Praėjusį trečiadienį klube “Intro” vykstančiame roko festivalyje “Gyvoji linija” koncertavo grupė “Bacefalai”. Po koncerto liko įspūdis, kad “Bacefalai” įnirtingai kovoja dėl skandalingiausios Lietuvos grupės titulo, rašoma klubo pranešime spaudai. Šio trečiadienio (02.04) festivalio “Gyvoji linija” svečias - grupė “Siela”, kuri šiuo koncertu Vilniuje pažymės savo tryliktąjį gimtadienį.
Vakarėlio įžangoje skambėjo originali folklorinė muzika apie Lietuvos partizanus ir mėlynakius lėktuvų pilotus. Vėliau “Bacefalai” filmavo dainos “Aš neištvirkęs, aš ne toks…” vaizdo klipą. Merginos, kurios užlipo į sceną pasibučiuoti su muzikantais, įsiamžino klipe ir buvo apdovanotos pliušiniu meškiuku, apatinėmis kelnaitėmis ir kompaktinėmis plokštelėmis. O prasidėjus koncertui grupės lyderis Nėrius Pečiūra pasakė ilgą monologą, kuriame iškeikė fonogramines grupes, Eurovizijos festivalį ir “Radiocentro” bei kitų komercinių radijo stočių strategiją dėl lietuviškos muzikos.
“Skandalo nesiekiu, kalbu apie problemas ir skirtingus požiūrius, - pareiškė N. Pečiūra. - Fonogramos dar ilgai liks lietuviškos popmuzikos gėda. Pasižiūrėjau “Radiocentro” apdovanojimus. Kodėl ceremonijos koncerte “B’Avarija” gali dainuoti gyvai, o Stano iš “Delfinų” ne? Man labai įdomu, kodėl į Eurovizijos festivalio atranką Didžiojoje Britanijoje nesiveržia kad ir Robbie Williams? “Radiocentras” savo apdovanojimuose terminu “neformatas” klaidina visuomenę. Noriu pacituoti 2004 metų sausio 29 d. leidinį “Laisvalaikis”. L. Poškutės straipsnyje “Radiocentro” apdovanojimuose - trimatis vaizdas” rašoma: “Neformato” nominaciją “Radiocentro” programos direktorius linkęs vadinti autoironiška. Pasak jo, žodžio “neformatas”, kuris atsirado bene prieš dešimt metų, reikšmės niekas iki šiol negali paaiškinti. Į “neformato” nominaciją “Radiocentro” darbuotojai įtraukė į jokius griežtus rėmus netelpančius atlikėjus ir grupes, kuriančias įdomią ir kiek neįprastą muziką. “Ši nominacija skirta tiems, kurie kuria muziką tokią, kokią liepia kurti širdis, o ne prodiuseriai ar leidėjai”, - sakė D. Bučelis”.
“Labai autoironiška, sutinku, - sakė N. Pečiūra. - Tačiau “neformatas” yra labai aiški sąvoka. Maždaug prieš dešimt metų lietuviškos komercinės radijo stotys pradėjo profesionaliau kurti savo programas. Radijo entuziastai pagaliau suprato, kad, atsižvelgiant į tikslinę auditoriją ir kitus rinkos reikalavimus, programa sudaroma pagal griežtus kriterijus, pagal tam tikras taisykles, pagal “formatą”. Įsivaizduokime, kad į radijo stotį ateina grupė iš Kauno “Empy X” ir atneša naujų savo įrašų. Programų direktorius paklauso ir pakrapštęs galvą nutaria, kad nė viena nauja “Empy X” daina nėra tinkama jo radijo stoties eteriui. Grupei jis duoda atsakymą: “Negrosime, nes “neformatas”. Grupė “Empy X” nutaria pasišaipyti ir 1995 metais išleistą savo albumą pavadina “Neformatas”. Taip ir atsirado šis su muzikos stiliais nieko bendra neturintis terminas. Pavyzdžiui, radijo stotims “M-1” ir “Radiocentras” Ryčio Cicino ar Edmundo Kučinsko dainos yra “neformatas”. O “Pūkui” ir “Lietui” - “formatas”, nes jiems “neformatas” yra “Red Hot Chili Peppers”. Vilniaus undergroundo grupės “Sportas” ar “Diktatūra” yra “neformatas viso pasaulio radijo stotims, išskyrus sostinės radiją A2, nes šio transliuotojo programa yra sudaroma pagal kitokius kriterijus. Taigi labai keista, kad D. Bučelis “neformatu” įvardija grupę “Sel”, kurią pats groja. Tokiu būdu jis supainioja tikrą termino reikšmę ir “neformatą” nori paversti muzikos žanrų terminu. Esą jei neturi klausos ir nesugebi suvokti, kokius žanrus ir stilius savo kūryboje atlikėjas sujungia, tai vadini “neformatu”.
“O grįžtant prie festivalio “Gyvoji linija”, mūsų tikslai lieka tie patys. Žiūrovams norime parodyti originaliausias gyvai grojančias ir fonogramas niekinančias grupes”, - sakė Nėrius Pečiūra.
Vasario 4 dieną festivalio “Gyvoji linija” svečias grupė “Siela”, kuri šiuo koncertu Vilniuje pažymės savo tryliktąjį gimtadienį. Kupina misticizmo šios grupės kūryba jau daugelį metų žavi daugybę alternatyvinės muzikos gerbėjų. “Siela”, nors ir intensyviai nepropaguoja gotikinio įvaizdžio, Lietuvoje plačiąja prasme laikoma gotikinės muzikinės kultūros flagmanu. Kartu su “Siela” koncerte pasirodys nauja lietuviško roko viltis, grupė “Anbo” iš Utenos. Profesionalų “Anbo” muzikavimą muzikos kritikai lygina su “Red Hot Chili Peppers”.