2012-ieji – ypatingi metai
„Mūsų ligoninės transplantologams besibaigiantys metai buvo išskirtiniai, kadangi buvo atlikta 50-oji nuo 2005 metų kepenų persodinimo operacija. Siekiame tapti vieninteliu centru Baltijos šalyse, kur būtų atliekamos kepenų ir kasos transplantacijos operacijos, todėl tai laikau dideliu mūsų kolektyvo pasiekimu ir įrodymu, kad Lietuvoje tokios sudėtingos operacijos gali būti sėkmingai atliekamos. Kaip tik šiemet skaičiau pranešimą Vokietijoje vykusiame transplantologų kongrese, ir mūsų pasiekti rezultatai buvo įvertinti labai palankiai“, – paprašytas apibūdinti besibaigiančius 2012-uosius balsas.lt sakė garsus Lietuvos transplantologas, VU ligoninės Santariškių klinikų Pilvo chirurgijos centro direktorius, lygiai prieš metus apdovanotas Šv. Kristoforo statulėle „Už išgelbėtas gyvybes”, profesorius Kęstutis Strupas.
„Mes esame pirmeiviai Baltijos šalyse ir naujo onkologinių ligonių gydymo būdo – kaip tik prieš metus pradėjome atlikti išplėstines onkologines pilvo ertmės organų operacijas, kai agresyvi chirurginė taktika papildoma pilvo ertmės plovimu cheminiais preparatais: pašalinus visus onkologinius židinius į pilvo ertmę lašinami tie patys cheminiai preparatai, kuriais gydomi onkologiniai ligoniai, tačiau lašindami mes juos pašildome, kad greičiau surastų ir sunaikintų likusias onkologines ląsteles. Tokių operacijų mes esame atlikę jau kelias dešimtis, ir džiaugiamės, kad galime padėti sunkiai sergantiems ligoniams“, – pasakojo K. Strupas.
Operacinėje – ir per Kūčias, ir per Velykas
„Mūsų operacijos – tai vilties operacijos. Tai operacijos, kurios ir gyvybę išgelbėja, ir ženkliai pagerinama mūsų pacientų gyvenimo kokybę. Ligonių veidai, kai jie pas mus patenka, dažnai iš kitų ligoninių, jau būna pažymėti beviltiškumo antspaudu. O kai operacija pavyksta, jaučiame savo darbo prasmę, kadangi galime padėti net ir labai sunkiai sergantiems žmonėms, kuriems dar prieš 10 metų dažnai jau negalėdavome padėti.
Esame visi kartu operacinėje sutikę ir Velykas, ir Kūčių vakarą esame buvę operacinėje, teko dirbti ir per Mindaugo karūnavimo dieną, ir per gimtadienius. Kol kas nesame kartu operacinėje sutikę tik Naujųjų metų. Aš tikiuosi, kad šiemet mums irgi neteks dirbti, tačiau mes dienų nesirenkame – atsirado donoro organas, ir mes esame pasiruošę tą darbą atlikti“, – pasakoja garsus chirurgas.
Anot K. Strupo, tokias operacijas, kokias atlieka jie, galima atlikti tik daugiapofilinėse ligoninėse, kadangi jose dalyvauja daug specialistų.
„Transplantologija yra ir nuolatinė parengties būklė, nes ligoninė turi būti pasirengusi bet kurią minutę atlikti tokias operacijas. Todėl esame sukūrę kelias brigadas, kurios nuolat yra pasirengusios darbui. Už transplantacinės komandos sukūrimo inicijavimą pernai prieš šventes mane apdovanojo švento Kristoforo statulėle – išskirtiniu Vilniaus miesto apdovanojimu „Už išgelbėtas gyvybes“, bet tai – ir viso kolektyvo įvertinimas“, – sakė gydytojas.
Anot K. Strupo, visi chirurgus įsivaizduoja kaip gaisro gesinimo specialistus, bet jie kartais mato itin tragiškų „gaisrų“ – kai žmogus laiku nesikreipė, o vėliau jam jau negali padėti. „Todėl mūsų ligoninė inicijavo prevencines programas, pavyzdžiui storosios žarnos vėžio prevencijos programą. Ji startavo prieš dvejus metus, ir kaip tik šiemet matome pirmuosius gerus ženklus, rodančius, kad ši programa labai greitai prigijo Lietuvoje, storosios žarnos vėžio profilaktika ir gydymas ženkliai pagerėjo, o mes artėjame prie vadinamųjų profilaktinių programų Europoje registro. Kitaip sakant, ne vien gydome susirgimą, bet siekiame, kad tų susirgimų būtų vis mažiau ir mažiau. Tai išskirtinis visos mūsų komandos indėlis į Lietuvos visuomenės sveikatinimą“, – pasiektais rezultatais džiaugiasi gydytojas.
Sąlyčio taškai atsiras diskutuojant
Artėjančiais 2013-aisiais savo kolektyvui K. Strupas sakė visų pirma linkįs išsaugoti entuziazmą, o visiems Lietuvos žmonėms – sveikatos ir mokėjimo susikalbėti. „Norėčiau palinkėti, kad ir kitais metais išliktų tas pats entuziazmas, kadangi be tikėjimo, kad ateityje Lietuvos medicina padarys daugiau ir daugiau, nebūtų tokios pažangos, kokią mes esame pasiekę. Lietuvos medicinos pažanga, galiu tai drąsiai tvirtinti, yra panašaus lygmens, kaip ir Europos ligoninėse, ir tai skatina Lietuvoje dirbančių gydytojų entuziazmą.
O visiems Lietuvos žmonėms norėčiau palinkėti tikėti gydytojais, tikėti medicinos pažanga. Norėčiau, kad atsirastų daugiau supratimo, jog gydytojai irgi yra žmonės, ir dirbame tomis priemonėmis ir tokiomis sąlygomis, kurias turime, kuriomis Lietuvos vyriausybė leidžia naudotis. O ji taip pat negali visų pinigų skirti vien medicinai. Mes norime kaip galima daugiau padėti, bet kai kada net neturime visų galimybių padėti. Todėl norėtume palinkėti daugiau taikos – ir vienoje, ir kitoje pusėje“, – sakė garsus organų persodinimo specialistas.
„Deja, Lietuvoje yra labai daug pykčio. Bet kai žmonės susėda ir pasišneka, jie supranta, kad prielaidų tam pykčiui augti dažniausiai nebūna. Būna vienas kitas ne laiku pasakytas žodis, parodyta nepagarba, bet manau, kad susėdus visada galima surasti tas jungtis, kurios žmones vienytų ir paskatintų vienas kitam atvirai šypsotis ir džiaugtis vienas kitu. Todėl linkėčiau dažniau diskutuoti ir surasti žymiai dažniau sąlyčio taškų, bet tikrai nelinkėčiau po pirmų dviejų sakinių tapti priešais visam gyvenimui“, – apgailestaudamas kalbėjo gydytojas.
„O svarbiausia – nei gydytojams, nei pacientams nelinkėčiau Naujųjų metų sutikti operacinėje“, – pridūrė K. Strupas.