Artėjant pakilusių kainų šildymo sezonui premjeras sako, kad „tikrajai situacijai“ išsiaiškinti ir taupymo galimybių paieškoms bus atliktas nepriklausomas auditas. Tuo metu Lietuvos vartotojų asociacijos prezidentas priemones taupymui vardina jau šiandien. Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) birželio pabaigoje nusprendė, kad šiluma vilniečiams brangs daugiau nei 50 proc.
Centralizuotai tiekiamos šilumos kaina sostinėje bus 22,56 centai už kilovatvalandę. Tarifai bus didinami ir kitų miestų gyventojams.
Nors Vilniaus savivaldybė VKEKK siūlė šildymą branginti tik 10 proc., komisija teigė savivaldybės skaičiavimuose radusi pažeidimų.
VKEKK birželio 26 dieną patvirtintas tarifas nedaug skiriasi nuo to, kurį siūlė bendrovė „Vilniaus energija“.
Pasak Gedimino Kirkilo, kol kas priimtas tik rekomendacinio pobūdžio kainų komisijos sprendimas, o iki rudens ketinama surasti bendrovę, kuri atliktų nepriklausomą auditą, ir dar kartą patikrintų kainų pagrįstumą.
„Reikia išsiaiškinti konkrečiai, detaliai. Galbūt nepriklausomas auditas atsakytų į klausimą, kur yra galimybės taupyti“, – interviu Lietuvos radijui sakė G. Kirkilas.
Pasak Premjero, atlikus auditą paaiškėtų „tikroji situacija“ ir tai, ar pagrįstos Vyriausybės prognozės, kad šiluma turėtų brangti ne daugiau nei 30 proc.
Vartotojų asociacija ragina imtis veiksmų
Lietuvos vartotojų asociacijos prezidentas Stanislovas Juodvalkis kritikuoja sprendimą didinti kainas neatsižvelgus į alternatyvas.
„Gazprom“ pakėlė kuro kainas, o mes tiksliai, aritmetiškai tai išdalijome vartotojams. O kur paskaičiavimai, kiti variantai: naudoti biokurą, akmens anglį. Akmens anglį kurui naudoja gana nemažai valstybių: Lenkija, Danija, Vokietija, JAV“, – Lietuvos radijui sakė S. Juodvalkis.
Pasak jo, reikia ieškoti būdų sušvelninti šilumos kainų kilimą jau šį sezoną.
„Dabar sutelkime visą dėmesį, ką dabar galima padaryti dar šį rudenį, šią žiemą. Šiandien aptarkime kaip priversti savivaldybes, kad jų ūkių įmonės, prižiūrinčios daugiabučius gyvenamuosius namus atliktų savo pareigas, kad būtų sandarinamos patalpos, jų langai, tvarkomi pliki vamzdynai“, – aiškino jis.