Įranga, turinti užtikrinti, kad branduolinis kuras keturiuose vandens baseinuose yra saugios temperatūros pirmadienį išsijungė ir neveikė 29 valandas. Tokijo elektros gamybos įmonė (TEPCO) pripažino, kad elektrinės remontas ne visais atvejais atliekamas idealiai.
Šis incidentas priminė skausmingą atominės būklę praėjus dviem metams po cunamio, po kurio trijuose reaktoriuose atsirado įtrūkimai ir pasklidusi radiacija privertė dešimtis tūkstančių žmonių palikti savo namus.
„Mes įtariame kažkokį smulkų gyvūną sukėlus trumpą sujungimą komutatoriuje“, – teigė TEPCO atstovas. „Negalime būti tikri, kas tai buvo, tačiau nuvykę ten darbuotojai rado prie skydinės mirusį gyvūnėlį.“
„Reikės papildomų tyrimų, kad atsakytumą į klausimą, ar tikrai šis gyvūnėlis sukėlė trumpą sujungimą“, – pasakojo TEPCO atstovas.
Valdžios ir TEPCO atstovai teigia, kad cunamio sugadinti reaktoriai dėl šio gedimo radiacijos normos neviršijo.
Tiesa, TEPCO sulaukia vis daugiau kritikos dėl nekokybiško darbo. „Nepaisant to, kad praėjo jau dveji metai nuo krizės pradžios, TEPCO vis dar prastai sekasi tvarkytis“, – agentūrai AFP kalbėjo Muneo Morokuzu, Tokijos universiteto profesorius.
„Mažytis trumpas sujungimas sistemoje, kurį sukėlė žiurkė negali būti laikomas nenumatytu atveju“, – teigė jis ir pridūrė, kad tokį dalyką privalo numatyti bet kuris statybininkas.
Japonijos parlamento gynybos viceministras Masahisa Sato pasakė, kad šis incidentas sukėlė abejonių dėl AE pasiruošimo terorizmui. „Vyriausybei tikrai yra apie ką pagalvoti, kaip tobulinti saugumo klausimus“, – rašė jis savo twitter.com paskyroje.
TEPCO teigia, kad baseinuose šaldomi atominio kuro strypai nepasiekė pavojingos 65 C ribos, tačiau pripažino, kad „kritika yra suprantama, nes mūsų sprendimai ne visuomet buvo idealūs“.
Įmonė taip pat teigia, kad ji jau ėmėsi įrengti atsarginį elektros tiekimo šaltinį.
Manoma, kad AE tvarkymo ir apylinkių valymo darbai užtruks dar 40 metų.