Vakar rytą įvykdytas teismo sprendimas – iš laikinosios globėjos Neringos Venckienės namų Garliavoje (Kauno rajonas) paimta ir perduota Laimutei Stankūnaitei jos ir Drąsiaus Kedžio dukra. Didžiuosiuose miestuose, taip pat ir Šiauliuose, žmonės rinkosi piketuoti nešini gedulo juostomis ir žvakėmis.
Tuo metu Seime palaiminti ypač svarbūs valstybės projektai: Visagino atominė elektrinės bei jėgainės koncesijos sutartis, suskystintų gamtinių dujų terminalas ir kiti energetiką reglamentuojantys projektai.
Perduodant sulaikyti 39 asmenys
Ankstų rytą buvo visiškai užblokuotas patekimas į Klonio gatvę Garliavoje.
Į kiemą įėjusiems policijos pareigūnams kelią užstojo gatvėje budėję žmonės. Aktyviausiems pareigūnai užlaužė rankas ir nuvedė į šalį, kiti buvo išnešti už rankų ir kojų.
Pašalinus žmones, teismo sprendimą vykdančių institucijų atstovai patekti į namus negalėjo, nes niekas neatidarė durų.
Iškviesti specialistai benzininiu pjūklu prapjovė lauko duris. Antrosios durys, vedančios į kambarį, kuriame buvo susirinkę žmonės, buvo užbarikaduotos.
Išdaužus vitrininį langą, pareigūnai įsiveržė į vidų.
Mergaitę iš Kedžių namų į autobusiuką ant rankų išnešė neperšaunamą liemenę vilkėjusi L. Stankūnaitė ir jos advokatas Gintaras Černiauskas. Mergaitė su motina išvežta į Vaiko raidos centrą, kurioje mažametei atlikta išsami sveikatos apžiūra, tyrimai. Tai yra privaloma procedūra.
Per mergaitės perdavimą buvo sulaikyti 39 asmenys, tarp jų ir N. Venckienės tėvai Laimutė ir Vytautas Andrius Kedžiai bei teta Audronė Skučienė. V. Kedys netrukus buvo paleistas, L. Kedienė ir A. Skučienė nuvežtos į policiją, iš kur paleistos maždaug už valandos.
Perduodant mergaitę, dalyvavo 240 pareigūnų (įskaitant ribojusius eismą, blokavusius kelius).
Iš Klonio gatvės penki policijos pareigūnų autobusai palydėti šūksniais „Gėda“, „Fašistai“, „Nusikaltėliai palieka nusikaltimo vietą“.
Kiek vėliau internetinėje erdvėje buvo išplatintos G. Černiausko fotografuotos nuotraukos ir filmuota medžiaga, kur mergaitė guviai bendrauja su motina.
Buvo ar nebuvo prievartos?
Kauno vyriausiajame policijos komisariate surengtoje spaudos konferencijoje Vaiko teisių tarnybos atstovė keletą kartų pakartojo, kad ši institucija jokių prievartos veiksmų prieš vaiką nenaudojo.
Antstolė Sonata Vaicekauskienė dėkojo ir tarnybai, ir policijai, kad teismo vykdymui buvo pasirengta gerai. Anot antstolės, mergaitė šaukė tik todėl, kad rėkė jos buvusi globėja.
Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla sakė, kad nuo šiol motinai perduotą Drąsiaus Kedžio ir Laimutės Stankūnaitės dukrą lankys Vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovė, turinti teisę dirbti su valstybės paslaptimis.
Į klausimą, ar motinai būtų trukdoma išvežti mergaitę į užsienį, komisaras atsakė, kad tai – valstybės paslaptis. Ir mergaitė, ir motina bus saugomos policijos pareigūnų.
R. Požėla pabrėžė, kad perduodant mergaitę motinai nebuvo matyti vaiką motinai perduodančiosios pusės geranoriškumo.
Prievarta šalinant kliūtis, pasak Policijos departamento, buvo naudojama proporcingai, prieš tai įspėjus, kad yra vykdomas teismo sprendimas, ir nurodžius vykdyti teisėtus policijos pareigūnų reikalavimus.
R. Požėlos teigimu, yra nufilmuotas momentas, kaip buvusi mergaitės laikinoji globėja N. Venckienė du kartus sudavė vienam policininkui į galvą.
