• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Na ką, chebryte, prisižaidėte? Skandalas tiesiog - per savaitę net du kartus didysis Lietuvos dienraštis atkreipė dėmesį į kultūrą. Ji “išsimušė” į “Laiko ženklų” skiltį ir į antrąjį puslapį. Sprendžiant iš dienraščio ilgametės politikos, diagnozė aiški: kadangi Nekrošiaus premjeros nebuvo, vadinasi, kilo keletas skandalų. Ar iš tiesų?

REKLAMA
REKLAMA

“Laiko ženklai” buvo skirti varganam mūsų teatrų interjerui, spektaklių grožiui ir Kultūros ministerijos politikai kultūros atžvilgiu. Na, ne grožis, ne restoranas, sutinku. Bet kai sakoma, kad nėra kur užsieniečių nuvesti, kad kultūros ministrė nesilanko spektakliuose - nepaistykit, lankosi, pats netoli sėdėjau, kai nuėjau. Kad ministerija visai nesirūpina kultūros įstaigomis? Chebryte, baikit bazarus: rūpinasi tiek, kiek gauna pinigų. Bet komentaras buvo griežtas, tik jau niekaip negalintis pretenduoti į kiek objektyvesnį. Todėl ir susilaukė gan griežto ir ironiško ministerijos atsako (www.omni.lt/?rask$9359_16017$z_86813). Tačiau jo, suprantama, nespausdino, nes pagarsinta realesnė situacija blogiau už neklystančiojo prestižą. Patys suprantate, a ne? Atsakyme buvo pavardyti skaičiai, bet jie labai jau trukdytų nupieštajai padėčiai iliustruoti.

REKLAMA

Antras tekstas buvo apie menininkus, apdovanotus valstybės stipendijomis. Tema skaudi - nepatenkintųjų visada buvo ir bus, ypač iš pusės tų, kurie tų stipendijų negavo. Visiems nepakaks, net paprasti žmoneliai, komentuodami tai internete, suvokia, kad kultūrai reikia keliais milijonais daugiau. Bet to nesuvokia kaltintojo vaidmenį apsiėmęs kurti Faustas Latėnas, premjero patarėjas. Stipendijų skyrimo, pinigų susigrąžinimo tvarka, sakė jis, yra diskutuotina, bet niekas to nesiima diskutuoti, o ministrė pasirašo tai, ką nusprendė atskirų meno sričių komisijų ekspertai. Suprask, ji be nuomonės ir apsistačiusi tik jai patikimais žmonėmis. Tačiau čia, chebryte, ir sustokime. Nes čia žurnalistė sušoka tokį klumpakojį (su Latėnu, žinoma), taip bando įvynioti viską į vatą, kad visi balti siūlai pasimato jau kitaip ir iš tiesų abu suklumpa. Tada ir imi įtarti, kad siuvamas anaiptol ne “stipendinis” kostiumas.

REKLAMA
REKLAMA

Žaidžiama gavusiųjų pavardėmis, kažkuo piktinamasi, bet ne pačia skyrimo sistema - kad neaiškūs ekspertų atrinkimo kriterijai, kad nėra jiems taikomų reglamentų, kad stipendijoms skirstyti būtinos nuostatos, pagal ką jos teikiamos - pagal projekto svarbą ar pagal menininko nusigyvenimo lygį. Tai paliekama nuošalyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Abu - žurnalistė ir kaltintojas, besiaiškindami stipendijų skyrimo tvarką, staiga pamiršta, kad tarp ekspertų ir Kultūros ministrės dar yra ir Meno taryba. Kurios nariu yra ir Faustas Latėnas, apdairiai straipsnyje pavadintas tik premjero patarėju. Straipsnyje absurdiškai apsiribojama pasakymu, kad “daugelis Kultūros ir meno tarybos narių, dalyvavusių skirstant stipendijas kultūros bei meno kūrėjams, neslepia nuostabos, kad dalis jų buvo išdalyta neobjektyviai, o kartais - ir visiškai be pagrindo”. Tarsi patys neturėjo teisės spręsti ir tvirtinti, vadovautis savo nuostatomis. Ministrė pasirašė įsakymą, pasitikėdama F. Latėnu ir kitais, bet jis dabar tuo piktinasi. Bet jei nepatiko bendras Meno tarybos sutarimas, yra du keliai - arba priimi žaidimo taisykles, arba išeini iš tarybos. Kaip pas mus kultūrnamyje, - nepatiko valytojai direktorius, kad kabinėjosi - ji ir išėjo. O čia? Bet kam išeiti, kai pinigai už posėdžius, manau, taip pat mokami? Darbo visuomeniniais pagrindais dar ir prie sovietų sunkiai rasdavai.

REKLAMA

Kita to straipsnio, turėjusio sukelti skandalą, pusė yra dar juokingesnė (ir graudi). Stipendijų skyrimo tvarka, kriterijai, komisijų sudėtis jau buvo gan neblogai panarstyti ir pernai metais - iki pakedentų personalijų. Joms buvo skirta nemažai vietos - toms, kurios sėdi įvairiausiose komisijose metų metus, lyg nuteistos iki gyvos galvos pačių prašymu. Šiandieninis sistemos kaltintojas tarp jų - taip pat pirmose gretose. Bet pernai tokia analize užsiėmė kultūros mėnraščiai, savaitraščiai, bet ne “Lietuvos rytas”. Kodėl šįmet staiga jis “pabudo” (tiesa, neblogai išsimiegojęs)?

REKLAMA

Panašu į tai, kad ne LR čia kaltas. Jam kultūra - kaip ir kiekvienam, darančiam normalų biznį. Šeštas ratas, trečia koja. Dar garbė, kad leidžia “Mūzų malūną”. Ir po šio straipsnio jis susilaukė nelabai gerų įvertinimų (“Kažkoks kūrybos autsaideris ir nenuvargstantis funkcionierius eilinį kartą spjaudosi niršdamas ir keikdamasis, o LR kaip žiopliausias lengvatikis cituoja išsijuosęs. Apsijuokia abu - ir LR, ir Latėnas. Kompleksų nebūtina specialiai rodyti, jie ir taip labai gerai matyti”, - citata iš komentaro kitame interneto portale). Todėl imu įtarti, kad įdomiausia persona šioje kultūrnamio istorijoje yra pats kaltintojas (nors vargu ar jis vienišas šioje kohortoje).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Du iš eilės pasirodę straipsniai yra iškilus kultūros faktas. Liudijantis, kad joje kažkas negerai. Smūgių taikinys, be abejo, yra ministerija. Šįmet, beje, iš tiesų neblogai pasidarbavusi skirstydama pinigus projektėliams, festivaliams, spektakliams ir, kiek juntama, labai pamažu ėmusi keisti kryptį. Apie tai jau “Omni Laikas” jau rašė (www.omni.lt/?rask$9359_70693$z_86468). Vadinasi, reikalai kiek taisosi, tačiau ir tai kai kam užkliūna. Pagaunat kampą?

REKLAMA

Taip, viskas čia paprasta kaip mūsų miestelyje. Dabar, manau, kai kuriems nepatenkintiesiems yra pats laikas tuos reikalus pataisyti - prezidento inauguracija tik už kalnelio ir jau būtų ne prošal kostiumėlį siūdintis. Ne inauguracijai, bet naujiems postams. Jų rinkimai ir dalyba tik prasidės. Gal kam atiteks ir ministro ar bent jo patarėjo švarkelis. Visuomeniniais pagrindais, suprantama. Pavarot, chebryte, kaip visada.

Jūsų - [email protected]

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų