• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vokiečių kurortinis miestelis Heiligendammas savo laiku priiminėjo Hitlerį ir Mussolinį, o vėliau atsidūrė už “geležinės uždangos”. Dabar, kai “didžiojo aštuoneto” šalių atstovai ruošiasi atvykti į Baltijos pakrantės kurortą, jų susitikimas grasina paversti šią vietą šaltojo karo tarp Vakarų ir Rusijos arena, teigia D. Britanijos dienraštis “The Times”.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas jau netiesiogiai apkaltino Ameriką, kad siekdama dislokuoti Rytų Europoje priešraketinės gynybos sistemą ji siekia įtvirtinti “diktatą” kaip “Trečiojo reicho” laikais. O JAV valstybės sekretorė Condoleezza Rice praėjusią savaitę prikišo Rusijai, kad ši operuojanti “be rezultatų pasibaigiančio žaidimo sąvokomis iš kitos epochos” – aiški aliuzija į šaltąjį karą.

REKLAMA

Gali būti, kad dėl pasipriešinimo Rusijai oficialioji susitikimo darbotvarkė atsidurs šešėlyje, įskaitant ir sutarimo dėl klimato pokyčių siekimą. Prezidentas G. Bushas ketina pakeliui į Heiligendammą užsukti į Čekiją ir Lenkiją, kur numatyta dislokuoti 10 JAV raketų perėmėjų.

“Tai ne tas klausimas, dėl kurio Rusija pasiruošusi švelninti savo poziciją, - pareiškė vienas iš Putino padėjėjų. – Mes griežtai pasisakome prieš amerikiečių planus, nes esame įsitikinę, kad ši sistema gerokai pakeis jėgų pusiausvyrą Europoje”. Praėjusią savaitę Rusija išbandė naują balistinę raketą, kuri sugebės įveikti priešraketinės gynybos sistemą ir taps pačiu pažangiausiu ginklu posovietiniame arsenale, primena dienraštis.

REKLAMA
REKLAMA

Bushas Heiligendamme pasikalbės su Putinu akis į akį, o po mėnesio jiedu susitiks Busho šeimos poilsio namuose Kennebunkporte, Meino valstijoje. “Tikra tiesa, per kelis praėjusius mėnesius retorika šiek tiek labiau įkaito, - pripažino prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Stephenas Hadley. – Mums atrodo, kad ją reikėtų pasistengti atvėsinti”.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paskutiniuoju metu Rusija konfliktuoja su didžiąja Europos dalimi, o taip pat ir Amerika, pastebi ‘Times”. Priežastys įvairios: pradedant atsisakymu išduoti Andrejų Lugovojų, kurį D. Britanija apkaltino nužudžius Putino kritiką Aleksandrą Litvinenką, baigiant prieštaravimu Kosovo nepriklausomybei.

“Anksčiau mes manėme, kad rusai nenori likti izoliuoti, bet dabar paaiškėjo, kad klydome, - teigia Niujorko Tarptautinių santykių tarybos vyresnysis mokslinis bendradarbis Stephenas Sestanovichius. – Kosovo klausimu jie visiškai pasiruošę veikti vienui vieni”.

REKLAMA

Heiligendamme Rusiją pasitiks naujos Vakarų aljanso jėgos. Vakarus atstovaus neseniai Prancūzijos prezidentu išrinktas konservatorius Nicolas Sarkozy, tėvynėje pravardžiuojamas “Amerikiečiu”, Vokietijos kanclerė Angela Merkel, neseniai ES ir Rusijos aukščiausiojo lygio susitikime kritikavusi Putiną už žmogaus teisių pažeidimus, ir prezidentas Bushas.

REKLAMA

Bushas surengs dvišalį susitikimą su Tony Blairu, kuris paskutinį kartą atstovaus savo šalį “didžiojo aštuoneto” renginiuose, o taip pat susitiks su Sarkozy, kuris, kaip ir jis pats, yra blaivininkas ir labai mėgsta važinėti dviračiu.

Abi pusės tokį jėgų išsidėstymą laiko daug žadančiu, rašo “Times”.

Nepaisant G8 susitikimo išvakarėse Busho pasiūlyto kompromiso, Europa ir toliau nesutaria su Amerika kovos su klimato kaita klausimais. Vokietija nori iki 2050 metų 50 proc. lyginant su 1990 m. sumažinti “šiltnamio dujų” emisijas, tikėdamasi šiame amžiuje iki 2 laipsnių apriboti vidutinės planetos temperatūros didėjimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bushas savo ruožtu pasiūlė planą, pagal kurį labiausiai atmosferą teršiančios valstybės, įskaitant Kiniją ir Indiją, privalėtų iki 2008 m. apriboti emisijas.

Šis pasiūlymas kiek sumažino nepasitenkinimą, kurį sukėlė JAV atsisakymas pasirašyti 1997 m. Kioto protokolą. Tačiau Amerikoje ši iniciatyva sukėlė daugiau entuziazmo, nei Europoje, teigia “Times”. Šiuo požiūriu Bushą vis stipriau spaudžia patys amerikiečiai – “žalieji” krikščionys, karingieji “vanagai”, norintys sumažinti JAV priklausomybę nuo Artimųjų Rytų naftos, o taip pat verslo sluoksniai, įskaitant JAV iždo sekretorių Hanką Paulsoną.

REKLAMA

Pasak Amerikos verslo instituto Vašingtone atstovo Rogerio Bate’o, Kioto protokolas - nesvarbu, dėl kieno kaltės - apima tik turtingiausias pasaulio šalis, todėl ir negalėjo pasiekti keliamų tikslų. “Dabar Bushas pareiškė – žaiskime jūsų žaidimą. Pažiūrėsim, kas bus, jei įvesime emisijų apribojimus besivystančioms šalims”, - sakė Bate’as.

REKLAMA

Tačiau Bushas ir toliau prieštarauja planui sukurti pasaulinę prekybos anglies dvideginio emisijų kvotomis sistemą, kuri leistų šalims pirkti ir parduoti kvotas. JAV atstovai taip pat atmetė reikalavimus padidinti energijos vartojimo efektyvumą – šiai idėjai pritaria Europa, tačiau amerikiečių verslininkai reikalavimus laiko neįgyvendinamais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bate’o manymu europiečiai gudrauja. “Jeigu smarkiai nepadidės energijos kainos vartotojams, tai nebus ir bent kiek didesnio vartojimo sumažėjo”, - teigia jis. “Jūs tol nesuprasite, kad rinkėjai rimtai vertina globalinį atšilimą, kol vidutines ir nedideles pajamas gaunantys žmonės nepradės atsisakinėti vasaros atostogų dėl nepakeliamų lėktuvų bilietų kainų ir taupydami pinigus žiemos metu savanoriškai imsis riboti šildymą”.

REKLAMA

Tuo pat metu G8 susitikime atsiras galimybė pasiekti pažangos dėl Irano: jo atžvilgiu rusų pozicija artėja prie europiečių ir amerikiečių. Galiausiai jie gali pritarti griežtesnėms sankcijoms Iranui dėl jo vykdomos branduolinės programos.

“Tai yra tas klausimas, dėl kurio rusai nenori patekti izoliacijon, - teigia S. Sestanovichius. – Jie nenori, kad atrodytų, neva jie padedantys Iranui pasigaminti atominę bombą. Tai blogi viešieji ryšiai”, - rašo “Times”.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų