Pasaulio širdies asociacija kviečia negailėti pažadų savo širdžiai: gaminkite ir valgykite sveikiau, sportuokite, raginkite savo vaikus būti aktyvesniais, meskite rūkyti arba palaikykite šio žalingo įpročio atsisakantį artimąjį.
Kartu asociacija kviečia išsklaidyti šiuos virš širdies ir kraujagyslių ligų sklandančius mitus:
1. Širdies ir kraujagyslių ligos pavojingos tik vyresnio amžiaus žmonėms.
Gyvenimo būdas vaikystėje ir paauglystėje turi įtakos širdies ir kraujagyslių susirgimams vėlesniame amžiuje. Arterijos neužsikemša per vieną dieną, šis procesas dažnai vyksta daugelį metų, o blogėjančios savijautos galime ir nejausti.
Be to, negalima nekreipti dėmesio ir į faktą, kad pasaulyje daugėja antsvorio turinčių vaikų ir paauglių, o tai taip pat širdies, kraujagyslių ir diabeto rizikos veiksnys.
2. Aukštas kraujospūdis apie save praneša labai akivaizdžiais simptomais.
Kartais aukštas kraujospūdis apie save signalizuoja galvos skausmu, svaigimu, dusuliu, skausmais krūtinės plote, širdies ritmo sutrikimais ar kraujavimu iš nosies, bet tai vyksta ne visada.
Tačiau dauguma hipertenzija sergančių žmonių nepatiria jokių simptomų. Nediagnozuota hipertenzija gali sukelti miokardo infarktą, insultą ar širdies nepakankamumą.
3. Širdies ligos užkoduotos mano šeimos genuose, todėl nieko negaliu pakeisti.
Genetiniai veiksniai turi įtakos padidėjusiam kraujo spaudimui, širdies ir kitoms susijusioms ligoms.
Tačiau aplinka ir kiti rizikos faktoriai taip pat gali padidinti riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, todėl būtina juos įvertinti ir mažinti.
Rizika susirgti širdies liga gali padidėti, jei paveldimumo faktoriai sąveikauja su nesveiku gyvenimo būdu, pavyzdžiui, rūkymu ir nesveika mityba.
4. Išvengsiu širdies ir kraujagyslių ligų, jei būsiu aktyvus, sveikai maitinsiuosi ir nerūkysiu.
Tiesa, kad sveikas gyvenimo būdas yra vienas efektyviausių širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos priemonių. Norėdami sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką pasirūpinkite, kad kartu su maistu gautumėte pakankamai omega-3 riebalų rūgščių, o jei valgote mažai žuvies, vartokite žuvų taukus. Kalbant apie omega-3 riebalų rūgštis, jų gauti turime nuolat.
Širdies ir kraujagyslių ligos sezoniškumo neturi – jei nesirūpiname svarbiausiu savo organu, susirgti galime ir žiemą, ir vasarą.
Tačiau taip pat turime turėti galvoje, kad yra ir kitų, mažiau žinomų rizikos veiksnių, tokių kaip oro tarša ir pan., kurių paveikti mes negalime.
5. Jei sergu diabetu, dar nereiškia, kad labiau rizikuoju susirgti širdies ligomis.
Širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė sergančiųjų diabetu mirties priežastis.
Tyrimų metu nustatyta, kad cukrinis diabetas 2-4 kartus padidina miokardo infarkto, širdies nepakankamumo, šalutinių kraujagyslių ligų, insulto ir mirtingumo riziką. Be to, nustatyta, kad diabetas yra stipresnis rizikos faktorius susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis moterims nei vyrams.