Iš JAV sugrįžęs Premjeras sako, kad greičiausiai nuo kitų metų pradžios Lietuvos piliečiai į šią šalį vyks be vizų.
Ministro Pirmininko teigimu, su Amerikos pareigūnais aptarta daug klausimų, taip pat ir derybų su Lenkija dėl priešraketinio skydo dislokavimo jos teritorijoje eiga, tačiau Lietuva į jas nesikiša, praneša LTV naujienų tarnyba.
Pasak Gedimino Kirkilo, Amerikos valstybės sekretorė Condoleezza Rice užtikrinusi, kad nuo kitų metų, greičiausiai, jų pradžios Lietuva turės bevizį režimą su Jungtinėmis Valstijomis.
„Liko iš esmės techninės smulkmenos, reikės techninių sutarčių. Atmetamų sutarčių statistika teigiama“, – sako Premjeras G. Kirkilas.
Lietuvos Vyriausybės vadovo vizitas Vašingtone vyko tuo pat metu, kai turėjo baigtis, kaip manyta, paskutinis derybų su Lenkija raundas dėl amerikiečių priešraketinio skydo kaimynų teritorijoje.
Po Lenkijos premjero ir Amerikos ambasadoriaus pokalbio, kuriame aptarti rezultatai, amerikiečių diplomatas tars: jokio komentaro. O vėliau paaiškės: ir jokio rezultato.
Nors Lietuva minima kaip alternatyva Lenkijai, paaiškėjus, kad paskutinis derybų su Varšuva raundas – dar ne finišas, G. Kirkilas kartoja, kad Lietuva į derybas su Lenkija nesikiša ir toliau tikisi sėkmingos jų pabaigos.
„Esu senas derybininkas, žinau, kad visko būna, kol nėra padėtas galutinis taškas. Mes jokių kitų pozicijų neišsakysime“, – tvirtina G. Kirkilas.
Lenkija pasirengusi tęsti derybas su amerikiečiais, kuriuos teigia parėmusi ir misijoje Afganistane, ir Irake, tačiau derybos vyksta, pasak Donaldo Tusko, dėl rimtesnio dalyko – dėl savos šalies teritorijos, todėl būtinas rezultatas, kuris leistų sustiprinti Lenkijos saugumą.
„Priešraketinio skydo įrengimas Lenkijoje pirmiausia stiprintų Jungtinių Valstijų saugumą. Nors tai svarbus mums ir visam pasauliui dalykas, bet skydą įrengiant Lenkijoje, padidėtų grėsmė mums, todėl Lenkijos svarbiausia nuostata derybose buvo ir lieka Lenkijos saugumo stiprinimas“, – sakė Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas.
Pasak lenkų spaudos, Jungtinės Valstijos esą Lenkijos saugumui užtikrinti siūlo tik vieną raketų „Patriot“ kompleksą, ir tą patį norėtų kontroliuoti pačios. Lenkija norėtų kelių.
Laikraštis „Rzeczpospolita“ cituoja Čekijos derybų delegacijos vadovę, kuri sakė, kad Jungtinės Valstijos nenori finansuoti Lenkijos pajėgų modernizavimo.
Tiesa, Jungtinių Valstijų finansinė pagalba, kuri dabar sudaro 20 milijonų dolerių per metus, būtų padvigubinta. Lenkija nori gerokai daugiau.
Lenkų spaudos žiniomis, esą premjeras Donaldas Tuskas buvo linkęs pritarti amerikiečių siūlymui, tačiau kategorišką „ne“ tarė užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis.
Jolanta Paškevičiūtė