai taikyti diskriminacines dujų kainas“, - teigė A.Kubilius, pasak kurio, „Gazprom“ išėjus iš Lietuvos dujų, situacija negalėtų pasidaryti blogesnė negu buvo iki šiol“.
„Lietuva turi ruoštis tam, kad pasibaigus sutarčiai su „Gazprom“ dėl dujų tiekimo iki 2015 metų pabaigos, derybos su „Gazprom“ gali būti nelabai rezultatyvios ir todėl Lietuva turi ruoštis naudotis SGD terminalu ir per jį importuoti dujas“, - teigė A.Kubilius.
Premjeras: „Gazprom“ sprendimas trauktis iš Lietuvos neturės įtakos dujų kainai
Atnaujinta 12 val. 20 min. Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ apsisprendus parduoti dujų įmonių „Amber Grid“ ir „Lietuvos dujos“ akcijų, premjeras pareiškė, toks sprendimas naudingas Lietuvai ir neturės įtakos dujų kainai ateityje.
„Kalbant apie „Lietuvos dujų“ akcijas, galima užtikrinti, kad tai neturės įtakos dujų kainai, nes sutartis, kurioje užfiksuota dabartinė kaina, galioja iki 2015 metų pabaigos. Tikimės, kad ir naujojoje sutartyje nuo 2016 metų dujų pirkimo sąlygos nepablogės, tai priklausys nuo tolesnių derybų su „Gazprom“, - BNS sakė A.Butkevičius. „Abi įmonės yra pelningos ir stabiliai veikiančios įmonės, todėl tai galėtų sudominti investuotojus“, - pridūrė premjeras.
Anot jo, kita įmonė - „Amber Grid“ yra strateginė, todėl valstybei netiesiogiai valdant jos akcijas, tai palengvina trečiojo ES energetikos paketo įgyvendinimą. Be to, akcijų išpirkimas reiškia, jog sustiprėja šalies energetinis saugumas.
„Tai faktiškai mes jau pilnai galim kalbėti, kad trečiąjį energetikos paketą mes gana sėkmingai įgyvendinam ir kaip mes sugebėsime tvarkytis, taip ir užtikrinsime energetinį saugumą. Bet, aišku, energetinio saugumo požiūriu esame pakankamai sustiprėję ir jokių išorinių poveikių tikrai yra nebeįmanoma daryti“, - Seime ketvirtadienį žurnalistams sakė A.Butkevičius.
Premjero atstovė Evelina Butkutė Lazdauskienė BNS ketvirtadienį patvirtino, kad gauta oficiali informacija apie „Gazprom“ sprendimą parduoti akcijas.
Įgyvendinant trečiąjį ES energetikos paketą, iki šių metų spalio pabaigos „Gazprom“ turėjo parduoti vienos iš dviejų dujų įmonių akcijas - „Lietuvos dujų“ arba „Amber Grid“ - arba pasitraukti iš vienos jų valdymo.
Pagal ES reikalavimus dujų sektoriaus pertvarka Lietuvoje pradėta dar 2011-2012 metais, ir „Gazprom“ jai iš pradžių labai priešinosi. Įgyvendinant ją, pernai nuo „ Lietuvos dujų“ atskirta dujų perdavimo veikla - ji atiteko naujai įmonei „Amber Grid“. Šiemet pertvarkomos ir „Lietuvos dujos“ - joms liks tiekimo veikla, o skirstymo veiklą iki spalio perims antrinė įmonė „Dujų skirstymo operatorius“.
„Gazprom“ turi po 37,1 proc. „Lietuvos dujų“ ir „Amber Grid“ akcijų. Jas pardavus, valstybė netiesiogiai kontroliuos ne mažiau kaip po 93,7 proc. jų akcijų.
„Gazprom“ parduoda „Lietuvos dujų“ ir „Amber Grid“ akcijas
Atnaujinta 10 val. 05 min. Rusijos koncernas „Gazprom“ pasinaudojo oficialiais pasiūlymais ir už 417,1 mln. litų parduoda turimas dujų bendrovių „Lietuvos dujos“ ir „Amber Grid“ akcijas.
