Pasaulį vis dar kamuojantis ekonominis sunkmetis pinigų ištroškusius naivuolius kaskart įvilioja į finasines piramides pristatančių veikėjų spąstus.
Investuok 12 litų - gausi tūkstančius
Kone kiekvienoje internetinėje svetainėje, kurioje sudedami skelbimai ieškantiems darbo, galima aptikti iš pirmo žvilgsnio viliojantį pasiūlymą: „Greitas būdas užsidirbti daug pinigų nieko neveikiant! Tai ne apgavystė, tai visiškai legalu ir jūs niekuo nerizikuojate ir nieko neprarandate, ir tai tikrai veikia!!!
Pats išbandžiau ir per kelias savaites susikaupė apie 2000 litų, po trijų savaičių - dar antra tiek. Dabar jau turiu uždirbęs 4000 litų, neskaitant smulkių išlaidų. Po pusantro mėnesio turėtų būti 16 000 litų“.
Toliau nieko neveikiantis smarkiai praturtėjęs skelbimo autorius išdėsto instrukcijas, ką daryti, kad pinigai pradėtų byrėti į banko sąskaitą. Tereikia į internetu atsiųstas nurodytas 6 banko sąskaitas pervesti po 2 litus ir po to išbraukti pirmą sąskaitos numerį. Į paskutinę, šeštą, eilutę reikės įrašyti savo banko sąskaitos numerį. Tai padarius, šį laišką su pasiūlymu būtina, kuo labiau išplatinti internete, o po keleto savaičių esą tapsi gerokai turtingesnis.
Susivilioję pasiūlymu dažniausiai ne tik nieko nepeša, bet ir praranda įdėtus pinigus, o po kurio laiko susipranta, kad nukentėjo nuo vienos iš finansinių piramidžių, kurios visame pasaulyje kuriamos jau labai seniai.
„Oro pirkėjai“
Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto dekanas, Informatikos katedros docentas, technologijos mokslų daktaras ir ne vienos knygos apie finansus autorius Stasys Girdzijauskas jau seniai tiria finansinių piramidžių modelius.
Docentas sako, kad tokios piramidės visais laikais klestėjo tuo metu, kai ekonomika patirdavo didelius nuostolius ir valstybėje imdavo jaustis krizė.
„Natūralu, kad sunkmečiu žmonėms pinigų reikia dar labiau nei paprastai, todėl jie griebiasi šiaudo, bandydami papildyti savo pinigines. Deja, dažnai tas šiaudas būna numestas sukčių, - sakė S. Girdzijauskas. - Dabar internete paplitusios finansinės schemos, kai nurodoma pinigus pervesti į keletą sąskaitų, o vėliau investicijos esą grįš padidėjusios kelis kartus, yra naudojamos pasipelnyti arba tiesiog sukčiauti ir vadinamos finansinėmis piramidėmis.
Pagrindinis tokių sistemų požymis - paprastai jokio produkto nėra. Žmogus „perka orą“. Tarkime, instrukciją, kaip prisivilioti kitus žmones į sistemą arba sąrašą asmenų, kurie taip pat už tai sutiktų mokėti pinigus.
Nėra jokios paslaugos, negaminama jokia prekė - pinigai surenkami ir perskirstomi iš vadinamosios piramidės apačios į viršų. Kurti tokias sistemas ir į jas įtraukti žmones daugelyje pasaulio šalių yra kriminalinis nusikaltimas“.
Šimtmečio sukčius
2008-ųjų pabaigoje, verslo pasaulyje išgyvenant pirmuosius skaudžius ekonominės krizės smūgius, prestižinis JAV žurnalas „Forbes“ metų sukčiumi pavadino amerikietį Bernardą Madofą. Tiesa, kai kurių specialistų vertinimais, keliasdešimt metų investuotoju prisistatinėdavęs vyriškis nesunkiai galėtų paveržti netgi šimtmečio sukčiaus titulą.
Pernai vasarą 150 metų kalėjimo bausme Federaliniame Amerikos kalėjime nuteistas B. Madoffas buvo sukūręs tokią piramidę, kad jos dėka iššvaistė net 65 milijardus dolerių (157 mlr. litų).
