Nuo gegužės 24 dienos įvedamas galimybių pasas jo savininkams nustatys švelnesnes karantino sąlygas: turintieji pasą galės lankytis maitinimo įstaigose, baruose uždarose patalpose, dalyvauti renginiuose ir t. t.
Galės gauti piliečiai nuo 16 metų
Galimybių pasą galės gauti visi Lietuvos piliečiai nuo 16 metų, jis bus susietas su e.sveikatos sistema.
Kaip paaiškina ministerija, tai reiškia, kad pasą bus galima turėti tik tuomet, kai duomenys apie vakcinavimą, persirgimą ar testo rezultatą yra e.sveikatos sistemoje, t. y. juos suvedė Lietuvos sveikatos priežiūros specialistai.
Asmenims iki 16 metų, norintiems naudotis švelnesnėmis karantino sąlygomis, pakaks pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
„BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinai „Comirnaty“ bei vakcinai „Moderna“ bus būtinos dvi vakcinų dozės. Pasiskiepijus šiomis vakcinomis galimybių pasą galima bus gauti praėjus vienai savaitei po antrosios vakcinos dozės suleidimo.
„Janssen“ ir „Vaxzevria“ („AstraZeneca“) vakciną gavusiems asmenims galimybių pasą bus galima gauti praėjus keturioms savaitėms po vakcinos suleidimo. Pasiskiepijusiesiems „Vaxzevria“ vakcina dar būtinas antrasis skiepas, jį reikės gauti ne ilgiau kaip per 12 savaičių po pirmosios dozės suleidimo.
Antikūnų testas paso dar neduos
Persirgusiems COVID-19 žmonėms koronaviruso diagnozė turės būti patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu. Tam, kad būtų galima naudotis galimybių pasu, nuo šio teigiamo tyrimo rezultato turi būti praėję ne daugiau kaip 180 dienų, o saviizoliacijos terminas turi būti pasibaigęs.
Ministerija pažymi, kad tuo atveju, jeigu žmogus persirgo COVID-19, tačiau nesikreipė į šeimos gydytoją, e.sveikatos sistemoje esančioje jo ligos istorijoje persirgimo faktas nebus užfiksuotas. Toks asmuo turėtų susisiekti su savo šeimos gydytoju, kad šis duomenis apie persirgimą įvestų į e.sveikatos sistemą.
Tiek pasiskiepijusiems, tiek persirgusiems gyventojams galimybių paso statusą (QR kodą) reikės atsinaujinti kas septynias dienas, kadangi galimybė susirgti išlieka tiek persirgus koronavirusu, tiek pasiskiepijus.
Galimybių pasą bus galima gauti ir atlikus testą. Testas galios 24 valandas, skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento, t. y. nuo testo atlikimo, bet ne nuo testo rezultatų įvedimo į e.sveikatos sistemą.
Galimybių pasui gauti rekomenduojama naudotis greitaisiais antigenų testais, kadangi jų rezultatai gaunami operatyviausiai.
COVID-19 testą bus galima atlikti savivaldybių mobiliuosiuose punktuose arba kitose savivaldybių nustatytose testavimosi vietose, pavyzdžiui, specialiuose punktuose ir kitur. Ten atliekamas testas bus nemokamas. Taip pat gyventojai galės savo lėšomis pasidaryti testus privačiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose.
Ministerija pažymi, kad antikūnų testas kol kas nesuteikia galimybės gauti galimybių pasą, nes nėra apibrėžti kriterijai, kokie antikūnų rodikliai turėtų būti traktuojami kaip pakankami. Tai planuojama padaryti ateityje.
Galimybių pasas – naudoti šalies viduje
Ministerijos pranešime pažymima, kad galimybių pasas neatveria galimybės keliauti – jis skirtas ekonominėms veikloms šalies viduje atlaisvinti. Kelionėms tarp ES šalių bus skirtas ES žaliasis sertifikatas, kuris šiuo metu dar kuriamas ES mastu.
Pažymima, kad šių dviejų dokumentų sąlygos bus skirtingos: skirsis galiojimo terminai ir gavimo kriterijai.
Galimybių pasas taip pat nepanaikina būtinybės izoliuotis grįžus iš užsienio: iš užsienio valstybių į Lietuvą grįžę nevakcinuoti žmonės turės izoliuotis. Jie galės naudotis pasu tik pasibaigus saviizoliacijos terminui. Iš užsienio valstybių į Lietuvą grįžusiems žmonėms, vakcinuotiems visomis reikiamomis dozėmis, saviizoliacija netaikoma.
Galimybių pasas leis rengti asmenines šventes neribojant dalyvių skaičiaus, lankytis restoranuose, kavinėse, lošimo namuose, baruose, išskyrus naktinius klubus, uždarose patalpose, naudotis apgyvendinimo paslaugomis neribojant kambaryje apgyvendinamų asmenų skaičiaus.
Taip pat turintieji tokį pasą galės dalyvauti renginiuose iki 500 asmenų, naudotis paslaugomis uždarose erdvėse, pavyzdžiui, žaisti biliardą ar boulingą, neribojant dalyvių plaukioti pramoginiais laivais.
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos skaičiavimais, birželio pradžioje beveik 1,5 mln. gyventojų jau galės naudotis galimybių pasu be testavimo.