Kauno apskrities VPK vyriausiojo komisaro Algirdo Kaminsko teigimu, mergaitės močiutei ir jos mirusio tėvo tetai prireikė medikų pagalbos.
Žmonės išėjo į aikštes
Į spontaniškus mitingus vakar rinkosi žmonės Lietuvos miestuose – Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje.
Prie Prezidentūros buvo susirinkę apie 300 žmonių, S. Daukanto aikštės prieigose uždegta apie šimtas žvakučių.
Prezidentūros aikštėje plaikstėsi mitinguotojų atsineštos trys didelės juodos vėliavos.
Minioje buvo matyti plakatai „Prezidente, grąžink mergaitę į namus“, „Kiek tavyje Drąsiaus?“, „Apginkime Prezidentę nuo pedofilų diktatūros“.
Mitinge dalyvavęs visuomenininkas, Pilietinės visuomenės instituto direktorius Darius Kuolys teigė, kad žmonės nesiskirstys tol, kol padėtis valstybėje pradės keistis.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė su žmonėmis mitinge nesusitiko.
Nuomonės
Prezidentė, vertindama įvykius Garliavoje, pabrėžė, jog atsakingos institucijos turi ištirti, ar prieš vaiką nebuvo naudota prievarta, įvertinti visas vaiko perdavimo aplinkybes ir perdavimo procedūroje dalyvavusių institucijų veiksmus.
Seimo pirmininkė Irena Degutienė antrino, kad bus tiriama, ar vykdant teismo sprendimą Garliavoje nebuvo pažeistos vaiko teisės.
Premjeras Andrius Kubilius sakė nerimą keliančių žinių apie mergaitę negavęs: „Yra teismo sprendimas, yra tam tikros prievolės įgyvendinant teismo sprendimus ir, kaip žinote, kliūčių pašalinimas įgyvendinti teismo sprendimą yra viena iš prievolių“.
Seimo opozicijos lyderis socialdemokratas Algirdas Butkevičius teigė nepritariantis vaiko paėmimui prievarta: „Aš manau, kad demokratinė valstybė vis dėlto turi surasti visiškai kitų instrumentų, kaip netraumuoti vaiko“.
Seimo frakcijos Tvarka ir teisingumas seniūnas Valentinas Mazuronis priminė, kad per 4 metus neatsakoma į esminius klausimus: „Jeigu mūsų valstybė – teisėsauga, teisėtvarka – neduos aiškių atsakymų – tai mes visuomenę ir toliau skaldysime ir toliau darysime tokius visuomenę skaldančius žingsnius.“
Tirs ir saugos
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas ministerijos kancleriui pavedė atlikti tarnybinį tyrimą ir išsiaiškinti pagal ministerijai nustatytą kompetenciją vaiko teisių apsaugos srityje, ar Garliavoje vykdant teismo sprendimą, kurio metu mergaitė buvo perduota mamai, buvo užtikrintos vaiko teisės.
Vakar ryte Kauno savivaldybės administracija pasirašė dokumentą, kuriuo Neringai Venckienei panaikintas mergaitės globėjos statusas.
Vidaus reikalų ministras Artūras Melianas patvirtino, jog L. Stankūnaitės ir jos dukters saugumas bus užtikrintas tiek, kiek reikės, priklausomai nuo situacijos.
A. Meliano teigimu, jei bus nustatyti kokie nors pažeidimai vykdant teismo sprendimą perduoti mergaitę motinai, bus galima kalbėti ir apie asmeninę atsakomybę.
Siūlo sudaryti Seimo komisiją
Grupė Seimo narių kreipėsi į vidaus reikalų ministrą ir Lietuvos policijos generalinį komisarą prašydami nedelsiant supažindinti su visa filmuota medžiaga, kad galėtų įsitikinti, jog teismo sprendimas perduoti mergaitę motinai buvo įvykdytas teisėtai.
Parlamentarai teigia turį pagrįstų įtarimų, kad perdavimas vyko pažeidžiant teismo sprendimą, t.y. naudojant prievartą prieš mergaitę. Buvo įsiveržta į privačią valdą, naudojamas smurtas prieš piliečius, netgi suplėšyta valstybės vėliava.
