Seimo opozicijos, atidžiai sekančios kiekvieną Seimo pirmininko Arūno Valinsko žingsnį, kantrybė senka. Vis garsiau kalbama, kad per pavasario sesiją jam gresia interpeliacija. Ją, kaip teigiama, palaikytų ne tik opozicionieriai, bet ir dalis valdančiųjų.
Susierzinimas arogantiškomis Seimo vadovo kalbomis ir poelgiais vis labiau pildo nepasitenkinimo taurę. Naujausias lašas - A.Valinsko įvaizdžio gerinimo akcija žiniasklaidoje, mokesčių mokėtojams kainavusi beveik 30 tūkst. litų. Interpeliacijos iniciatyvą - parašų rinkimo pradžią - šiek tiek stabdo viena aplinkybė: laukiama A.Valinsko apsisprendimo dėl dalyvavimo prezidento rinkimuose. Tačiau smukę Tautos prisikėlimo partijos ir jos vedlio reitingai perša prielaidą, kad varžytuvės dėl valstybės vadovo kėdės A.Valinskui teliks žydra svajonė. Tokiu atveju ir interpeliacijos reikalai pajudėtų sparčiau.
Nesilaiko žodžio.
„Kad Seimo pirmininkas elgiasi ne taip, kaip derėtų tokio rango pareigūnui, pripažįsta visi - tiek opozicija, tiek dalis valdančiųjų“, - LŽ sakė frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ (TT) seniūnas Valentinas Mazuronis. Jo teigimu, „tvarkiečiai“ Seimo vadovui turi ne tik priekaištų, bet ir galėtų kaltinti nesilaikant duotų pažadų. Pavyzdžiui, frakcija aktyviai parėmė A.Valinsko idėją dėl valstybės investicijų moratoriumo. TT siūlė pradėti nuo Seimo - stabdyti senosios parlamento salės remontą ir taupant lėšas grąžinti pardavėjui Seimo kanceliarijos tarptautiniam renginiui įsigytus mersedesus. Be kita ko, „tvarkiečius“ piktina šlubuojanti Seimo pirmininko etika ir nevaldomas liežuvis siunčiant kolegas velniop. Skandalu V.Mazuronis pavadino naujausią A.Valinsko sumanymą už keliasdešimt tūkstančių pasireklamuoti žiniasklaidoje.
Labai keistas „tvarkiečių“ frakcijos seniūnui pasirodė, praėjusį ketvirtadienį Seimui svarstant azartinių lošimų vietų įšaldymą, plenarinio posėdžio pirmininkui telefonu A.Valinsko duotas nurodymas šį klausimą priimti ypatingos skubos tvarka.
Prastas organizatorius
„Kai kurie Seimo pirmininko pareiškimai stebina tiek opoziciją, tiek valdančiuosius“, - LŽ prisipažino Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Zigmantas Balčytis. Jis neatmetė galimybės, kad A.Valinskas sulauks interpeliacijos. „Dar visai neseniai dabartiniai valdantieji griežtai smerkė tuometinių valdžios atstovų reklamą žiniasklaidoje už biudžeto lėšas, dabar patys elgiasi lygiai taip pat“, - naujausias A.Valinsko pastangas pagerinti įvaizdį komentavo Z.Balčytis.
Seimo socialdemokratų seniūno nuomone, nei parlamento vadovas, nei valdantieji nesugebėjo pasirengti neeilinei sesijai, esą posėdžių darbotvarkės visiškai „tuščios“, pateikti antraeiliai, o ne visai valstybei gyvybiškai svarbūs klausimai. Z.Balčyčio teigimu, jei Seimo darbas toliau bus taip prastai organizuojamas, jei vieno ar kito pareigūno veikla kels abejonių, opozicijos priedermė imtis atitinkamų priemonių.
Darbo partijos frakcijos seniūno pirmojo pavaduotojo Vytauto Gapšio tikinimu, kol kas „darbiečiai“ negavo oficialių siūlymų prisidėti rengiant interpeliaciją Seimo vadovui. Tačiau, pasak V.Gapšio, frakcija išties labai susirūpinusi dėl neeilinės sesijos darbotvarkės. „Akivaizdu, kad Seimo pirmininkas nesugebėjo suderinti visų darbotvarkės klausimų, todėl joje nėra svarbiausių projektų“, - teigė V.Gapšys.
Paklaustas apie A.Valinsko polinkį reklamuotis už valstybės pinigus, V.Gapšys pripažino, kad tai daryti Seimo vadovas turėtų kitais būdais. „Šiuo atveju žiniasklaida vargu ar bepadės“, - sakė jis.
Visiems įgriso
Valdančioji Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) niekada neliepsnojo meile A.Valinskui ir jo vadovaujamiems „prisikėliečiams“. Jei ne noras išlaikyti valdžią savo rankose, konservatoriai vargu ar taikstytųsi su Seimo pirmininko laikysena, nuolatiniais netaktiškais išsišokimais ir net šantažu. LŽ šaltinių teigimu, A.Valinsko baudžiamosios akcijos prieš žurnalistus, sukompromitavusios ir kitus koalicijos politikus, galbūt neskaidri aplinkos ministro skyrimo istorija, raginimas tuoj pat atleisti Aukščiausiojo Teismo vadovą Vytautą Greičių ir bausmė už atsisakymą tam paklusti - Energetikos ministerijos steigimo blokavimas - tik keli faktai, suerzinę TS-LKD atstovus Seime. Kai kurie šios frakcijos nariai įsitikinę, kad būtent A.Valinskas kaltas dėl krintančių Seimo, vykdomosios valdžios ir net jų partijos reitingų. Esą išeitis viena - ieškoti naujų koalicijos partnerių. Tarp galimų kandidatų neoficialiai įvardijami „darbiečiai“.
Jau kurį laiką A.Valinską skeptiškai vertina ir dalis „prisikėliečių“ frakcijos narių, pavargusių nuo jo diktatoriškų polinkių. Teigiama, kad dalis frakcijos narių prieglobsčio ketina prašytis kitose frakcijose. Tada „generolas“ tikrai liktų be armijos. Ir be Seimo pirmininko posto.
Raimonda Ramelienė
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.