Antrus metus iš eilės surengta Gatvės muzikos diena sulaukė atgarsio Klaipėdoje. Šįkart atlikėjai neieškojo prieglobsčio pajūrio „dzotuose“, o išėjo į gatves, paversdami senamiestį muzikantų rajonu, kuriame netrūko susidomėjusių klausytojų.
Kaip rašo „Vakarų ekspresas“, vidurdienį startavusi šventė nudžiugino puikiu oru ir įvairia muzika. Tiesa, ne vienas klaipėdietis sakė tikėjęsis išgirsti ir pamatyti daugiau atlikėjų.
Gatvės muzikos diena palepino netradicinių žanrų mėgėjus, norinčius atrasti naujų veidų bei skambesio arba to, ko iki šiol nepastebėdavo arba vertino skeptiškai.
Na, o popscenos garsenybės dalytis dainomis su praeiviais nepanoro. Ne veltui akcijos iniciatorius Andrius Mamontovas, pristatydamas sumanymą, minėjo, kad išeiti pagroti į gatvę žinomam muzikantui tam tikru požiūriu reiškia „perlipti“ per save.
Nuo indų iki baltų
Popietę prie Biržos tilto akį traukė smuiku griežusi mergaitė, kuriai akompanavo mažasis fleitininkas. Du Eduardo Balsio menų gimnazijos mokinukai – penktokė Vilija ir jos broliukas antrokėlis Petras grojo tiek klasikos, tiek liaudiškos muzikos kūrinius.
Anot jų mamos, kapelos „Mingelė“ vadovės Birutės Uščinaitės, Gatvės muzikos diena – labai reikalingas projektas. „Muzikantų gretose gajus požiūris, kad gatvėje groti – šiokia tokia gėda. Bet aš manau, kad reikšti pagarbą muzikai, jeigu save su ja sieji – tiesiog privalu, – sakė moteris. – Tikėjausi, kad mieste bus daugiau muzikantų – tokią dieną visi skverai turėtų būti pilni.“
„Dienovidžio“ aikštėje tuo metu dvelkė rytietiškais smilkalais ir skambėjo neįprasti instrumentai – grupė „Šanti“ sutraukė būrį smalsuolių, atlikdama tradicines indų giesmes – badžanas.
„Žmonėms dažnai atrodo, kad ši muzika atspindi mūsų religines pažiūras. Tačiau mes esame sahadža jogos propaguotojai, o muzika žavimės kaip menu“, – sakė grupės nariai, paįvairinę pasirodymą meditacijomis.
Teatro aikštėje ratelius šoko ir archajiškas giesmes traukė lininiais apdarais pasipuošusios merginos. Prieš pusmetį į etnokultūros klubą „Devyniaragis“ susibūrusios klaipėdietės propaguoja senąją baltų kultūrą.
„Klaipėdoje tokių kolektyvų nėra gausu, o mes norime suburti bendraminčius ir kartu domėtis senąja kultūra, žaidimais, apeigomis, dainomis. Tokia akcija, kaip Gatvės muzikos diena, yra gera proga debiutuoti, atkreipti visuomenės dėmesį ir tiesiog praleisti laiką“, – sakė 14-metė Laura ir 18-metė Vaiva.
Žvejų gatvėje įsitaisęs dainuojamosios poezijos kūrėjas ir atlikėjas Jonas Baltokas grojo gitara, fleita, lūpine armonikėle ir traukė dainas. „Šios dienos idėja – fantastiška, – sakė jis. – Jaučiuosi kaip kokiame muzikos rajone! Tačiau jeigu studenčiokai ant kiekvieno kampo grotų kas savaitgalį, manau, greitai sulauktų teisėsaugos pareigūnų dėmesio...“
Gaivina senamiestį
Vis dėlto, jeigu ūpo groti gatvėje turite ne tik kartą per metus, o dažniau – turėtumėte kreiptis pagalbos į Savivaldybę.
„Vasaros sezono metu įmanoma numatyti vietas, kuriose būtų galima muzikuoti kiekvieną savaitgalį“, – svarstė kartu su kitais miestelėnais senamiesčiu vaikščiojusi Klaipėdos savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Goda Giedraitytė, muzikantams dalijusi akcijos ženklu pažymėtas skareles ir šokoladukus.
„Aišku, akcija mūsų mieste nėra tokia masiška kaip Vilniuje, bet vis tiek žmonių pilnos gatvės, visi linksmi, šurmulys – tarsi per Jūros šventę, – džiaugėsi pašnekovė. – Šis projektas puikiai iliustruoja, kad tam, jog miestas taptų spalvingesnis ir jaukesnis, nereikia valdžios nurodymų – pakanka entuziazmo.“
Renginiai, suteiksiantys gyvybės senamiesčiui, Klaipėdoje, planuojama, vyks visą vasarą, – teigė G. Giedraitytė. Birželį – Klaipėdos pilies džiazo festivalis, liepą – Jūros šventė ir kitokie renginiai, o rugpjūčiu, kuris paprastai būna nebe toks smagus, pasirūpins Savivaldybė.
Valerija Lebedeva