Buitinė technika – pagalbininkė ar kenkėja?
Jūsų virtuvėje stovi šaldytuvas, regis, dar užsilikęs nuo praeito amžiaus? O gal pastatytas prie kitų prietaisų, skleidžiančių šilumą? Ar per neapsižiūrėjimą į jį neįdedate dar ataušti nespėjusio dubens su sriuba?
Atrodo visai nekaltas buities prietaisas neteisingai naudojamas gali tapti besočiu energijos siurbiku ir pavojumi žemei, kuria vaikštote. Su tuo susidoroti nėra sunku: senas šaldytuvas ne tik neprideda grožio jūsų namų interjerui – Europos standartus atitinkantys šaldytuvai, turintys automatinę atšildymo funkciją, sunaudoja beveik dvigubai mažiau energijos, todėl vienkartinės išlaidos įsigijus naują įrenginį ateityje atsipirks.
Be to, pasirūpinę senojo perdirbimu prisidėsite prie to, kad fluorinti sieros ir anglies junginiai neišsiskirtų į atmosferą. Energijos sąnaudas sumažinsite šaldytuvą pastatę kuo vėsesnėje virtuvės vietoje, o atrasti tinkamą kampelį nekainuoja, lygiai taip pat, kaip ir įsitikinti, ar į įrenginį dedamas maistas yra atvėsęs.
Šių nedidelių pastangų nauda žmogui aiški – kuo mažesnės energijos sąnaudos, tuo storesnė piniginė, tačiau yra ir dar viena paskata: atsakingai elgiantis su tokiais kasdieniais buities prietaisais kaip šaldytuvai, jų išskiriamas anglies dvideginio dujų kiekis sumažėja kone per pusę.
Švarūs namai – užteršta gamta?
Buitinė chemija šiandien yra tarsi švarių namų atributas, tačiau visa tai turi ir kitą pusę: netinkamai pasirinkta ar neapdairiai vartojama, ji pamažu negrįžtamai nuodija aplinką, kurioje gyvename – orą, dirvožemį, vandenį.
Pavyzdžiui, dėl naudojamų cheminių preparatų atliekų, į vandens telkinius patenka fosforo junginiai. Mokslininkų pasakojimas žurnale „Washington Toxics Coalition“, kas tuo metu vyksta vandens telkiniuose, primena gamtos genocidą: per didelis kenksmingų medžiagų kiekis paveikia vandens augalų bei dumblių augimą. Šie vėliau žūva, o juos suskaidyti turinčios bakterijos panaudoja milžinišką deguonies kiekį.
Tuomet atsiranda tokie reiškiniai, kaip nemalonus kvapas, vandens telkinių bei upių vagų užaugimas bei uždumblėjimas. Deguonies kiekiui vandenyje pavojingai sumažėjus, ten esančios žuvys ima dusti, o šviesa negali patekti į gilesnius vandens sluoksnius.
Todėl įsigyjant skalbimo miltelius vertėtų pažiūrėti jų sudėtį ir rinktis tuos, kurie yra ekologiški ir draugiški aplinkai, verta pasidomėti ir natūraliomis skalbimo miltelių alternatyvomis.
Skalbiant pamirškite posakį „daugiau reiškia geriau“ – instrukcijos ant pakuočių yra tam, kad jų laikytumėtės, nes nuo miltelių pertekliaus skalbiniai švaresni nepasidarys, o nurodyta žemiausia skalbimo temperatūra, kuriai esant priemonė veiksminga, taip pat laužta ne iš piršto.
Lygiai taip pat atsakingai turėtų būti naudojami ir kiti valikliai, pavyzdžiui – indų ar grindų plovikliai. Atsakingas plovimas bei valymas mažina oro ir vandens taršą bei įtaką ozono sluoksniui, klimato kaitai, o taip pat prisideda prie geresnės jūsų sveikatos.
Susiformavę įpročiai dažnai neleidžia pastebėti to, kas vyksta mūsų panosėje. Tačiau kai kuriuos jų pakeisti nėra sunku – jie nesuteikia nei malonumo, nei kitokios naudos. O štai naujai įdiegti įpročiai gali padėti gyventi sveikiau ir atnešti neįkainojamą malonumą būti atsakingu piliečiu.