Rusijos Federalinė saugumo tarnyba (FSB), tariamai siekdama sumažinti korupciją kariuomenėje, persekioja aukšto rango generolus. Taip FSB tikisi suversti kaltę kariuomenės vadovybei dėl nepavykusios 2022 m. invazijos į Ukrainą ir perimti milžiniško kariuomenės biudžeto paskirstymo kontrolę. Įdomiausia tai, jog visa tai vyksta tyliai pritariant Kremliui.
Suėmimai gali sukelti sumaištį
Tačiau šie suėmimai gali sukelti sumaištį tuo metu, kai Maskva sieks pasinaudoti Kyjivo ginklų trūkumu ir toliau bandys veržtis gilyn į Ukrainos teritoriją.
„FSB naikina buvusio gynybos ministro Sergejaus Šoigu komandą. To ir reikėjo tikėtis. Tokia operacija gali būti vykdoma tik gavus pritarimą pačiame šalies vadovybės viršuje“, – teigė Kremliui artimas šaltinis.
Atrodo, kad šis masinis nušalinimas yra karo laikų kovos ir konkurencijos dėl išteklių tarp saugumo tarnybų ir Gynybos ministerijos kulminacija. Tai reiškia FSB pergalę siekiant buvusio KGB agento prezidento Vladimiro Putino palankumo.
„Iki valymų pabaigos dar liko ilgas kelias. Mūsų laukia dar daugiau areštų“, – pridūrė šaltinis.
Per dvi savaites nuo netikėto ilgamečio gynybos vadovo S. Šoigu atstatydinimo buvo suimti keturi aukšto rango karininkai, kuriems pateikti įvairūs kaltinimai – nuo kyšininkavimo iki piktnaudžiavimo įgaliojimais.
„Manau, kad iki metų pabaigos visuose Gynybos ministerijos padaliniuose bus suimta dešimtys, o gal ir šimtai įvairaus rango žmonių“, – sakė Rusijos vyriausybės pareigūnas.
Lankėsi Gynybos ministerijos būstinėje
Korupcijos tyrimus atliekantys saugumo tarnybų pareigūnai lankėsi Gynybos ministerijos būstinėje dar prieš tai, kai balandžio pabaigoje buvo paviešintas gynybos ministro pavaduotojo Timūro Ivanovo suėmimas.
„Man atrodo, kad dabar Gynybos ministerijos pastate yra daugiau čekistų nei kariškių“, – su sarkazmu sakė šaltinis.
Kremlius suskubo tvirtinti, kad šie areštai yra ne kas kita, kaip nuoseklaus darbo rezultatas, kuriuo siekiama išrauti korupciją visuose valdžios lygmenyse.
„Tai nuolatinis ir nuoseklus darbas kovojant su korupcija, o ne kampanija“, – sakė V. Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.
Tačiau nors nepriklausoma žiniasklaida, opozicija ir tarptautiniai stebėtojai jau daugelį metų rašė apie kariuomenėje klestinčią korupciją, o karo šalininkai tinklaraštininkai kritikavo kariuomenės papirkinėjimą viso karo Ukrainoje metu, generolų areštai prasidėjo tik tada, kai tapo aišku, kad S. Šoigu neteks darbo.
„Apie korupcines schemas Gynybos ministerijoje buvo gauta daugybė informacijos, baudžiamosios bylos buvo kaupiamos. Tačiau kol S. Šoigu buvo ministras ir turėjo didžiulę įtaką, tyrėjams nebuvo leista pradėti tirti susikaupusių bylų“, – sakė vyriausybės pareigūnas.