Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, į kontaktiniu būdu vykstančius užsiėmimus gali patekti tik galimybių pasus turintys studentai. Tačiau ne visiems ši tvarka pasirodė priimtina, tad atsirado studentų, kurie studijas nusprendė sustabdyti arba visai nutraukti.
Dalis studentų dėl reikalavimų metė studijas
Vilniaus universitete (VU) dalis užsiėmimų studentams vyksta kontaktiniu, dalis nuotoliniu būdu. Tai priklauso nuo studijų programos.
Kaip sako VU studijų prorektorius Valdas Jaskūnas, sako, kad nuomonių skirtumas dėl studentams taikomų galimybių paso reikalavimų yra jaučiamas.
„Bendrai paėmus dėl šios priemonės taikymo supratimas yra beveik visuotinis. Visi supranta, dėl ko tai yra daroma, visi pakankamai supratingai elgiasi ir skiria laiko galimybių paso tikrinimui kiekvieną dieną įeinant į mokymosi patalpas. Dėl to nekyla didesnių nesusipratimų, galbūt tik vienas kitas, kuris yra išsprendžiamas“, – tv3.lt sako V. Jaskūnas.
Tačiau pasitaikė ir tokių studentų, kuriems galimybių paso reikalavimai pasirodė per sunkiai įgyvendinami.
„Reikia pripažinti, kad buvo ir tokių studentų, kurie suprato, kad dėl įvairių priežasčių jie negalės studijuoti tokiomis sąlygomis, kai reikia galimybių pasus turėti ir nuolat pateikti. Jeigu studentai nėra imunizuoti, jiems reikia testuotis, tai yra tokia, sakykime, ne pati maloniausia procedūra“, – komentuoja V. Jaskūnas.
Dalis studentų nebestudijuoti galimai nusprendė dėl to, kad už testus galimybių pasui gauti nuo spalio 15 d. turės mokėti patys. Rugsėjį buvo padaryta laikina išimtis ir testus kompensavo valstybė.
„Kai kurie priėmė sprendimą stabdyti studijas arba išeiti į akademines atostogas, palaukti laikų, kai tokių apribojimų nebebus ir tada grįžti į studijas“, – teigia V. Jaskūnas.
VU neturi duomenų, kiek tiksliai studentų nusprendė studijas laikinai stabdyti arba nutraukti būtent dėl galimybių paso reikalavimų.
„Studentai ne visi imdami akademines atostogas, stabdydami ar nutraukdami studijas tą pagrindinį motyvą deklaruoja. Žinome, kad buvo tokių, kurie labai aiškiai pasakė, dėl kokios priežasties jie tai daro. Iš esmės, tai yra vienetai lyginant su tais skaičiais, kurie studijuoja VU“, – sako V. Jaskūnas.
Praktiniai ir laboratoriniai užsiėmimai VU vyksta tik kontaktiniu būdu, o į juos beveik jokių galimybių prisijungti nuotoliu nėra. Kai kurie dėstytojai, tačiau nedidelė dalis, pasak V. Jaskūno, naudoja hibridinio mokymo technologijas.
Turi pasiūlymą diskusijai
Vytauto Didžiojo universitete (VDU) keletas studentų galimai taip pat metė studijas dėl taikomų galimybių paso reikalavimų.
Kaip sako universiteto rektorius Juozas Augutis, studijas dėl ribojimų galėjo mesti vienas ar kitas studentas.
„Išeina dideli skaičiai studentų kiekvienais metais ir į akademines, ir meta, bet kad būtent dėl šios konkrečios priežasties, galbūt vienas kitas ir yra, bet tikrai nedidelis skaičius“, – tv3.lt sako J. Augutis.
Pasak VDU rektoriaus, nuomonių dėl ribojimų universitete yra įvairių, tačiau jų santykis yra skirtingas. Beveik 90 proc. universiteto studentų yra pasiskiepiję nuo COVID-19, tad logiška, kad visi pasiskiepijusieji su galimybių paso ribojimais sutinka ir jų laikosi.
