Anot Jungtinėje Karalystėje įsikūrusios žmogaus teisių organizacijos „Plan International“, šioje skurdžioje Pietryčių Azijos šalyje vaikų santuokų skaičius yra 12-as aukščiausias visame pasaulyje, o pokyčiams visuomenėje trukdo nuo seno nusistovėję kultūriniai papročiai ir lyčių nelygybė.
Tačiau prezidento Rodrigo Duterte pasirašytas įstatymas, paviešintas visuomenei ketvirtadienį, numato laisvės atėmimą už santuokos sudarymą ar bendrą gyvenimą su nepilnamečiu asmeniu.
Tokia pati bausmė gresia ir asmenims, organizuojantiems vaikų vedybas ar atliekantiems per jas apeigas.
„Valstybė... vaikų santuokas laiko praktika, tolygia prievartai prieš vaikus, nes ji žemina ir menkina prigimtinę vaikų vertę bei orumą“, – rašoma teisės akto tekste.
Pasak vyriausybės, naujasis įstatymas atitinka tarptautines konvencijas dėl moterų ir vaikų teisių.
Tačiau kai kurių teisės akto nuostatų įsigaliojimas buvo atidėtas vieneriems metams, kad būtų suteiktas pereinamasis laikotarpis musulmonų ir autochtonų bendruomenėms, kur vaikų santuokos yra gana paplitusios.
Pernai paskelbtoje Jungtinių Tautų vaikų fondo (UNICEF) ataskaitoje nurodoma, kad visame pasaulyje buvo ištekintos daugiau kaip pusė milijardo mergaičių ir moterų. Remiantis ataskaita, ši praktika labiausiai paplitusi Užsachario Afrikoje ir Pietų Azijoje.
Tačiau naujausi duomenys rodo, kad bendras vaikų vedybų skaičius palaipsniui mažėja visame pasaulyje.
Tarptautinės organizacijos „Plan International“ Filipinų skyriaus direktorė Ana Maria Locsin šalyje įsigaliojusį draudimą pasveikino.
„Vaikų santuokos yra žalinga praktika, galinti padaryti ilgalaikį poveikį visam mergaičių ir berniukų gyvenimui. Tokiu atveju iš jų atimama teisė nepatirti smurto, teisė į išsilavinimą, taip pat lytinė ir reprodukcinė sveikata ir teisė į ją“, – naujienų agentūrai AFP sakė A. M. Locsin.
Vaikų santuokų draudimas yra nepopuliarus Filipinų pietinėse vietovėse, kur gyvena šios katalikiškos šalies didelė musulmonų mažuma. Pagal 1977 metų įstatymą, Filipinų musulmonams buvo leidžiama tuoktis sulaukus lytinės brandos, o mergaičių atveju – prasidėjus pirmosioms menstruacijoms.
Šio savivaldą turinčio musulmonų regiono parlamentas mėgino įtikinti R. Duterte vetuoti naujojo įstatymo nuostatas, numatančios baudžiamąją atsakomybę, pranešė asamblėjos vicepirmininkas Ziauras-Rahmanas Adiongas.
„Nors suprantame, kad vaikų santuokos nėra populiarios įvairiuose šalies sektoriuose, turime atsižvelgti ir į skirtingus „lytinės brandos“ apibrėžimus, kalbant apie formuluotes įstatyme ir islamo perspektyvą“, – sakė jis AFP.