Premjeras Gediminas Kirkilas surengė pasitarimą, kurio metu diskutuota apie pasaulinės finansų krizės įtaką Lietuvai.
Premjero teigimu, finansų krizė Lietuvai didelės įtakos nedaro, nes Lietuvos bankų politika yra gana konservatyvi. Pasak G. Kirkilo, Lietuvos atsakas į finansų krizę turėtų būti investicijų skatinimas ir biudžeto išteklių taupymas.
Posėdyje dalyvavo Vyriausybės, Seimo, Prezidentūros, Lietuvos banko atstovai. Posėdžio dalyviai sutiko, kad krizė JAV yra akivaizdi, tačiau jos poveikis skirtingoms šalims yra nevienodas.
Po posėdžio Premjeras teigė, kad tokius susitikimus nutarta rengti ir toliau. Kitas pasitarimas būtų skirtas investicijų skatinimui aptarti, dar vėliau būtų kalbama apie kitų metų biudžeto sudarymą.
Tuo metu Lietuvos banko vadovas Reinoldijus Šarkinas sakė, kad pagrįstos kritikos centrinio banko atžvilgiu nebuvo ir tikino, kad Lietuvos bankų krizė tiesiogiai beveik nepalietė. Pasak jo, šiuo laikotarpiu Lietuvos bankai elgiasi labai teisingai, ypač sugriežtindami kreditų išdavimą.
„Reikia atidžiai stebėti, kaip ši situacija tęsis, ir tik tuomet taikyti tam tikras priemones, kurias Lietuvos bankai jau yra paruošę“, – teigė R. Šarkinas.
Tačiau konkrečių veiksmų plano Lietuvos banko vadovas neatskleidė.
Nerimauja dėl valstybės planų
Nepaisant JAV vyriausybės pastangų atstatyti investuotojų pasitikėjimą, antradienį JAV akcijų rinkos nervingai reagavo į Kongrese prasidėjusius debatus dėl galimų pagalbos priemonių ant bankroto ribos atsidūrusiam finansiniam sektoriui.
Savaitgalį prezidento George`o Busho administracijos paskelbtas 700 milijardų dolerių vertės planas antradienį buvo sutiktas skeptiškai tiek Kongrese, tiek ir Volstryte.
Demokratai ir respublikonai piktinosi, kad vyriausybė yra pasiruošusi besąlygiškai atiduoti mokesčių mokėtojų pinigus susikompromitavusiems investicinių bankų valdytojams.
Jie reikalauja griežtesnės finansinio sektoriaus priežiūros ir net direktorių atlyginimų apribojimo.
Investuotojai nerimauja, jad vyriausybės milijardiniai pažadai gali užstrigti Kongrese, o vietoje jų teks pasitenkinti naujų įstatymų ir poįstatyminių aktų lavina.
Didžiausias poveikis – Didžiajai Britanijai
Pasak Lietuvos radijo korespondento Didžiojoje Britanijoje Andriaus Užkalnio, JAV bankų krizės poveikis Didžiajai Britanijai yra ne tik galimas, tačiau ir labai konkretus.
Iš visų šalių Didžioji Britanija yra glaudžiausiai susijusi su jAV ekonomika – tai paliudijo bankų žlugimai ar jų pastangos išsigelbėti jungiantis.
Manoma, kad bankų sunkumai yra tik pirmasis požymis, tačiau krizės poveikis bus ilgalaikis – sumažės vartojimas, taps sunkiau paimti paskolas ir įsigyti turto.