Piliečiai, gyvenantys, dirbantys ir keliaujantys Europos Sąjungos (ES) bendrijoje, ateityje turėtų greičiau ir be vargo gauti jiems priklausančią socialinę paramą: išmokas šeimai bei išmokas gydymo, invalidumo ir nelaimingo atsitikimo darbe atvejais, bedarbio pašalpas bei pensiją.
Tokios priemonės siūlomos socialinės apsaugos sistemų koordinavimo įgyvendinimo reglamente. Šiam dokumentui liepos 9-ąją pritarė Europos Parlamentas (EP).
„Reglamentas leis geriau koordinuoti šalių narių socialinę apsaugą, - sakė EP Užimtumo ir socialinių reikalų komiteto narė Ona Juknevičienė.Žmogus bet kurioje bendrijos šalyje savo kalba galės kreiptis į gyvenamosios vietos socialinę įstaigą ir ši privalės suteikti visą informaciją apie jam priklausančias išmokas“.
Jei žmogus neturės visų reikalingų dokumentų, pati įstaiga privalės juos parūpinti iš kompetentingų institucijų. Piliečiai nebus siuntinėjami iš vienos įstaigos į kitą patys rinkti visas pažymas, reikalingas gydymui apmokėti, šeimos išmokoms ar pensijai gauti.
Be to, žmogus turės teisę iš karto gauti valstybės narės nustatytą piniginę kompensaciją, pavyzdžiui, nelaimės, staigios ligos ar artimo žmogaus mirties atveju. Taip pat bus skiriamos išmokos žmonėms, lydintiems kelionėje neįgaliuosius.
Pagerinus procedūras ir aiškiau apibrėžus įvairių suinteresuotų šalių teises bei pareigas, sumažės administracinio tvarkymo išlaidos, žmogui priklausanti piniginė kompensacija bus sumokama ne vėliau kaip per 6 mėnesius.
„Šiam dokumentui dar turės pritarti ES Taryba. Manau, šiuo metu ES pirmininkaujanti Prancūzija ir Europos Parlamentas turi galimybę parodyti savo žmonėms, kad jų kasdieniai rūpesčiai sprendžiami ir bendrijos lygiu. Tai - geriausias darbas, siekiant piliečių pasitikėjimo Europa ir jos institucijomis“, - kalbėjo europarlamentarė O.Juknevičienė.
Aida Valinskienė