Premjeras Gediminas Kirkilas pakeitė savo nuomonę ir teigia, kad pratęsti Ignalinos atominės elektrinės (IAE) veiklą didelių vilčių nėra.
Seimui sausio mėnesį priimant itin daug ginčų sukėlusias naujos atominės elektrinės pataisas, G.Kirkilas kaip vieną argumentų už jas minėjo galimybę persiderėti dėl IAE veiklos pratęsimo, jeigu būtų priimtas įstatymas ir Lietuva pademonstruotų, kad ji tikrai pastatys naują atominę jėgainę.
Tačiau dabar premjeras teigia, jog pratęsti Ignalinos atominės jėgainės veiklą šansų yra nedaug.
„Galima tai padaryti tik tuo atveju, jei mes kartu su kaimynais pradėsime projektuoti ir statyti atomine elektrinę, bet šansų vis vien išlieka nedaug, nes tai yra mūsų sutartyje (stojimo į ES - BNS). Europos Komisijos pozicija kol kas šiuo klausimu kategoriškai negatyvi.
Pirmiausia, aišku, mes pristatysime uždarymo pasekmių studiją energetinio saugumo požiūriu. Aš tikiuosi, kad gal tai pakeis EK požiūrį. Tam tikri šansai vis dėlto yra, nes žinau, kad tai yra realistinis požiūris“, - interviu Lietuvos radijui antradienį sakė G.Kirkilas.
Jis kartu pripažino, kad IAE veiklos pratęsimas yra tik laikinas dalykas: „Tik tuo atveju, jei Europos Komisija įsitikins ir visos šalys narės įsitikins, kad tikrai bus pastatyta nauja jėgainė, tik tuo atveju galima kalbėti apie pratęsimą arba stabdymo modifikavimą“.
Vyriausybės vadovas teigė vis dėlto tikintis, kad Briuselyje bus ne tik bus žiūrima sutarties raidės, o bus vertinama racionaliai.
Sustabdyti IAE veiklą Lietuva įsipareigojo stodama į ES, kur IAE sumontuoti sovietiniai RBMK modelio reaktoriai laikomi iš esmės nesaugiais. Pirmąjį IAE reaktorių Lietuva išjungė 2004-ųjų pabaigoje.
Netekusi branduolinės energijos Lietuvos elektros gamybos ūkis taptų visiškai priklausomas nuo Rusijos gamtinių dujų tiekimo.