JAV paskelbtas elektromagnetinio pabūklo prototipo, šaudančio tikrais šaudmenimis, bandymų vaizdo įrašas. Tokie ginklai, įrengti JAV karo laivuose, galės naikinti sparnuotąsias ir balistines raketas ar itin tiksliai šaudyti į taikinius didesniu nei 400 kilometrų atstumu.
Bendrovė „General Atomics„, vykdanti elektromagnetinio ginklo kodiniu pavadinimu „Blitzer“ kūrimo projektą, paskelbė vaizdo įrašą, kuriame galima pamatyti, kaip šis pabūklas pirmą kartą šaudo specialiai jam sukurtais sviediniais. Praėjusių metų vasarą „General Atomics“ kartu su „Boeing“ pirmą kartą išbandė tokio sviedinio prototipą. Iki to laiko „Blitzer" šaudė vadinamosiomis „hipergarsinėmis plytomis“, cilindro formos bandomaisiais šaudmenimis, kurie netiko koviniam naudojimui, nes skrydžio metu greitai prarasdavo greitį ir netvarkingai vartaliojosi ore.
Pranešama, kad naujausių bandymų metu naudotas sviedinys buvo tikro kovinio šaudmens, kuris bus naudojamas elektromagnetiniuose pabūkluose, prototipas. Jis pirmą kartą buvo išbandytas su mobilia „Blitzer" versija. Pasak ekspertų, tai reiškia, kad JAV karinio jūrų laivyno užsakymu kuriamo elektromagnetinio pabūklo programa žengė didelį žingsnį į priekį, nes kompaktiškas tokio pabūklo prototipas jau gali būti naudojamas karo laivuose.
Elektromagnetinio pabūklo veikimo schema
„General Atomics" atstovų teigimu, bandymų metu naujasis „Blitzer“ sviedinys buvo pasiekęs beveik 1,6 km/s greitį, pramušė 3 mm storio plieninę plokštę ir nulėkė 7 kilometrus.
Elektromagnetinio pabūklo kūrimo programą JAV laivynas pradėjo vykdyti 2005 metais. Užsibrėžtas pirmojo bandymų etapo tikslas – pasiekti 32 megadžaulių energiją – buvo įgyvendintas sėkmingai. JAV karo laivyno ginkluotės specialistai planuoja, kad elektromagnetinis pabūklas kituose programos etapuose pasieks planuojamą 64 MJ energijos ribą. Tokiu atveju JAV karo laivai su tokiais pabūklais galės pasiekti taikinius didesniu nei 400 kilometrų atstumu.
JAV karo laivų su elektromagnetiniais pabūklais pritaikymo karinio konflikto metu schema. ONR iliustr.
Praėjusių metų gruodį JAV karo laivyno ginkluotės bandymų centre Dahlgrene 7,5 karto garso greitį viršijantį sviedinį paleidusio eksperimentinio pabūklo energija pasiekė 33 megadžaulių. Pasak ginkluotės centro atstovų, tai reiškia, kad JAV karo laivynas gali šaudyti sviedinius mažiausiai 200 kilometrų atstumu. Taip užtikrinamas laivyno personalo saugumas, nes į taikinius šaudoma „saugiu atstumu“, o didelis elektromagnetinio pabūklo sviedinių paleidimo greitis yra tinkamas taktiniams oro ar priešraketinės gynybos uždaviniams.
Ekspertų teigimu, elektromagnetinių pabūklų technologija gali būti naudojama ir taikiais tikslais: tokiomis „katapultomis" į Žemės orbitą gali būti svaidomi nedideli palydovai, manoma, kad jos taip pat gali nukreipti nuo pavojingo kurso į Žemę lekiančius asteroidus.
„General Atomics„ tikisi „Blitzer“ ištobulinti taip, kad iki 2020 metų tokie pabūklai galėtų būti įrengti JAV DDG-51 klasės eskadriniuose minininkuose, sakoma pranešime.