Į Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato areštinę uždarytas, o vėliau į pataisos namus išvežtas anksčiau teistas klaipėdiškis Venjaminas Gukalionokas (38 m.)
Konfliktas aikštelėje
2012 metų spalio mėnesį Klaipėdos miesto apylinkės teismas šį uostamiesčio gyventoją nuteisė už tai, jog jis 2012 metų balandžio mėnesį viešoje vietoje sumušė vienos Klaipėdoje įsikūrusios bendrovės apsaugininką. Konfliktas kilo automobilių stovėjimo aikštelėje. Teismas V. Gukalionokui skyrė viso labo tik 70 parų arešto, tačiau, pridėjus neatliktą anksčiau bausmę, galutinė bausmė tapo 3 metai ir 3 mėnesiai.
Šį apylinkės teismo nuosprendį prokurorai apskundė ir Klaipėdos apygardos teismas pakeitė pirmosios instancijos teismo nuosprendį bei paskyrė nuteistajam 3 su puse metų laisvės atėmimo bausmę. Tuomet kasacinius skundus parašė nuteistasis ir jo advokatas. Tačiau ir aukščiausoji teismų instancija – Lietuvos Aukščiausiasis Teismas – nepatenkino skundo bei nepanaikino apkaltinamųjų pirmosios ir apeliacinės instancijos teismų nuosprendžių. Tad vyras sugrąžintas į pataisos namus.
Politiko automobilis
O ši istorija prasidėjo seniai, kai Klaipėdoje siautėjo Fantomo gauja, kuriai ir priklausė V. Gukalionokas, dar žinomas Veniko pravarde. Teisėsaugininkai siekė nuteisti Fantomo gaujos lyderiu laikytą Petrą Kondrotą, jo dešiniąją rankąVenjaminą Gukalionoką, Stasį Kerušauską ir kitus. Rimčiausi kaltinimai buvo pateikti V. Gukalionokui ir S. Kerušauskui. Jie buvo kaltinami neteisėtu disponavimu šaunamaisiais ginklais, narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis dideliais kiekiais bei savavaldžiavimu. Uostamiesčio nusikalstamo pasaulio įžymybes „įklampino“ su policija netikėtai pradėjęs bendradarbiauti buvęs jų sėbras Viačeslavas Piskunovas. Viačeslavas drauge su Venjamino broliu Artiomu buvo teistas vienoje byloje, kurioje A. Gukalionokas buvo kaltinamas politiko Aido Felikso Palubinsko automobilio vagyste ir drauge su V. Piskunovu daręs poveikį nukentėjusiajam.
A. Palubinsko 1999 metų laidos automobilis „Mitsubishi Pajero“ buvo pavogtas iš „Statoil“ degalinės aikštelės Klaipėdoje 2004 metų liepos 2 dieną. Daugiau nei po savaitės jį vairavęs A. Gukalionokas buvo sulaikytas Šiauliuose. Mėgindamas pasprukti nuo policininkų, Artiomas vogtu visureigiu rėžėsi į medį ir automobilį apgadino.
Atgavęs visureigį nukentėjėlis teigė, kad iš jo buvo išlupta ir magnetola. Prisipažinęs, kad pavogė automobilį, A. Gukalionokas iki teismo buvo išleistas į laisvę, tačiau turėjo nurodytu laiku registruotis policijoje. Netrukus A. F. Palubinskas sulaukė telefoninio skambučio. Artiomas siūlė susitikti ir aptarti reikalus. Į susitikimą Taikos prospekte esančioje picerijoje A. Gukalionoką atvežė V. Piskunovas, kuris taip pat dalyvavo pokalbyje. A. F. Palubinskas buvo spaudžiamas, jog sumažintų savo pareiškime policijai nurodytą automobilio kainą – 46 700 litų – iki ne daugiau kaip 30 000 litų, nes tokiu atveju įstatymas numatė galimybę kaltininkui susitaikyti su nukentėjeliu ir išvengti bausmės.
Po kelių dienų A. Gukalionokas buvo sulaikytas ir kardomoji priemonė jam pakeista į suėmimą. Teismo proceso metu ikiteisminį tyrimą atlikusi tyrėja tikino, kad parodymų vietoje patikrinimo metu skaitmeniniu fotoaparatu darytos nuotraukos neišėjo, nes išsikrovė maitinimo elementas. Tyrėjos liudijimas buvo gana prieštaringas, todėl juo grįsti kaltinimą tapo neįmanoma. Taip kaltinimas automobilio vagyste virto kaltinimu „nusikalstamu būdu gauto brangaus turto įsigijimu" ir A. Gukalionokas buvo nuteistas kalėti tik 3 metus ir 2 mėnesius. V. Piskunovui teismas skyrė 80 parų arešto.
Įdavė „kolega“
Tuokart teisme V. Piskunovą jau saugojo civiliai vilkėję uostamiesčio Vyriausiojo policijos komisariato Organizuotų nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai, nes jis jau buvo sutikęs bendradarbiauti su teisėsauga ir davė parodymus prieš jį sumušusius bendrus. Jis nurodė, kad 2004-ųjų rugsėjo 11 dieną buvo įsodintas į automobilį, nuvežtas į užmiestį ir verčiamas atkasti prieš metus čia užkastus ginklus – revolverį, šautuvą, granatą.
