• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didžiojo septyneto (G-7), septynių labiausiai išsivysčiusių pasaulio pramoninių valstybių, finansų ministrai ir centrinių bankų vadovai demonstravo vienybę ant krūtinės ir popieriuje: per susitikimą Boka Ratone (Floridos valstija) fotografuotis grupinei nuotraukai atėjo pasirišę vienodus mėlynos spalvos kaklaraiščius su JAV dolerio, euro, jenos ir Didžiosios Britanijos svaro simboliais.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ir karšta valiutų kursų tema svarbiausių valiutų atstovai paskelbė neįprastai aiškų signalą - per dideli valiutų keitimo kurso svyravimai yra ekonomikos augimui nepageidaujami.

REKLAMA

Europiečių supratimu tai reiškia: JAV dolerio nuosmukis negali toliau laisvai tęstis. Paskelbę, jog atidžiai stebi valiutų rinkas ir prireikus "bendradarbiauja", ministrai pasinaudojo sena standartine formuluote. Tačiau ji laikoma įspėjimu valiutų prekeiviams, kad didžiosios pramoninės valstybės nebūtinai pasyviai stebės, kaip nepaprastai smarkiai kinta valiutų keitimo kursas.

REKLAMA
REKLAMA

Finansų pasaulis dabar nekantriai laukia, kaip į tai pirmadienį reaguos valiutų rinkos.

Finansų ministrai vienbalsiai atsisakė papildyti šią standartinę formuluotę kokiomis nors interpretacijomis. "Papildomi aiškinimai tik įneša mažiau aiškumo", - sakė Vokietijos finansų ministras Hansas Eichelis (Hans Eichel), kuris šiaip atrodė labai patenkintas susitikimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaskart finansų ministrai susiduria su ta pačia dilema: lūkesčiai yra milžiniški, o jų žodžių interpretacijos gali įstumti rinkas į chaosą. Todėl kiekvieną sykį jiems tenka griebtis verbalinės akrobatikos, kad neišdėstytų savo pozicijos per daug aiškiai. Tačiau abstrakčios formuluotės irgi yra pavojingos, kaip parodė ankstesnis jų susitikimas Dubajuje rugsėjo mėnesį.

REKLAMA

Tąkart jie pareiškė esantys už "lanksčius valiutų keitimo kursus" - tai finansų ministrai taikė Azijos valstybėms, kurias JAV kaltina dirbtinai žeminant savo valiutų kursą, tikintis konkurencinio pranašumo. Bet prekeiviai valiuta pasidarė sau kitą išvadą: "lanksčius valiutų keitimo kursus" suprato kaip tylų susitarimą leisti JAV dolerio kursui toliau kristi. Todėl iškart po Dubajaus susitikimo ėmė smukti JAV valiutos kursas ir doleris iki dabar nuvertėjo beveik 10 proc.

REKLAMA

Nėra aišku, be to, kaip rimtai atskiri ministrai yra pasiryžę laikytis deklaruojamos pozicijos. Jų interesai šiuo metu yra gana skirtingi: JAV iždo sekretorius Džonas Snou (John Snow) davė aiškiai suprasti, kad debatai dėl valiutų keitimo kursų jam geriausiu atveju tėra antraeilė problema. Šiais rinkimų metais, po to, kai valdant prezidentui Džordžui V. Bušui (George W. Bush) dingo beveik 3 mln. darbo vietų, JAV skubiai reikia naujo ekonominio impulso. Pigus doleris skatina JAV eksportą ir turi padėti kurti darbo vietas. Ekonomikos augimo tempams ketvirtąjį ketvirtį siekus 4 proc., sausį bus sukurta tik 112 tūkst. naujų darbo vietų, o to neužteks 8,3 mln. bedarbių amerikiečių nuraminti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europiečiai savo ruožtu nerimauja, kad stiprus euras pakirs jų eksportą kaip ekonominio pakilimo variklį. Ar Europos konjunktūra įsibėgėtų smarkiau, esant palankesniam valiutų keitimo kursui, abejotina. Prieš dvejus metus Europos įmonės kartą juk jau nepasinaudojo proga silpno dolerio pagalba išsiropšti iš gilios konjunktūros duobės.

dpa-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų