Į Vilnių trumpam grįžusi eurokomisarė Dalia Grybauskaitė vėl pažėrė kritikos vyriausybei. Esą ministrų kabinetui neužtenka kompetencijos ir politinės valios priimant svarbius sprendimus. Reaguodamas į pastabas premjeras D. Grybauskaitę apkaltino politikavimu, o dėl jos nuolatinės kritikos žada skųstis Europos Komisijai.
„Aš vertinu, kaip politikavimą, kurį ji tęsia, tam, kad uždengti savo pačios neveiklumą komisijoje, kurioje ji nieko nenuveikė Lietuvos naudai. Aš kreipsiuos i Barosso laišku ir paklausiu, ar iš tiesų yra tokia tradicija komisijoje, kad šalies komisaras atvaziuoja į šalį ir ją kritikuoja“, - LNK žinioms sakė premjeras.
Neslepia nusivylimo
Pati eurokomisarė sakė nebekritikuojanti Vyriausybės ir premjero, nes, jos nuomone, daugelį sprendimų jau priims kitas ministrų kabinetas.
„Tai, ką buvo galima padaryti šiai Vyriausybei, išsakiau prie trejus metus, prieš metus. Dabar didesne dalimi tų pastangų nebedarau, nes manau, kad daugelį veiksmų turės atlikti nauja Vyriausybė. Visos finansinės ir fiskalinės priemonės yra ilgalaikės, sudėtingos, tam reikia kompetencijos ir politinės valios“, - Vilniuje penktadienį sakė D. Grybauskaitė, paklausta, ar konfliktuoja su Gediminu Kirkilu.
Tačiau Europos Komisijos (EK) pareigūnė neslėpė, jog kritiškai vertina Lietuvos ekonomikos padėtį bei finansinį stabilumą. Pasak jos, situacija sudėtinga visame pasaulyje, nes šiuo metu tarptautinė bendruomenė išgyvena maisto, kuro bei visų energetikos išteklių kainų šoką, taip pat finansinio sektoriaus krizę.
„Turime labai sudėtingą bendrą situaciją, bendrą foną, ji būtų sudėtinga bet kuriai Vyriausybei. Tuo labiau Vyriausybei, kuri yra ikirinkiminėje pozicijoje, kuri vis dėl to yra mažumos Vyriausybė. Na, ir trečias dalykas, yra personalijos, kompetencija ir politinė valia. Daugiau komentuoti nenorėčiau“, - sakė eurokomisarė.
Ji pridūrė, jog su ministrų kabinetu yra nuolat bendraujama, tačiau leido suprasti, jog bendravimas nėra idealus.
„Vyriausybei yra sakoma daug daugiau, negu girdite jūs šiandien. Jūs puikiai suprantate, kad pirma dirbame su Vyriausybėmis ir tik paskui pradedame kalbėti viešai. Jau kai išeini viešai, reiškia, yra ne kas“, - nusivylimo neslėpė pareigūnė.
Anot D.Grybauskaitės, „puota maro metu“ tik didėja, nes ministrų kabinetas nesiėmė ir nesiima jokių priemonių, kad sumažintų bendros situacijos pasekmes. Eurokomisarė pabrėžė, kad esminės priemonės, kuriomis Vyriausybė turėjo galimybių suvaldyti augančią infliaciją, yra pačios Vyriausybės išlaidų mažinimas, biudžeto subalansavimas ir visų išlaidų peržiūrėjimas.
Kalbėdama apie struktūrinių fondų lėšų įsisavinimą, eurokomisarė buvo optimistiškesnė. Jos teigimu, praėjusiais metais paramos įsisavinimo tempai smarkiai pagerėjo, ir šiuo metu Lietuva jau yra įsisavinusi 79 proc. visų lėšų. Dar 21 proc. ji turi įsisavinti per likusį pusmetį. Tuo metu aplinkosaugos sektoriuje, pasak jos, tempai kiek lėtesni, bet šie projektai gali būti vykdomi iki 2010 metų.
Dėl IAE veiklos pratęsimo derybos nevyksta
Kalbėdama apie derybas dėl Ignalinos atominės elektrinės (IAE) veiklos pratęsimo eurokomisarė sakė, kad jos iš vis nevyksta, vyksta tik techninio lygio konsultacijos.
