Politinę atmosferą įkaitinęs ir investuotojus dėl nuosavybės teisių išgąsdinęs konfliktas tarp didžiausios Rusijos naftos kompanijos "Jukos" ir Kremliaus netrukus bus išspręstas, pirmadienį (07.28) teigia įtakingas Didžiosios Britanijos verslo dienraštis "Financial Times".
Aukšto rango Rusijos politikai, anot šio spaudos leidinio, duoda suprasti, kad konfliktas gali būti sureguliuotas per savaitę. "Jukos" remtos Dešiniųjų jėgų sąjungos (SPS) pirmininkas Borisas Nemcovas per interviu "Financial Times" sakė, kad abi konflikto šalys yra pasirengusios derėtis dėl paliaubų.
Rusijos ministras pirmininkas Michailas Kasjanovas, kuris neigiamai vertina agresyvią generalinės prokuratūros taktiką, penktadienį pareiškė, kad įtampa tarp Rusijos verslo pasaulio ir Kremliaus "bus pašalinta labai artimoje ateityje".
Informuoti šaltiniai tvirtina, kad jau šį antradienį į laisvę gali būti paleistas pagrindinis "Jukos" akcininkas Platonas Lebedevas, kuriam dėl vieno 1994 metų privatizavimo sandorio yra pateikti kaltinimai dėl valstybės turto vagystės. Jis prokuratūros nurodymu laikomas tardymo izoliatoriuje nuo liepos 2 dienos. Prokuratūra taip pat tiria dar penkias su "Jukos" susijusias nužudymo ir mėginimo nužudyti bylas.
Šie didelio atgarsio susilaukę prokuratūros veiksmai sudrebino Rusijos rinką. Šalies centrinis bankas skelbia, kad jo atsargos sumažėjo 900 mln. JAV dolerių - ekonomistai teigia, jog tai įvyko dėl "Jukos" aferos išprovokuoto spartesnio kapitalo nutekėjimo. Prieš "Jukos" nukreipti teisėsaugos institucijų veiksmai buvo visuotinai suprasti kaip įspėjimas kompanijos vadovui ir turtingiausiam Rusijos gyventojui Michailui Chodorkovskiui nesikišti į politiką ir liautis savo įtaka naudojusis parlamento žemuosiuose rūmuose - Valstybės Dūmoje.
Kaip laikraščiui "Financial Times" sakė B. Nemcovas: "Kremlius negali pakęsti, kai oligarchai bando privatizuoti Dūmą. Beje, šalyje, kurioje gyvena 17 milijardierių ir 40 milijonų skurdžių, oligarchų plakimas visada yra populiarus užsiėmimas, ypač prieš parlamento rinkimus".
B. Nemcovo nuomone, vyriausybė turėtų paskelbti amnestiją visiems senesniems negu trejų metų privatizavimo sandoriams, o oligarchai mainais į tai - įsipareigoti nesikėsinti "privatizuoti Dūmos".
Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje problemą reikėtų spręsti didinant naftos ir kitų gamtos išteklius išgaunančių kompanijų, kurias valdo oligarchai, apmokestinimą bei mažinant mokesčių naštą, tenkančią mažoms bei vidutinio dydžio įmonėms. Tai, pasak SPS lyderio, sumažintų Rusijos ekonomikos priklausomybę nuo gamtos išteklių eksporto.
ELTA