Premjero atstovė Evelina Butkutė Lazdauskienė BNS patvirtino, kad jau gautas oficialus „Gazprom“ raštas apie sprendimą parduoti akcijas.
„Nasdaq Omx“ Vilniaus biržos duomenimis, ketvirtadienį ryte oficialių pasiūlymu metu pardavimui jau buvo pateikta 37,37 proc. „Amber Grid“ ir 37,32 proc. „Lietuvos dujų“ akcijų, todėl tarp pardavėjų tikrai yra „Gazprom“, valdantis po 37,1 proc. šių įmonių kapitalo.
Teoriškai „Gazprom“ iki pirmadienio vakaro, kai bus baigtas oficialių pasiūlymų įgyvendinimas, dar gali atšaukti savo pavedimus, tačiau, anot rinkos dalyvių, tokia tikimybė yra nedidelė.
Rusijos dujų koncernas „Gazprom“ po 10 metų veiklos Lietuvos dujų sektoriuje nusprendė parduoti jo valdomas įmonių „Lietuvos dujos“ ir „Amber Grid“ akcijas, teigia buvęs energetikos ministras, dabar nepriklausomas konsultantas Arvydas Sekmokas, remdamasi nepatvirtintomis žiniomis.
„Turiu tokią nepatvirtintą informaciją, kad „Gazprom“ nusprendė parduoti akcijas. Aš nežinau, ar tai pasitvirtins, bet panašu, kad tai gali būti tiesa“, - BNS ketvirtadienį sakė A.Sekmokas.
Jis teigė nežinantis tikslaus „Gazprom“ sprendimo, tačiau svarstė, kad įmonė parduos ir „Lietuvos dujų“, ir „Amber Grid“ akcijas: „Detalių nežinau, bet manau, kad sprendimas būtų dėl abiejų įmonių“. A.Sekmoko manymu, akcijų pardavimas būtų teigiamas žingsnis.
„Tai būtų labai svarbi žinia Lietuvai, tai būtų rimtas žingsnis į tokį energetinį savarankiškumą. Aišku, užsienio investicijos yra svarbu, tačiau manau, kad valstybė strateginę infrastruktūrą turėtų valdyti pati“, - tikino buvęs energetikos ministras.
Anot jo, tai, kad „Gazprom“ nebeturėtų akcijų Lietuvos bendrovėse, ilgalaikėje perspektyvoje turėtų pagerinti Rusijos ir Lietuvos santykius, nes tarp valstybių dingtų trintis.
„Aš manau, tie prieštaravimai, priešpriešos po truputį nueis į praeitį ir tai teigiamai atsilieptų Lietuvos-Rusijos santykiuose ir ženkliai sumažėtų ta trintis“, - sakė A.Sekmokas.
Po dešimtmečio buvimo Lietuvoje gegužę pasitraukė ir Vokietijos koncernas „E.ON“ Ruhrgas International“. „Lietuvos energija“ ir „Epso-G“ išpirko E.ON valdytas „Lietuvos dujų“ ir „Amber Grid“ akcijas - už 38,9 proc. akcijų paketus vokiečiams sumokėta apie 390 mln. litų.
„Lietuvos energija“ ir „Epso-G“ padidino turimus šių įmonių akcijų paketus iki 56,6 proc.
Jei dabar parduotų akcijas, Rusijos bendrovė gautų apie 417 mln. litų. Nuo 2004 metų „Gazprom“ Lietuvoje gavo 242 mln. litų dividendų. Per šį laiką į akcijas Rusijos koncernas investavo apie 158 mln. litų.
Įgyvendinant trečiąjį ES energetikos paketą, iki šių metų spalio pabaigos „ Gazprom“ turi parduoti vienos iš dviejų dujų įmonių akcijas - „Lietuvos dujų“ arba „Amber Grid“ - arba turės pasitraukti iš valdymo.
„Gazprom“ turi po 37,1 proc. „Lietuvos dujų“ ir „Amber Grid“ akcijų.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.