Siūloma sudaryti Seimo laikinąją komisiją, kuri tirtų šių metų kovo 22 dienos Kėdainių rajono apylinkės teismo nutarimo vykdymo Garliavoje aplinkybes. Iš 12 Seimo narių sudaryta komisija Seimui išvadas ir pasiūlymus pateiktų iki birželio 15 dienos.
Pareigūnų veiksmus skųs prokuratūrai
Buvusi D. Kedžio dukters globėja N. Venckienė dėl patirto smurto per mergaitės perdavimą ketina rašyti skundą Generalinei prokuratūrai. Vakar spaudos konferencijoje ji teigė kol kas nespėjusi to padaryti, bet pabrėžė, kad buvo sužalota tiek ji, tiek mergaitė.
Pasak N. Venckienės, operacijoje dalyvavę asmenys naudojo ne tik fizinį, bet ir psichologinį smurtą. Teisėja sakė neabejojanti, kad mergaitė „pumpuojama“ vaistais.
Klonio gatvė kelsis prie Prezidentūros
Kaip prieš Drąsiaus Kedžio dukros perdavimą motinai buvo budima Garliavoje prie Neringos Venckienės namų, taip dabar žmonės budės prie Prezidentūros, žada visuomenininkas, aktorius Audrius Nakas.
„Klonio gatvė – tiesiogine to žodžio prasme, su visomis palapinėmis, su visais rakandais, puodais ir laužais, keliasi prie Prezidentūros. Tas budėjimo laikas, jis nelimituotas. Reikės – savaitę, reikės – mėnesį, reikės – iki rinkimų. Kadangi mes tvarkingi žmonės, mes, aišku, pasirūpinsime ir leidimais, kad nebūtų nesusipratimų. Tai bus aktyvi pasipriešinimo, protesto akcija“, – vakar naujienų agentūroje ELTA surengtoje spaudos konferencijoje sakė A. Nakas.
Pasak jo, toks protestavimas yra vienintelis galimas kelias, nenorint naudoti smurto. Jis kvietė politikus, net jei jų ir būtų nedaug, palaikyti protestuotojus. Pasak jo, dar kartą buvo įrodyta, kad Lietuva yra marionetinė valstybė, kur žmonių rinkta valdžia realios galios neturi.
„Neleis – stovėsim ant grindinio“, – atsakė aktorius, paklaustas, kaip bus elgiamasi, jei prie Prezidentūros leidimas statyti palapinių miestelį nebus duotas.
Kruvina byla
Kėdainių rajono apylinkės teismo pirmininkas Vitalijus Kondratjevas sprendimą dėl vaiko perdavimo L.Stankūnaitei per 14 dienų buvo priėmęs praėjusių metų gruodžio 16-ąją.
Kovo 23-iąją antstolės S.Vaicekauskienės mėginimas įvykdyti Kėdainių rajono apylinkės teismo sprendimą virto grumtynėmis dėl mergaitės.
Garliavos byla yra nusinešusi ne vieną gyvybę. 2009-ųjų rudenį nušautas teisėjas Jonas Furmanavičius ir mergaitės teta Violeta Naruševičienė. Juos bei Andrių Ūsą ir L. Stankūnaitę Drąsius Kedys kaltino pardavinėjus mažametę pedofilams ir tvirkinus.
2010 metų balandį rastas negyvas D. Kedys, o birželį griovyje aptiktas Andriaus Ūso kūnas. Abiem atvejais konstatuoti nelaimingi atsitikimai.
Dar viena su šia byla siejama auka – buvusio Kauno apygardos teismo pirmininko Alberto Milinio įsūnis Vaidas Milinis.
Įtarimai pedofilija buvo pareikšti vieninteliam A. Ūsui. Po jo mirties artimieji siekia, kad vyras būtų reabilituotas, o N. Venckienė – kad būtų pripažintas kaltu dėl tvirkinimo.
Vilniaus apygardos teismas penktadienio popietę planuoja paskelbti, kas turi atstovauti mažametės interesams vadinamojoje Kauno pedofilijos byloje.
Anot antstolės, vaiko perdavimas visiškai nesusijęs su Vilniuje nagrinėjama Andriaus Ūso byla dėl mažametės tvirkinimo.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