Pirmadienį Vilniuje prasidėsiančiame pasaulio libertarų kongrese - tarptautinėje konferencijoje garsiausi šių dienų liberalios pakraipos ekonomistai, filosofai, politikai, akademikai ir mąstytojai iš viso pasaulio diskutuos apie laisvę bei jos realizavimą įvairiose šalyse.
"Konferencijos tema "Į laisvę: principai ir jų įgyvendinimas" aktuali ir Lietuvai. Viena vertus, mūsų šalis gali parodyti pavyzdį, kaip pereiti iš totalitarinės sistemos į laisvos visuomenės sistemą. Bet, antra vertus, mums patiems turėtų kilti ir, ko gero, dažnai kyla klausimas, ar per trylika Nepriklausomybės metų mes nešvaistome savo laisvės. Ar iš tikro nėra taip, kad mes tampame ne laisvesni, o vis labiau apriboti šiomis dienomis - apriboti ne draugų, kolegų, šeimos, o valdžios?", - svarstė konferencijos pristatymui trečiadienį (07.02) skirtoje spaudos konferencijoje Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) vyresnysis ekspertas Remigijus Šimašius.
Iškilūs šių dienų socialinių mokslų atstovai ir liberalių idėjų įgyvendinimo praktikai Vilniuje diskutuos apie tai, ar globalizacija pasauliui yra naudinga ir reikalinga, kodėl totalitarinės valstybės vis dar gyvuoja šiais laikais, ar nomenklatūrinę ekonomiką jau galima laikyti praeitimi, ar Europos Sąjungoje mūsų laukia naujos laisvės ir naujos galimybės, ar tai nauji apribojimai ir nauja supervaldžia. Bus taip pat paliestas laisvės ir karo klausimais - ar galima tankais atvežti laisvę?
Tarp konferencijos pranešėjų - buvęs JAV administracijos patarėjas prekybos klausimais, Havajų universiteto profesorius rašytojas Kenas Schoolandas (Kenas Skulandas), trečiadienį pats žurnalistams pristatęs būsimą forumą, Rusijos prezidento patarėjas ekonomikos klausimais Andrejus Ilarionovas, buvęs prezidento Michailo Gorbačiovo patarėjas ekonomikos klausimais, dabar JAV Kartidžo koledžo Vinskonsine ekonomikos profesorius Jurijus Malcevas, buvęs Estijos premjeras Martas Laaras, oficialios Baltarusijos opozicinės partijos vicepirmininkas Jaroslavas Romančiukas, LLRI tarybos pirmininkė Elena Leontjeva.
Forumo dalyviai vieną dieną lankysis Grūto parke ir pamatys totalitarizmo viešpatavimo mūsų krašte liudijimus.
Šią tarptautinę konferenciją organizuoja Lietuvos laisvosios rinkos institutas, JAV įsikūrusi tarptautinė organizacija "International Society for Individual Liberty" (ISIL) bei Olandijoje įsikūrusi Europos libertarų organizacija "Libertarian International". Savo dalyvavimą tame renginyje jau patvirtino 150 atstovų iš penkiolikos šalių. Informacinis jo rėmėjas - savaitraštis "Veidas".
Tradiciniai libertarų forumai rengiami nuo 1982 metų. Jie jau vyko daugelyje Vakarų Europos šalių, kai kuriose buvusio komunistinio bloko šalyse (Rusijoje, Estijoje, Čekijoje), taip pat Meksikoje, Kosta Rikoje, Kanadoje, Pietų Afrikoje. Lietuvoje jis organizuojamas pirmą kartą.
Pasak Keno Schoolando, tokie renginiai turėjo itin didelės reikšmės populiarinant laisvės judėjimą visame pasaulyje.
ELTA