„Žinoma, yra dalis dėl vienų ar kitų priežasčių nenorinčių skiepytis, kaip ir visoje visuomenėje. Procentas, kurie nėra patenkinti ta sistema ir bando prieštarauti, yra mažesnis, bet turi ir jie suprasti, kad tai nėra universiteto ar universitetų priimti sprendimai. Tai yra Vyriausybės nutarimai, universitetai privalo juos vykdyti“, – komentuoja J. Augutis.
J. Augutis yra matematikas, habilituotas technologijos mokslų daktaras, dirba su duomenimis. Todėl, jo manymu, ateityje būtų galima iš aukščiausią vakcinacijos lygį pasiekusių universitetų nebereikalauti skirstyti studentus pagal galimybių pasus.
„Jeigu jų tikrai liktų vienetai, vienas ar du, jis ir pats žinotų, ir paprašytume, kad stengtųsi kontaktų vengti. Būtų galima tokias saleles turėti. Visoje Lietuvoje tokio vakcinavimo lygio mes, greičiausiai, niekada nepasieksime, o jei pasieksime, tai labai negreitai virš 70 proc. Išeiti į daugiau ar mažiau normalų gyvenimą vis tiek kažkada reikia, tai kodėl negalėtų būti tai pabandymui tokiose institucijose“, – siūlo J. Augutis.
Kol kas universitetas neplanuoja galiojančios tvarkos keisti ir laukia spalio 15 d.
Studentai atrado kitą sprendimą
Vilniaus Gedimino technikos universitetas („Vilnius tech“) pasvarstymų mesti studijas dėl taikomų galimybių paso reikalavimų girdėjo. Universiteto komunikacijos vadovė Ilma Cikanaitė sako, kad universitetas sulaukė ir skambučių šiuo klausimu. Sulaukus tokių skambučių su studentais kalbamasi ir ieškoma išeičių.
„Situacija pasikeitė kai atlaisvino testavimo sąlygas, kai padarė ilgesnį laiką 7–10 dienų, studentai sprendžia kitaip. Tokių duomenų, kad kažkas pasiimtų akademines dėl tokių priežasčių, mes negalime kaupti. Neturime duomenų, bet jaučiame palengvėjimą ir sprendimo atradimą, kaip galima lankyti studijas nesiskiepijus“, – tv3.lt sako I. Cikanaitė.
Tačiau universitetas neturi duomenų, kiek studentų galėjo nutraukti studijas dėl galimybių paso reikalavimų.
„Matome, kad studentai racionaliai tvarkosi, skiepijasi arba testuojasi. Taip pat mes pastoviai kviečiame į skiepobusą. Buvo praeitą savaitę, šią savaitę bus – galimybių, kurie nori, sudarome. Kitiems dabar galimybės sudarytos iki spalio 15 d. testuotis. Einame prie to, kad be galimybių paso į studijas bus sunku patekti“, – komentuoja I. Cikanaitė.
Šiuo metu tie, kurie neturi galimybių paso, paskaitų nelanko. Pasak I. Cikanaitės, tokių studentų yra labai nedaug.
Kai kuriose studijų programose hibridinis ugdymas yra užtikrinamas, tačiau didžiojoje daugumoje – ne.
„Esame sau pasakę, kad pas mus studijos vyksta tik tokiu būdu. Kiti turi imti akademines, deja, bet taip yra“, – sako I. Cikanaitė.
„Vilnius tech“ palaiko Vyriausybės politiką ir skatina studentus vakcinuotis.
Statistikos departamento pirmadienio duomenimis, imunitetą COVID-19 turi daugiau nei 91 proc. VU studentų, daugiau nei 86 proc. „Vilnius tech“ studentų ir beveik 83 proc. VDU studentų.