Rusijos gamtinių dujų milžinė "Gazprom" paskelbė petrochemijos gamyklai Sibire statyti per kitus trejus metus planuojanti išleisti 560 mln. JAV dolerių. Tris ketvirtadalius šios sumos bendrovė tikisi padengti Vakarų bankų kreditais.
"Gazprom" vadovo pavaduotojas Aleksandras Riazanovas žurnalistams sakė, jog likusią išlaidų dalį didžiausia pasaulyje gamtinių dujų tiekėja padengs iš savo pelno. A. Riazanovas atsisakė nurodyti bankus, į kuriuos "Gazprom" jau kreipėsi dėl projekto finansavimo.
"Statybas pradėsime šiais metais ir planuojame gamyklą atidaryti per kitus dvejus su puse ar trejus metus", - teigė "Gazprom" vadovo pavaduotojas.
Per pastaruosius dvejus metus milžiniška 14 mlrd. dolerių bendrovės skola beveik nekito. Tiesa, "Gazprom" stengėsi pakeisti trumpalaikes paskolas ilgalaikiu ir pigesniu skolinimusi, įskaitant išleistą didžiausią Rusijoje 1,75 mlrd. JAV dolerių euroobligacijų emisiją.
Ketvirtadalio Europos gamtinių dujų tiekėja "Gazprom" yra aptarusi ne vieną petrochemijos pramonės projektą su Vakarų partneriais, tarp jų su Vokietijos milžine BASF. Tačiau iki šiol planai nevirsdavo tikrove dėl finansavimo stokos.
A. Riazanovas minėjo, kad Sibiro gamykla prieš dešimtmetį buvo suprojektuota kasmet pagaminti iki 300 tūkst. tonų polietileno. Ši Novij Urengoj esanti įmonė yra netoli nuo "Gazprom" valdomų pagrindinių Arkties telkinių, kuriuose yra ir petrochemijos pramonei svarbių dujų kondensato bei sieringų dujų išteklių.
"Gazprom" vadovo pavaduotojas pridūrė, kad bendrovės antrinė petrochemijos įmonė "Sibur", kurioje gamtinių dujų milžinė valdo 75 proc. akcijų, pirmąjį šių metų ketvirtį vėl ėmė dirbti pelningai, o 2002-aisiais jos nuotoliai buvo beveik padvigubėję dėl bankroto procedūros.
A. Riazanovo teigimu, "Sibur", kuriai praėjusiais metais pavyko iškart susitarti su savo kreditoriais, pirmąjį ketvirtį gavo 700 mln. rublių (20,09 mln. JAV dolerių) grynojo pelno, o bendrovės pardavimų pajamos siekė 27 mlrd. rublių. Per visus šiuos metus "Sibur" tikisi 2,5 mlrd. rublių grynojo pelno (2002-aisiais patirti 5,6 mlrd. rublių grynieji nuostoliai), tuo tarpu bendrovės pajamos per tą patį laikotarpį turėtų pakilti nuo 27,8 mlrd. iki 56-58 mlrd. rublių.
"Sibur" Rusijoje valdo daugybę petrochemijos pramonės įmonių, pradedant dujų perdirbimo ir baigiant padangų gamyklomis. Tačiau didžioji dalis šių Sovietų Sąjungos laikais pastatytų įmonių yra pasenusios, o joms atnaujinti reikia milijardų dolerių vertės investicijų.
Reuters-ELTA