Nepalas šių metų pavasario kopimo sezonui išdavė rekordiškai daug leidimų (381), kainuojančių po 11 tūkst. JAV dolerių (9,88 tūkst. eurų), o dėl blogų orų sumažėjus kopimui palankių dienų susidarė norinčių pabuvoti ant kalno viršūnės spūstys.
„Vakar ant Everesto žuvo dar du indai laipiotojai“, - naujienų agentūrai AFP sakė Nepalo turizmo departamento atstovė Mira Acharya. Tuo metu ekspedicijų organizatoriai patvirtino trečio žmogaus žūtį.
52 metų Kalpana Das pasiekė viršūnę, bet ketvirtadienio popietę mirė leisdamasi. Tuo metu netoli viršūnės buvo susidariusi didžiulė alpinistų eilė.
Kitas indų alpinistas – 27 metų Nihalas Bagwanas – irgi mirė leisdamasis nuo viršūnės.
„Jis praleido ilgiau kaip 12 valandų įstrigęs spūstyje ir buvo išsekęs. Vedliai šerpai nunešė jį žemyn į 4-ąją stovyklą, bet jis ten užgeso“, – sakė bendrovės „Peak Promotion“ atstovas Keshavas Paudelas.
Be to, šiaurinėje kalno pusėje, priklausančioje Kinijos Tibeto regionui, žuvo vienas austrų alpinistas, informavo jo ekspedicijos organizatoriai.
65 metų vyras irgi mirė leisdamasis nuo viršūnės.
Trečiadienį ant kalno šlaitų žuvo du alpinistai iš Indijos ir Jungtinių Valstijų. Praeitą savaitę mirė vienas indų alpinistas, o vienas airis paslydo ir nukrito iš didelio aukščio per incidentą netoli viršūnės, todėl yra laikomas žuvusiu.
Buvęs Nepalo alpinizmo asociacijos pirmininkas Angas Tseringas Sherpa sakė, kad per šių metų sezoną dėl nepalankių orų buvo mažai kopimui tinkamų dienų, todėl daug komandų tebelaukia savo eilės.
„Ilgą laiką būnant „mirties zonoje“ didėja nušalimo, kalnų ligos ir ne mirties rizika“, – pabrėžė jis.
Nuo 1953 metų, kai į Everestą pirmieji įkopė Edmundas Hillary ir Tenzingas Norgay, alpinizmas Nepale tapo pelningu verslu.
Daugumą alpinistų, kopiančių į Everestą, lydi po vedlį nepalietį ir tai reiškia, kad artimiausiomis savaitėmis į viršūnę keliaus daugiau kaip 750 žmonių.
Dar mažiausiai 140 alpinistų buvo išduoti leidimai kopti į Everestą iš šiaurinės, Tibeto pusės, nurodo ekspedicijų operatoriai. Per visus praėjusius metus į Everestą įkopė 807 žmonės ir tai buvo rekordinis skaičius, bet šiemet jis gali būti viršytas.
Šiuo metu yra kopimo į daug Himalajų kalnų, tarp jų Everestą, pikas. Palankios oro sąlygos kopimui būna nuo balandžio pabaigos iki gegužės pabaigos.
Šį sezoną ant kitų Himalajų kalnų, aukštesnių nei 8 tūkst. m, jau žuvo mažiausiai septyni kiti alpinistai iš užsienio. Dar du yra dingę.