Pasak D. Grybauskaitės, politinės derybos gali būti pradėtos tik tuo atveju, jeigu Europos Taryba (ET) įgalioja Europos Komisiją (EK), tačiau šiuo metu tokių įgaliojimų nėra ir jų niekas nėra prašęs.
„Iš šono žvelgiant ir faktai rodo, kad vyksta tik techninio lygio konsultacijos, kartoju, ne derybos, o techninio lygio konsultacijos ir informacijos pateikimas Europos Komisijos techniniame lygmenyje“, - po susitikimo su Seimo vicepirmininku, konservatoriumi Andriumi Kubiliumi žurnalistams sakė D. Grybauskaitė.
Tuo tarpu Vyriausybės komisijos deryboms su Europos Komisija dėl galimo IAE veiklos pratęsimo narys, Užsienio reikalų ministerijos Ekonominio saugumo politikos departamento direktorius Romas Švedas penktadienį sakė, jog su Europos Komisija vyksta intensyvios konsultacijos, o jų tikslas - „pakeisti padėtį, nekeičiant teisinio pagrindo“, tai yra Lietuvos stojimo į ES sutarties, kurioje numatytas įsipareigojimas uždaryti IAE.
Eurokomisarės teigimu, kalbant apie atominės elektrinės antrojo reaktoriaus darbo pratęsimą laiko pradėti deryboms tarp Europos Sąjungos (ES) valstybių narių vyriausybių lyg ir pakaktų, tačiau, jos nuomone, ES šalys narės nėra linkusios atsižvelgti į Lietuvos pageidavimus IAE darbą pratęsti iki 2012 metų.
Paklausta, kodėl tuomet Lietuvos vyriausybė yra paskyrusi derybininką Aleksandrą Abišalą, kuris ES institucijose ėmėsi „pramušinėti“ Lietuvai palankų sprendimą, eurokomisarė darkart pakartojo, jog politinės derybos nevyksta, o „kas kaip nori, tas taip gali save vadinti - derybininku ar kaip kitaip“.
Pats A.Abišala ne kartą yra pabrėžęs, jog nėra derybininkas, o tik vyriausybinės darbo grupės dėl konsultacijų su EK vadovas. Premjeras G.Kirkilas anksčiau taip pat ne kartą yra pabrėžęs, esą Lietuva nesidera, vyksta konsultacijos dėl sprendimo uždaryti IAE „modifikavimo“.
Infliacija augs dar kelerius metus
Europos Komisija prognozuoja, kad Lietuvoje infliacija augs dar kelerius metus, teigė D. Grybauskaitė.
„Europos Komisija dabar prognozuoja - skaičių nenorėčiau minėti, bet infliacinė grėsmė arba infliacijos augimas, pati infliacija kaip fenomenas dar iš liks keletą metų į priekį“, - Vilniuje penktadienį žurnalistams sakė Europos Komisijos narė.
Ji neslėpė kritiškai vertinanti Lietuvos ekonomikos padėtį bei finansinį stabilumą.
D.Grybauskaitė pabrėžė, kad Vyriausybė turėjo galimybių suvaldyti augančią infliaciją, mažindama savo išlaidas, subalansuodama biudžetą ir peržiūrėdama visas išlaidas.
Gegužės mėnesį suderinta metinė infliacija šalyje buvo 12,3 proc., vidutinė metinė infliacija - 8,6 proc., o mėnesio - 0,8 procento.
SEB bankas prognozuoja, kad suderinta vidutinė metinė infliacija šiemet turėtų siekti 11,5 proc., Lietuvos banko prognozė yra 12 procentų.
Dėl kandidatavimo į prezidento postą neapsisprendė
Viena iš realiausių pretendentų į šalies prezidento postą laikoma Dalia Grybauskaitė sakė, kad savo sprendimą padarys vėliau.
„Galimybių nevertinu, sprendimo nepadariau, sprendimą darysiu vėliau“, - Vilniuje penktadienį žurnalistams sakė ji.
Birželį „Spinter tyrimų“ atlikta apklausa parodė, kad D.Grybauskaitė išlieka favorite kandidatų į prezidento postą sąraše - už ją balsuotų 28 proc. apklaustųjų.
Jei rinkimai į prezidentus vyktų dabar, už dabartinį prezidentą Valdą Adamkų savo balsus atiduotų 10,2 proc. respondentų, už SEB banko prezidento patarėją Gitaną Nausėdą - 5,2 procento.