Nelegaliai įsigyti ginklai priklausė V. Gukalionokui, kuris vėliau buvo įsigijęs ir trotilo atsargų. Po kelių dienų Venikas su Fantomu vėl terorizavo V. Piskunovą, reikalaudami jiems sumokėti 1 500 eurų bei atiduoti savo automobilį. Matydamas augantį savo bendrų apetitą ir nebeturėdamas kitų galimybių nuo jų apsiginti, reketuojamasis kreipėsi į teisėsaugininkus ir sutiko su jais bendradarbiauti.
Pasižymėjo areštinėje
Įtariamieji buvo sulaikyti. Fantomas ir Venikas į areštinę buvo nugabenti iš namų, o sulaikant S. Kerušauską, viename Markučių gatvės kieme pareigūnams teko pašaudyti į orą. Klaipėdos apylinkės teismas leido visus įtariamuosius suimti trims mėnesiams, o vėliau suėmimo terminą pratęsė.
S. Kerušauskas sugebėjo „pasižymėti“ ir sėdėdamas areštinėje. Parvežus jį į Klaipėdos areštinę iš Kauno tardymo izoliatoriaus, tarp sportiniame krepšyje buvusių jo asmeninių daiktų surastos ir dvi gelsvos, kaip manoma, psichotropinių medžiagų tabletės. Tačiau teisme realiomis bausmėmis buvo nuteisti tik S.Kerušauskas (nuteistas dvylikai metų laisvės atėmimo) ir V.Gukalionokas. Jam skirta aštuonerių metų laisvės atėmimo bausmė. Fantomui teismas skyrė vos 45 paras arešto, o dar trys bendražygiai buvo išteisinti.
Prokurorai nuosprendį skundė, tačiau Apeliacinis teismas paliko galioti Apygardos teismo nuosprendį. V. Gukalionokas 2010 metais, atlikęs pusę bausmės, buvo išleistas į laisvę lygtinai. Ir štai 2012 susimušė viešoje vietoje ir vietoje 70 parų dabar grįžo į nelaisvę daugiau kaip trims metams.
Gaujos nepripažino
Fantomai Klaipėdoje susikūrė po1993 metų gaujų karo. Tais metais vienas po kito ėmė žūti garsesni nusikaltėliai, keli Kubiliniai movė kuo toliau iš uostamiesčio, o vienas buvusių Kubilinių „torpedų“ Fantomas subūrė „laisvus“ ir kitų vadeivų veikla nepatenkintus gangsterius. Taip susidariusi Fantomų grupuotė ieškojo dar Gaidjurginių ir Arbatinių „globon“ nepakliuvusių objektų.
Fantomas ėmėsi kontroliuoti prostituciją, o tai darė jam būdingu stiliumi – žiauriai sumušė dvi duoklės už savo veiklą išdrįsusias nesumokėti prostitutes. Tada jam buvo iškelta baudžiamoji byla ir teismas Fantomui skyrė 2 metus laisvės atėmimo, bet bausmės vykdymą atidėjo tokiam pačiam laikotarpiui.
Tais pačiais 1993-iaisiais Fantomas patyrė prevencinį sulaikymą. Sėkmingai jį atbuvęs Fantomas bandė įgyvendinti nelaisvėje sukurptus naujus planus – reketuoti prekiautojus automobiliais. Gaujos nariai didžiavosi, kad priklauso Fantomams, o štai teisėjai to neįvertino. 1995 metais teisme nusikalstamo susivienijimo egzistavimas nebuvo įrodytas, todėl teisiamieji nubausti tik už turto prievartavimą dviejų trijų metų laisvės atėmimo.
Vos išvengė mirties
Fantomui tai nebuvo paskutinis teistumas. Jo pavardė dar ne kartą šmėkščiojo ir policijos suvestinėse. 2003 metais Vilniaus 2-uosiuose pataisos namuose atlikdamas 4 su puse metų bausmę už turto prievartavimą, jis gavo peiliu į pilvą. Pats sužeistasis paaiškinime administracijai tvirtino, kad susižeidė pats, kai eidamas į indų plovyklą paslydo...
Kalbama, kad Fantomas svajojęs tapti vienvaldžiu Klaipėdos nusikaltėlių vadeiva. Jo sėbrai – tarp jų ir Venjaminas Gukalionokas – tokiems planams karštai pritarė. Tik va ilgai kurtų ambicingų planų įgyvendinti nepavyko.
O 1998 metų gruodžio mėnesį V. Gukalionokas vos išvengė mirties. Vieną dieną, kai jis buvo atvykęs pas Fantomą, daugiabučio namo kieme nuaidėjo sprogimai. V. Gukalionoko automobilis ir šalia stovėję dar du automobiliai virto metalo laužo krūva. Laimingo atsitiktinumo dėka V. Gukalionokas net nebuvo sužeistas. Tiriant šį sprogimą viena pagrindinių versijų buvo ta, jog V. Gukalionokas nusižengė nusikaltėlių „įstatymams“ ir nesiuntė už grotų pakliuvusiems sėbrams maisto ir pinigų.
Petras KURMELIS