Teisėsaugininkai smogė klastočių prekeiviams ir slepiantiems mokesčius.
Gariūnų turgavietė nuo pat įkūrimo traukė įvairaus plauko sukčius, slepiančius mokesčius bei kitokius aferistus.
Į savo veiklą nusikaltėliai įtraukdavo ir policijos pareigūnus, kurių nuovada veikia turgavietės teritorijoje.
Dar 2007 metais iš pareigų nuovadoje išlėkė keli pareigūnai, kuriems buvo pateikti įtarimai dėl nusikaltimo slėpimo bei kyšininkavimo.
Pernai per teisėsaugininkų operaciją Gariūnuose, kuomet buvo sulaikyta beveik šimtą įtariamųjų, įkliuvo dar keli policijos pareigūnai.
Į akiratį pakliuvo ir vieno pareigūno žmona, kuri yra turgavietės akcininkė.
Klastočių jūra
Gariūnuose nuolat rasdavo įvairių klastočių – nuo kvepalų iki marškinėlių, kuriuos prekeiviai įsigydavo už centus Kinijoje ar Tailande, o parduodavo dešimt kartų brangiau. Pernai per operacija paaiškėjo, jog suknelė, kuri Kinijoje kainavo 50 centų, Gariūnuose parduota už 50 litų. Už tokius pažeidimus prekeiviai atsipirkdavo tik baudomis.
Buvo įtarta, jog dėl to pernai rugpjūtį kilo gaisras Gariūnuose, kurio liepsnos nusiaubė du angarus. Nors iš pradžių manyta, jog angare užsidegė paliktas arbatinukas, tačiau vėliau prabilta apie padegimą.
Tada nuostolių patyrė 150 prekeivių.
Antra operacija
Po pernai įvykdytų masinių kratų ir sulaikymų, kuomet išaiškinta gerai veikusi organizuota grupuotė, šiemet Valstybinė mokesčių inspekcija ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai sulaikė beveik 20 asmenų.
Vilniaus miesto 2-osios apylinkės teismas antradienį leido mėnesiui suimti verslininką Tadeušą Baldovskį , kuris įtariamas sukčiavimu stambiu mastu bei maždaug 500 tūkstančių litų Pridėtinės vertės mokesčio ( PVM ) grobimu.
Prokurorai prašė leisti suimti trims mėnesiams, motyvuodamas, kad organizuotos grupuotės, įtariama, lyderis gali trukdyti ikiteisminiam tyrimui bei sunaikinti svarbius įkalčius, paveikti liudytojus.
Kitiems įtariamiesiems skirtos švelnesnės kardomosios priemonės.
Pirminiais duomenimis, verslininkai valstybei galėjo nesumokėti mažiausiai 500 tūkst. litų PVM.
Per kratas darbe ir namie pareigūnai rado svarbių įkalčių, patvirtinančių, jog prekeiviai išvengė mokestinių prievolių valstybei, aptiko 600 tūkstančių litų grynųjų pinigų, įvairių dokumentų.
Įtariama, kad verslininkai Kinijoje įsigytas prekes labai pigiai išmuitindavo Vokietijoje, o paskui parvežę į Lietuvą parduodavo pagal patentus dirbantiems Gariūnų prekeiviams
Šie, vengdami mokestinių prievolių, nurodydavo, kad prekes parduoda labai pigiai ir pinigus pervesdavo per Latviją vienai ofšorinei kompanijai.
Tarp įtariamųjų yra minimi trys Vokietijos piliečiai.
Pirmoji Gariūnų bylą jau teisme
Balandį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ir Vilniaus apygardos prokuratūra peravė teismui baudžiamąją bylą, kurioje nustatė, kad "Gariūnuose" prekiaujantys A. M. ir L. M. 2010–2011-iais prekiaudami su verslo liudijimu apgaulingai tvarkė buhalterinę apskaitą: dokumentuose nurodydavo daug mažesnes prekių įsigijimo ir pardavimo kainas, taip nuslėpdami tikrąjį prekybos mastą ir išvengdami prievolės sumokėti PVM. Šis taikomas, kai metinė apyvarta viršija 100.000 Lt sumą.
Remiantis pareigūnų apibūdinama schemą, Gariūnų prekeiviai patys nuvykdavo į Kiniją, kur už grynuosius pinigus be jokių apskaitos dokumentų įgydavo didelius kiekius įvairių prekių.
Pareigūnai tvirtina turį duomenų, kad prekeiviai vėliau kreipdavosi į organizuotos grupės vadovus, kad pastarieji išrašytų fiktyvias sąskaitas faktūras. Šiuose dokumentuose būdavo nurodomos keleriopai mažesnės prekių įsigijimo kainos, nei yra iš tikrųjų. Pavyzdžiui, viena vyriška striukė įgijimo dokumentuose kaina buvo nurodyta 3,34 Lt, moteriškos striukės tik – 2,76 Lt, nors tikroji drabužių vertė būdavo kelis kartus didesnė, praneša Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.
1,2 mln. Lt grynais
Pernai spalį pareigūnai pranešė išaiškinę organizuotą grupę, susidedančią iš daugiau kaip 40 asmenų. Įtarta, kad jie nuo 2010 m. sausio iki 2011 m. rugsėjo mėn., slėpdami mokesčius, Gariūnų turgavietėje prekiavo be apskaitos dokumentų.
Įtariamųjų namuose, sandėliuose, prekybos vietose, automobiliuose atlikta per 120 kratų. Kratų metu rasti bei paimti nusikalstamą veiklą patvirtinantys buhalterinės apskaitos dokumentai, įvairūs juodraščiai, ribotos atsakomybės bendrovių bankinių sąskaitų duomenys, kompiuteriai ir kompiuterinės laikmenos, daugiau nei 1,2 mln. Lt grynųjų pinigų įvairia valiuta, kaip įtariama, gautų iš nelegalios prekybos.
Bendros operacijos metu sulaikyti 53 įtariamieji, kuriems pareikšti įtarimai dėl sukčiavimo, neteisėto vertimosi ūkine veikla, dokumentų klastojimo ir apgaulingo apskaitos tvarkymo.