• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors sumuštiniai jau buvo sutepti ir automobilis paruoštas kelionei į Seimą, kuriame ketvirtadienį parlamentarai svarstė galimybę kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl šalies gydymo įstaigų pertvarkos, kovotojai už Gargždų ligoninę liko nepajudėję iš vietos.

REKLAMA
REKLAMA

Klausimas buvo svarstytas 7-8 val. anksčiau nei planuota. „Už borto“ likusi ligoninės vadovybė, darbuotojai, bendruomenės nariai Seimo posėdį stebėjo internetu. Netikėtumų netrūko, mat vieną akimirką rodės, kad skubota restruktūrizacija bus pristabdyta, tačiau kitą - visos viltys subliūško.

REKLAMA

Paradoksas, kad vienas iš gydymo įstaigų pertvarkos šalininkų, sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas, dar visai neseniai gargždiškius įtikinėjęs pertvarkos naudingumu, pats pateko į Specialiųjų tyrimų tarnybos akiratį. Ketvirtadienio pavakarę jis buvo sulaikytas darbo vietoje. A. Skikas įtariamas paėmęs 20 tūkst. Lt kyšį.

REKLAMA
REKLAMA

46 metų viceministras buvo sulaikytas ir iki vėlaus vakaro apklausiamas pareigūnų, vėliau uždarytas į Vilniaus areštinę. Atliekamą ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos skyriaus prokurorai.

A. Skikas ministerijoje dirba 8 mėnesius, buvo deleguotas Liberalų ir centro sąjungos. Sveikatos apsaugos viceministrui patikėtos visuomenės sveikatos, kraujo, greitosios medicinos pagalbos ir pandemijos sritys. Jis yra užsiminęs, kad sveikatos apsaugos srityje nėra lengva daryti teigiamas permainas. Anot jo, ligonių kasos turi politinį užnugarį, tad jas optimizuoti yra mažai vilčių. Įteisinti antkainių reguliavimą vaistams buvo taip pat nelengva. Seimo narys Petras Gražulis neatmetė galimybės, kad A. Skiko sulaikymas gali būti keršto apraiška. „Farmacininkai yra didžiulė, įtakinga jėga, todėl jiems naudinga pašalinti nepalankius asmenis“, - svarstė parlamentaras. Jis sakė, kad A. Skikas jam buvo palikęs teigiamą inteligentiško žmogaus įspūdį. „Buvau šokiruotas, kai išgirdau apie jo sulaikymą“, - sakė P. Gražulis.



Galimybių nuvykti neliko

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Priminsime, kad 10 ligoninių vadovai, tarp kurių yra ir Gargždų, ragino Seimą kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) su prašymu ištirti, ar Vyriausybės nutarimas dėl sveikatos priežiūros įstaigų ir paslaugų restruktūrizavimo trečiojo etapo programos patvirtinimo neprieštarauja atitinkamų įstatymų normoms. Jie akcentavo, kad nepriimtina reformą vykdyti pažeidžiant prigimtinę žmogaus teisę, įtvirtintą ir Lietuvos Respublikos Konstitucijoje – teisę į gyvybę. Anot Gargždų ligoninės vyr. gydytojos Almos Grikšienės, buvo skelbta, kad parlamentarai galimybę kreiptis į Konstitucinį Teismą svarstys 20 val. 40 min., vėliau pranešta, esą viskas vyks 18 val. 40 min. „Buvome nusiteikę dalyvauti posėdyje ir kovoti iki galo. Visi jau ruošėsi išvykti, tačiau sulaukėme Seimo narių Petro Gražulio ir Dangutės Mikutienės skambučio, kad mūsų klausimas bus svarstomas vidurdienį, tad galimybių nuvykti nebeliko“, - pasakojo A. Grikšienė. Tiek ji, tiek jos pavaduotoja Virginija Ruškienė mano, kad tris kartus keistas laikas buvo ne veltui, galbūt tiesiog norėta išvengti jų dalyvavimo.