B. Madofas investuotojams mokėdavo pastovias 10-12 procentų metines palūkanas, tačiau pinigų neinvestavo, o naujų indėlininkų pinigus išdalindavo senųjų palūkanoms.
Kai kurie investuotojai šiam bene didžiausiam aferistui patikėjo 95 procentus savo lėšų.
„M. Madofas veikė pagal dar praėjusio amžiaus pradžioje JAV išgarsėjusio Čarlzo Ponzio schemą. Šio italų kilmės sukčiaus vardu pavadinta machinacijų sistema remiasi neegzistuojančiais pinigais, kuriuos susirinkę aferistai „investuodavo į orą“. B. Madofui sėkmę garantavo jo nepriekaištingas įvaizdis. Todėl jis tiek metų ne tik sugebėjo neįkliūti, bet ir vis pritraukti naujų investuotojų. Tačiau atėjo sunkmetis, žmonės atėjo atsiimti pinigų, ir viskas paaiškėjo“, - pasakojo profesorius S. Girdzijauskas.
Gresia atsakomybė
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Vyriausiasis specialistas viešiesiems ryšiams Vitas Ūsas ekonomikai.lt patvirtino, kad piramidinė prekyba Lietuvoje yra draudžiama ir ją vykdantiems subjektams gali būti taikoma įstatyme nustatyta atsakomybė.
„Nuo 2008 metų vasario 1 dienos galiojančio Lietuvos Respublikos nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo 7 straipsnyje „Klaidinanti komercinė veikla, kurios nereikia įrodinėti“ 22 punkte preziumuojama, kad komercinė veikla yra klaidinanti, jeigu ji pasireiškia kaip „piramidinės prekių platinimo sistemos sukūrimas, kai vartotojui suteikiama galimybė gauti atlygį pirmiausia už kitų vartotojų įtraukimą į tą sistemą, o ne už produktų pardavimą ar naudojimą, taip pat šios sistemos naudojimas ar reklamavimas“, - sakė V. Ūsas.
TIK FAKTAI
Pirmosios finansinės piramidės Lietuvą pasiekė 1988 metais.
Anuomet šalies gyventojai buvo gundomi nesunkiai tapti turtuoliais - tereikėjo išsiųsti 5 rublius.
Maždaug po metų Lietuvą pasiekė pasaulyje jau gerai žinomas „Super Bank System“ praturtėjimo būdas. Lietuvoje jis buvo vadinamas paprastai – „superbanku“. Tai buvo tos pačios finansinės piramidės modelis.
Įtraukdamas vis naujus lengvatikius, „superbankas“ gyvavo per visą nepriklausomos Lietuvos kūrimosi sunkmetį.
Kai „superbankas“ pagaliau išsikvėpė, maždaug 1997-aisiais atsirado „Golden Circle“ („Auksinis apskritimas“), kurio apgavystės schema buvo tokia pati.
Tačiau „Golden Circle“ gyvavo neilgai. Mat apgautųjų daugėjo, lengvatikių mažėjo, o Lietuvos ekonomika ėmė kilti.
Garsaus aferisto B. Madofo kompanijoje „Bernard L.Madoff Investment Securities“ (BLMIS) dirbę žmonės apšvarino ne tik paprastus amerikiečius, bet ir stambius tarptautinius bankus - „BNP Paribas“, HSBC, „Credit Agricole“, „Societe Generale“, „Natixis“, „Nomura“, „Royal Bank of Scotland“ ir „UniCredit“.
Gegužę užsienio žiniasklaidoje pasirodė pranešimai, kad maždaug 20 Prancūzijos, Vokietijos, Portugalijos, Ispanijos ir Didžiosios Britanijos bankų, sutiko padengti nuostolius tiems savo klientams, kurie patyrė nuostolių dėl B. Madofo finansų piramidės.
Iš viso B.Madofo aukoms bus išmokėta 15,5 mlrd. JAV dolerių.
Pinigai bus skirti maždaug 720 tūkst. B. Madofo įkurto fondo „Investment Securities LLC“ indėlininkų.
Giedrė Poteliūnaitė
Dailius Dargis