Šalies ekonomikai ir viešiesiems finansams nuriedėjus į pakalnę, korupcija valdžios ešelonuose pakilo į aukštumas. Beveik visus viešųjų pirkimų užsakymus „laimi“ valdančiųjų palaiminti asmenys, o politinio užnugario neturintys dažnai jau atsisako dalyvauti tokiuose konkursuose, kur nebeleidžiama laimėti ir pasiūlius mažiausias kainą...
Kaip milijardines viešųjų pirkimo sumas dalijasi su valdančiaisiais bendradarbiaujančios įmonės paskelbė patys valdžios atstovai. Tačiau ne tam, kad pasižadėtų užkamšyti viešųjų pirkimų įstatymų ar abejotinų procedūrų landas. Korupcijos daigų šaknų, atrodo, nuspręsta neliesti.
Pačių kaltųjų plačiai pagarsintais politiniais skandalais tik pasinaudota, siekiant finansinės dietos laikmečiu pateisinti papildomą biudžetinį finansavimą didžiosioms partijoms, kurioms ketinama atriekti 15 milijonų litų.
Kaip rodo pasaulinė patirtis, ekonomikos ir pragyvenimo lygis yra atvirkščiai proporcingas valstybės korupcijos indeksui. Jei papildomi biudžeto milijonai galėtų apsaugoti valdžią nuo korupcijos, negaila būtų valdančiosioms partijoms skirti ir dar didesnį iždo kąsnį, nes dėl pabrangintų viešųjų pirkimų ir neskaidraus valdymo mokesčių mokėtojai patiria dešimteriopai didesnius nuostolius, o investuotojai – sunkiai įveikiamus ekonominės plėtros barjerus.
Tačiau tokia populistinė ir savanaudiška partijų finansavimo reforma tik paskatins šalyje korupciją. Draudimas viešai remti partijas, pastūmės palankumo siekiančius asmenis papirkinėti pačius valdančiuosius politikus. Toks populistinis draudimas atneš nepalyginamai daugiau žalos, nei nepageidaujam įtaka viešai remiant partijas. Teisėsaugos institucijos ir visuomenė galėjo stebėti kokie asmenys kokias partijas remia, o kilus įtarimui, reikalauti teisinės ar politinės atsakomybės. Kai dabar parama plačiau bus dalijama „po stalu“ pavieniams politikams, apie tai nežinos net bendrapartiečiai.
Už viešai demonstruojamą politinę korupciją valdantieji nubaudė ne save, bet besikuriančias oponuojančias partijas, kurių neliečia skandalingai nuskambėję faktai. Manipuliuojant įstatymais, joms neskiriama parama iš biudžeto, o dabar užsimota joms uždrausti net menkiausias aukas.
Valdžioje besikeičiančios partijos nuo kitų metų mokesčių mokėtojų milijonais galės vilioti rinkėjus, tuo pat metu kitoms partijoms finansiškai draudžiant bet kokią veiklą. Toks dalies partijų antikonstitucinis diskriminavimas, sudarant atskiroms politinėms grupėms išskirtines sąlygas, šiurkščiai pažeis ES gerbtinas demokratijos vertybes.
Ar nelinkstama į Baltarusijoje praktikuojamą „reguliuojamą“ demokratiją, kai „neklystanti“ valdžia nusprendžia kurios partijos yra „gerosios“. Net demokratija ir politine kultūra nežibančioje Rusijoje, kol kas nedrįstama uždrausti „Jabloko“ ar kitų opozicinių partijų veiklai rinkti bent aukas...
Žinoma, partijų Lietuvoje yra per daug ir jų populiarumas yra žemas. Bet partijas turi pasirinkti ir išlikimui atrinkti rinkėjai , o ne valdantieji politikai, finansiškai uždrausdami naujų politinių jėgų iškilimą.
Sunku nepastebėti, kaip valdančiosiose partijose įsigali uždarumas, kai kurios jau lygiuojasi į politinius klubus, kur nauji veidai retai pageidaujami. Naujų politinių jėgų finansinis uždraudimas panašėja į nevykusias pastangas uzurpuoti politinę valdžią, savotiškai ją prichvatizuojant.