• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Fotografijos muziejuje - Vilniaus naktinių klubų siluetai

2009 m. balandžio 30 d., ketvirtadienį, 16 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) atidaroma vilniečio fotomenininko Ugniaus Gelgudos fotografijų paroda „Gravitacija“.

REKLAMA
REKLAMA

Tai – 2007 m. sukurti klubinės kultūros fragmentai. Nuo 2000-ųjų pradėjęs aktyviai dalyvauti parodose, menininkas sėkmingai dirba tiek individualiai, tiek bendradarbiaudamas įvairiuose tarpdisciplininiuose projektuose. Atidaryme dalyvaus parodos autorius.

REKLAMA

Paroda veiks iki 2009 m. birželio 6 d.   

Fotografija yra pagrindinė U. Gelgudos raiškos priemonė, tačiau jis neapsiriboja tradicinėmis fotografijos kūrimo ir reprezentavimo formomis. Šioje parodoje  pristatomas ciklas „Gravitacija“, kuriame užfiksuotas Vilniaus naktinių klubų šėlsmas. Jau pats ciklo pavadinimas yra tiesioginė nuoroda į vieną populiariausių Vilniaus naktinių klubų. Vis dėlto naktiniams klubams būdingo vaizdo – apsvaigusios ar pavargusios publikos, naktiniams vakarėliams būdingų pasekmių – šiose fotografijose nėra. Iš nuotraukų žvelgia idealizuotas, pozuojantis, fotografijos fiksavimo galią puikiai išmanantis jaunimas.

REKLAMA
REKLAMA

Ši fotografijų serija techniniu atžvilgiu susideda iš dviejų dalių. Viena jų – tai reportažinė fotografija, fiksuojanti klubinės kultūros fragmentus. Kita dalis – reportažinės fotografijos remiksas, momentinės fotografijos („Polaroid“) technika iškadruotas reportažas, kuriuo kvestionuojamas vaizdinės atminties ilgaamžiškumas. Fiksuodamas klubinės kultūros fragmentus, menininkas ignoruoja aplinką, visą dėmesį sutelkdamas į klubinės kultūros protagonistus: jų portretus, stilių, judesį. Naujai gimusiame vaizde matomas jau nebe klube šėlstantis jaunimas, o kažkokioje sunkiai atpažįstamoje erdvėje esantys žmonių siluetai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

U. Gelguda gyvena ir kuria Vilniuje. Dailės akademijoje įgijęs vizualinių menų bakalauro ir fotografijos  bei medijos meno magistro išsilavinimą, nuo 2000-ųjų metų menininkas  aktyviai dalyvauja parodose. Jo kūryba įvertinta apdovanojimais: 2001 m. Lietuvos fotomenininkų sąjungos prizu (paroda „Debiutas“), 2006 m. Lietuvos kultūros ministerijos apdovanojimu už geriausią profesionalaus menininko debiutą, 2007 m. Maskvos tarptautinio meno festivalio apdovanojimu už instaliaciją „Žalgiris“.

REKLAMA

Per pastaruosius metus menininko kūryboje išryškėjo dvi tendencijos: tai kritinis santykis su fotografijos medija ir įvairių socialinių sambūvių fiksavimas – dokumentavimas. U. Gelguda atsisako plačių panoraminių kompozicijų ir realistiškai tikslaus vaizdo, susitelkdamas ties fragmentais ir detalėmis. Šiomis raiškos priemonėmis menininkas ieško sąsajų tarp fotografijos ir individualios vizualinės atminties, tokiu būdu siekdamas atskleisti fotografijos, kaip tiesą patvirtinančio dokumento, ribotumą ir neatsparumą istorijos perrašymui.

REKLAMA

U. Gelgudos sukurti fotoreportažai apima platų socialinių sambūvių spektrą nuo šeimos, subkultūrinių centrų gyvenimo iki atsitiktinių gatvės susitikimų. Atvira pozicija, universalumo ir pretenzingumo atsisakymas leidžia menininkui laisvai migruoti, dalyvauti, stebėti ir fiksuoti šiandieninės heterogeninės visuomenės gyvenimą. Menininko fotografiją galima traktuoti kaip dehierarchizuotą socialinio lauko žemėlapį.

Pasak paties autoriaus, pirmą kartą su fotoaparatu draugauti pradėjęs gal būdamas dešimties – tuomet reprodukuodavo to meto populiariausių roko grupių fotografijas ir darydavo plakatus, atvirukus plikoms butų sienoms.  

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų