„Buvo pažeisti keli įstatymai, ir V. Putinas yra neteisėtas prezidentas. <...> Buvo daug žmonių, kurie norėjo įrodyti, kad buvo klastojami rezultatai ir rinkimai yra neteisėti. V. Putinas anksčiau manė, kad visi žmonės jį myli, ir tokia visuomenės reakcija jam buvo didelis smūgis“, – aiškino konferencijoje, kurioje aptariamos Rytų Europos realijos ir tendencijos, laikraščio „Novaja gazeta“ straipsnių autorė ir radijo stoties „Echo Moskvy“ žurnalistė. Tačiau, sakė ji, „revoliucija nepavyko, ir dabar vyksta reakcija prieš revoliuciją“.
„Vyksta keli nerimą keliantys dalykai. Skelbiamos įvairios publikacijos, kuriose apkalbami, šmeižiami opozicijos lyderiai, skelbiami jų telefoniniai pokalbiai, paviešinami el. laiškai“, – kalbėjo ji. Tačiau svarbiausia, anot J. Latyninos, tai, kad suvaržoma žmonių laisvė.
„Prieš kelias savaites priimtas konstitucijai prieštaraujantis įstatymas, kuris uždraudė laisvus susirinkimus Rusijoje“, – priminė J. Latynina. Ką tai reiškia praktiškai, žinoma žurnalistė pailiustravo pavyzdžiui: „Tai reiškia, kad jeigu Latynina ir Ilarionovas eis pietauti, ir ten pasirodys policija, tai bus nesankcionuotas susirinkimas, kuris yra draudžiamas.“
Kalbėdama konferencijoje Vilniuje J. Latynina pareiškė, kad pastarieji Rusijos įvykiai rodo, jog šiuo metu V. Putinas kuria policinę valstybę.
„Maždaug trečdalis Rusijos šauktinių dirba vidaus pajėgose. V. Putinas iš tikrųjų yra labai silpnas, ir tai yra viena priežasčių, dėl kurių judame naujos Rusijos link. Aš manau, kad revoliucija įvyks maždaug po 5–6metų“, – pareiškė J. Latynina Vilniuje vykstančiame NATO valstybių ir partnerių susitikime.
Mitinguose dalyvauja ne marginalai
Atsakydama į klausimą, kokia bus Rusija po V. Putino, J. Latynina diskusijos dalyviams sakė, kad tai prognozuoti labai sunku.
„Labai sunku numatyti, kaip Rusijos visuomene elgsis žlugus dabartiniam Rusijos gyvenimo būdui, kai ji eksportuoja naftą, o importuoja viską. Pinigų neužtenka, bet jų dar yra. Manau, kad įmanoma, jog pradės stipriau reikštis nacionaliniai judėjimai, sustiprės kairiosios pažiūros“, – diskusijoje sakė J. Latynina.
Ji pabrėžė, kad žmonės, dalyvaujantys kelis mėnesius nesibaigiančiuose protestuose yra kitokie, negu tie, kurie protestuodavo anksčiau. „Tie, kurie dabar protestuoja, nėra nei kairieji, nei marginalai. Tuo ir skiriasi pastarieji protestai nuo ankstesnių. Protestuoja ir gerai gyvenantys žmonės.“
Tačiau J. Latynina sakė abejojanti, ar dabartiniai protesto dalyviai gebėtų išlaikyti valdžią savo rankose, jeigu įvyktų esminės permainos. Kita vertus, ji teigė negalinti prognozuoti, kaip gali pakrypti įvykiai šalyje, „kuri XXI amžiuje valdoma taip, tarsi tai butu XVI amžius“, – pareiškė žinoma Rusijos žurnalistė.
Opozicija nėra vieninga
Rusijos politinės konjunktūros centro generalinis direktorius Sergejus Michejevas atkreipė dėmesį, kad viena iš Rusijos problemų – opozicija nėra vieninga. Ją vienija esą tik noras atsikratyti V. Putino.
Jis taip pat sakė, kad kol kas opozicija aktyviau reiškiasi tik didžiuosiuose, centriniuose Rusijos miestuose, tačiau nepasiekė regionų. Įsiaudrinęs S. Michejevas, oponuodamas J. Latyninai, pareiškė, kad Konstitucijoje esą nėra straipsnio, draudžiančio susitikimus ir mitingus.
„V. Putinas neturėjo teisės eiti savo pareigų trečią kadenciją“, – pabrėžė diskusijoje dalyvavęs vienas buvusių V. Putino bendražygių, o dabar opozicijoje esantis Andrejus Ilarionovas.