JAV įsikūrusi organizacija „Freedom House“ savo kasmetinėje „Laisvės pasaulyje“ apžvalgoje pareiškė, kad plačioje geografinėje erdvėje įvairūs autoritariniai režimai kyla į kovą prieš laisvę. Pagrindiniai ataskaitos autoriai Archas Puddingtonas ir Christopheris Walkeris teigia, kad nuo 2001 metų vienintelis regionas, kuriame nuolat mažėjo politinių ir pilietinių teisių, yra buvusios sovietinės respublikos. Tiesa, ši tendencija, kaip teigiama, negalioja Baltijos šalyse.
Lietuva septynių balų reitinge buvo įvertinta vienetu, o tai reiškia, kad mūsų šalyje garantuojamos plačios pilietinės ir politinės teisės. Pats blogiausias įvertinimas yra septynetas, kuris reiškia praktinį laisvės nebuvimą. Žemiausią įvertinimą gavo Birma, Kuba, Libija, Šiaurės Korėja, Somalis, Sudanas, Turkmėnistanas ir Uzbekistanas.
Lietuvos kaimynė Lenkija, kaip ir Estija, buvo įvertinta vienetu, o Latvija – 1,5 balo. Reitinge, kuriame įvertintos 193 valstybės, Rusija surinko 5,5 balo, o Baltarusija – 6,5 balo. Iš viso valstybės buvo suskirstytos į 3 grupes – laisvas, dalinai laisvas ir nelaisvas. Lietuva pateko į laisvų šalių grupę, o Rusija ir Baltarusija pripažintos nelaisvomis valstybėmis.
Iš viso laisvose valstybėse, kurių yra 89, gyvena 46 proc. viso pasaulio žmonių. Dalinai laisvomis pripažintos 62 valstybės, kuriose gyvena 20 proc. viso pasaulio gyventojų. Nelaisvomis valstybėmis įvardytos 42 šalys, kuriose gyvena 34 proc. pasaulio gyventojų.
Ataskaitos autoriai teigia, kad bendro paaiškinimo, kodėl posovietinėse šalyse stiprėja autoritarinės tendencijos, pateikti neįmanoma. Galima išskirti 3 pagrindinius faktorius. Vienas iš tokių faktorių yra nedemokratinių režimų įgauta ekonominė galia. Ypač tai pasakytina apie naftos turtingas valstybes – Rusiją, Kazachstaną, Turkmėnistaną ir Azerbaidžaną. Kiti du faktoriai yra iš Sovietų Sąjungos gautas paveldas ir Rusijos įtaka.
„Rusija yra didelė galia regione. Ji yra didelė, turi daug įtakos. Šiuo metu, valdant [ministrui pirmininkui] Vladimirui Putinui, tai yra agresyvi nedemokratiška valstybė“, – teigia A. Puddingtonas.
„Vyksta ne tik tai, kad Rusija juda tolyn nuo demokratinių standartų. Ji juda tolyn nuo demokratinių standartų ir tuo pačiu metu siekia pristatyti savo sistemą kaip geresnę alternatyvą demokratijai“, – priduria vienas ataskaitos autorių.