Kelis pastaruosius metus Zaraso ežero Didžiojoje saloje vyko statybos: buvo iš pagrindų keičiama infrastruktūra, atsirado modernus vandenlenčių parkas, buvo įrengti mediniai takai, sutvarkytos krantinės.
Statybų metu lygiagrečiai buvo vykdomi ir archeologiniai kasinėjimai, kurių metu kelios pakrantės vietos buvo paverstos detalių ieškojimų zonomis.
Vienas įdomesnių radinių, patvirtinantis boheminį gyvenimą saloje, - šešiastygė gitara, pagaminta dar XVIII amžiaus pradžioje. Nors gitara, kaip instrumentas, aptinkama dar Egipto piešiniuose, Europoje nuo XIV iki XIX amžiaus jos populiarumą pristabdė arabų atvežta liutnia.
Tokios klasikinės gitaros, kokiomis roko žvaigždės groja šiandien, jau yra pastarųjų dviejų amžių kūriniai. O Zarasų istorinis radinys lenkia įprastąjį instrumento pavidalą laiku, todėl labai sudomino ne tik lietuvių, bet ir lenkų tyrėjus. Gali būti, kad tai – vienas seniausių tokios geros būklės instrumentų, rastų Rytų ir Centrinėje Europoje. Spėjama, kad gitarai išsilaikyti padėjo iš salos molio ir vandens šaltinių susiformavusi specifinė medžiaga, kuri instrumentą tarsi užkoncervavo.
Atrasta įspūdingoji gitara užminė mįslę, kam ji galėjo priklausyti. Kreiptąsi į muzikologus, kurie pateikė atsakymą, kad vertinant to laikmečio kultūrinę regiono bendruomenę, galima spėti, jog gitara priklausė garsaus Zarasų dailininko Jehudos Peno boheminiam draugų ratui, arba net jam pačiam.
J. Penas buvo populiarus žydų menininkas, ne tik piešęs vietos gyventojų portretus Zarasuose, bet ir dirbęs namų dailininku Daugpilyje. Vėliau Jehuda studijavo Sankt Peterburge, gyveno ir Rygoje, kur susipažino su baronu Nikolajumi Korfu, jam pasiūliusiu darbą Kreizburge, netoli Vitebsko. Neilgtrukus Vitebske J. Penas atidarė dailės mokyklą. Vienas jo mokinių buvo vėliau ypač išgarsėjęs menininkas Markas Šagalas. Kadangi mokykla sulaukė pripažinimo, J. Penui pavyko 1900 m. prisikviesti tokius mokytojus kaip Kazimiras Malevičius, Mstislavas Dobužinskis ir kt.
„Reikia manyti, kad iš Vitebsko jie atvykdavo ir į Zarasus, Didžiojoje ežero saloje rengdavo galingus piknikus su vynu ir dainomis. Kažkokiomis aplinkybėmis kartą gitarą kompanija paliko saloje. Arba ji buvo išvogta ir paslėpta kur nors pušyne. Menininkams grįžus į miestą, gitarą visi pamiršo“, - savąją versiją dėliojo šiuolaikinio muzikos festivalio „Galapagai“ rengėjas ir gitaristas Algirdas Barniškis-Blėka.
Toks radinys, tiesiogine prasme iškapstytas iš žemės, jam labai įdomus. „Bandau įsivaizduoti, jei kas nors iš festivaliautojų tą antikvarinį lobį atsitiktinai būtų išrausęs pastaraisiais metais, kai saloje dar vyko statybos. Neabejoju, kad atsirastų, kas tokia gitara grotų tame pačiame palapinių miestelyje, o ne istorikų kabinetuose...“ – juokėsi A. Barniškis.
Festivalis „Galapagai 2016“ šiemet vyks liepos 29 ir 30 dienomis Zaraso ežero saloje. Festivalyje pasirodys „Leon Somov & Jazzu“, „G&G Sindikatas“, „Lilas ir Innomine“, „Baltasis Kiras“, „Garbanotas Bosistas“ ir kiti lietuvių atlikėjai bei didieji užsienio svečiai – „Milky Chance“, „Gorgon City“, Shakka ir kt. Bilietus platina „Tiketa“. Paskutiniai pigiausi bilietai – iki balandžio 13 d.