REKLAMA

Politikų peripetijas stebėjo internetu

Gargždiškiams beliko stebėti parlamentarų darbą internetu. Pradžia buvo daug žadanti. Kreipimąsi į KT dėl šalies gydymo įstaigų pertvarkos teigiamai vertino dauguma socialdemokratų, Darbo partijos, Tvarkos ir teisingumo frakcijų atstovų. Balsuojant, ar kreiptis į KT dėl šalies gydymo įstaigų pertvarkos, pritarta vieno balso persvara. „Seimo vicepirmininkas Raimondas Šukys net ištarė žodžius, kad sprendimas priimtas, tačiau gongas nenuskambėjo, mat parlamentaras Ž. Šilgalis teigė, esą nesuveikė elektroninė balsavimo sistema. Balsuojant antrą kartą dviejų balsų persvarą įgijo kreipimosi priešininkai. Perbalsuoti dar kartą dėl elektroninės balsavimo sistemos trukdžių paprašė M. Petrauskienė, tačiau R. Šukys tokios galimybės nebesuteikė. Mūsų nuomone, tai nesąžininga, kodėl vienąkart leido perbalsuoti, kitą – jau nebe“, - su apmaudu kalbėjo A. Grikšienė ir V. Ruškienė. Seimo opozicija, teigdama, kad R. Šukio vadovaujama valdančioji dauguma įstatymus pradėjo priiminėti „buldozeriu“, paliko posėdžių salę. Internetu viską stebėjusios pašnekovės „Bangai“ teigė dar kartą įsitikinusios, kad politikai dažnai žaidžia nešvarius žaidimus: „Buvo tokių, kurie, manėme, tikrai mus palaikys. Pavyzdžiui, Agnė Bilotaitė, kuri, deja, susilaikė. Petras Auštrevičius, Kazimieras Uoka pasielgė lygiai taip pat.“

REKLAMA

Rankų nenuleis

A. Grikšienė sakė, kad dabar beliko kreiptis į Administracinį teismą dėl, 10 Lietuvos ligoninių nuomone, neteisingų sveikatos apsaugos ministro įsakymų. Dokumentai tam jau yra ruošiami. Rankų neketina nuleisti ir kreipimosi į KT iniciatorė Darbo partijos frakcijos narė D. Mikutienė ir kiti Seimo nariai. Pagal 106 Konstitucijos straipsnį dėl Vyriausybės aktų sutikimo su Konstitucija ir įstatymais į KT gali kreiptis ne mažiau kaip 1/5 visų Seimo narių. D. Mikutienė kartu su kitais Seimo nariais kreipsis į KT ir prašys ištirti, ar Vyriausybės nutarimas „Dėl sveikatos priežiūros įstaigų ir paslaugų restruktūrizavimo trečiojo etapo programos patvirtinimo“ pagal reguliavimo apimtį ir normų turinį, taip pat pagal įsigaliojimo tvarką neprieštarauja Konstitucijos preambulėje įtvirtintam teisinės valstybės, taip pat teisėtų lūkesčių, teisinio tikrumo, teisinio saugumo, asmenų lygybės, sąžiningos konkurencijos principams bei atitinkamiems įstatymams. Parlamentarė įsitikinusi, kad jai be vargo pavyks suburti 29 Seimo narių grupę ir kreiptis į KT.



Taupys darbuotojų sąskaita

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gargždų ligoninės vyr. gydytoja A. Grikšienė sakė, kad skaudžiausia dėl to, kad Gargždų ligoninės patalpos yra geros, specialistų užtenka, įranga moderni, ligoninė dirba pelningai, nuo 1997 metų neturi jokių skolų, tačiau vis tiek norima ją sugniuždyti. Dėl restruktūrizacijos Gargždų ligoninei skiriamas finansavimas sumažės beveik per pusę, net 40 proc. „O Sveikatos apsaugos ministerija skiria pusę milijono informacinei sklaidai apie reformą“, - sarkastiškai sakė A. Grikšienė.

Pasak jos, atsižvelgiant į tai, kad 80 proc. ligoninės biudžeto sudaro mokos fondas, teks atleisti 50 darbuotojų. Blogybė ta, kad atsisveikinus su tiek žmonių bus sunku užtikrinti visas paslaugas.



Agnė ADOMAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų