Tokią statistiką pateikia tarptautinis susivienijimas „Verband der Vereine Creditreform“ savo naujausioje ataskaitoje apie Europos šalių mokumą.
Iš senas privataus bankroto tradicijas turinčių Europos šalių, kurių duomenimis disponuoja Creditreform, pagal privačių asmenų bankrutavimo tempus pernai metais pirmauja Didžioji Britanija, Prancūzija ir Suomija, - teigia įmonių ir privačių asmenų skolomis užsiimančios UAB Creditreform Lietuva direktorius Saulius Žilinskas, - mūsų analitikų nuomone, tam įtakos turi ir taip vadinamas „bankrotų turizmas“. Taip, prie statistikos prisideda ir lietuvaičiai, tačiau gana palankia bankroto procedūra šiose šalyse, kas pasakytina apie Jungtinę Karalystę ir Prancūziją, mielai naudojasi ir kitų kaimyninių ES valstybių gyventojai. Štai Britanijoje 10 000 gyventojų tenka didžiausias bankrutavusių asmenų skaičius Vakarų Europoje – 20,4. Antroje vietoje su 12,59 eina Vokietija, toliau su 12,44 – Austrija. Visų kitų valstybių rodikliai nesiekia visos Vakarų Europos vidurkio – 11,33 bankrotų 10 000 gyventojų.“
„Tiesa, iš karto reikėtų atkreipti dėmesį, kad asmenų bankrotų skaičiai toli gražu neatspindi problemų su šalies ekonomika, - perspėja S.Žilinskas, - greičiau rodo, kiek sunku ar lengva šioje šalyje pasiskelbti bankrotu ir kam šioje šalyje teikiamas prioritetas – kuo geriau apsaugoti kreditorių interesus ar kuo greičiau sugrąžinti skolininką į normalų gyvenimą. Pavyzdžiui, Ispanijoje 2012 m. įregistruoti tik 927 privatūs bankrotai, kas sudaro 0,2 bankrutavusio asmens 10 000 gyventojų. Įdomu, kad palyginti su 2011 m. gyventojų, kurie turi didelių finansinių bėdų, netgi sumažėjo. O tokioje finansiškai stiprioje valstybėje kaip Šveicarija pernai bankrutavo net 6 571 asmuo. Atkreiptinas dėmesys, kad Ispanijoje gyvena penkis kartus daugiau gyventojų nei Šveicarijoje. Vertinant sudėtingą privataus bankroto procedūrą Lietuvoje, greičiausiai pagal asmenų bankrotus 10 000 gyventojų ateityje mes lygiuosimės būtent į Ispaniją ir panašias Europos valstybes.
Rekordą pagal asmens bankrotų gausėjimą pasiekė Prancūzija. Pernai čia apie savo nemokumą paskelbė net 15.8 proc. daugiau gyventojų nei 2011 m. Nuo prancūzų tik 1,5 proc. atsilieka jau minėta Šveicarija. Augimą fiksuoja Jungtinė Karalystė, Suomija. Visos kitos Vakarų Europos šalys džiaugiasi gerėjančia gyventojų finansine padėtimi. Čia rekordininkė – Švedija (sumažėjimas 7,2 proc.).
Vidurio ir Rytų Europos valstybėse, kur asmenims leista bankrutuoti visai neseniai, bankrotų kol kas nėra tiek daug kaip vakaruose, tačiau augimo tempai gąsdina. Čekijoje per 2011-2012 m. asmens bankrotų padaugėjo beveik 40 proc., Slovakijoje – net 150,4 proc. Čekija pirmauja ir pagal nemokių gyventojų skaičių 10 000 gyventojų – 22,04 gyventojo. Milijonu gyventojų didesnė Lietuva kol kas pagal asmens bankrotus atsilieka nuo Latvijos. Čia 2012 m. įregistruoti 893 inicijuoti asmenų nemokumai, o 1441 jau yra patvirtintas. Pagal Bankroto departamento statistiką, Lietuvoje turime 16 vykdomų asmens nemokumo procedūrų: daugiausiai Klaipėdoje – 8, mažiausiai Šiauliuose – 1. Kol kas nė vienas asmuo tokios procedūros nebaigė.
Viso Vakarų Europoje 2012 m. bankrotais paskelbti 344 512 asmenų, Vidurio ir Rytų Europos valstybėse – 24 355 žmonės.