Aplinkosaugininkai prašo Nepalo vyriausybę apsvarstyti galimybę Evereste įrengti kilnojamus tualetus.
Anot organizacijos „Eco Himal“, tūkstančiams keliautojų, kiekvienais metais pradedančių savo žygį iš Pietinės bazinės stovyklos Nepale, būtu daug lengviau palaikyti švarą, jei jie ir jų nešikai galėtų apsilankyti civilizuotoje vietelėje, kai pašaukia gamta.
„Žmonių atliekos, be abejo, yra problema. Tik siūlau, kad būtų galima naudoti viešuosius tualetus“, – teigė organizacijos vadovas šerpas Phinjo.
Dauguma grupių atsigabena kelioninius tualetus, tačiau nešikams dažniausiai nelieka nieko kito, tik eiti už artimiausios pusnies, praneša naujienų agentūra AFP.
Anot šerpo Phinjo, tualetų įrengimas bus platesnio atliekų valdymo plano, rengiamo vyriausybės, dalis. Jis apims ir kitas populiarias Everesto regione esančias viršukalnes.
„Būtų gerai, jei atsirastų du ar trys tualetai, bet tai dar tik planavimo fazė. Dar turėsime nuspręsti, kas yra geras sumanymas, o kas – ne“, – kalbėjo jis.
Tačiau šią idėją jau sukritikavo kiti „Eco Himal“ partneriai iš Nepale įsikūrusios alpinistų bendruomenės.
„Ledas per metus daug juda. Jei bazinėje stovykloje būtų pastatyti tualetai, ledui pasislinkus statiniai sugriūtų“, - teigė Everestą įveikusiųjų asociacijos prezidentas šerpas Wangchhu.
8 848 metrų Everesto viršūnę pasiekti bandantys alpinistai išleidžia dešimtis tūkstančių dolerių, tačiau aplinkosaugininkai tvirtina, kad retas jų kreipia dėmesį į savo paliekamas šiukšles.
Oficialių skaičiavimų apie ant kalno likusių šiukšlių kiekį nėra, tačiau dėl per 50 metų susikaupusių atliekų Everestas jau vadinamas aukščiausiu pasaulyje šiukšlynu.
Privačiomis lėšomis finansuojama „Eco Everest Expedition“, aplinkosaugininkų koalicija, skatinanti rūpintis kalno švara, nuo 2008 metų surinko daugiau kaip 13 tonų šiukšlių, 400 kilogramų žmonių atliekų ir pargabeno keturis žuvusiųjų kūnus.
Vyriausybės pareigūnai teigia, kad keliaujantieji į Everestą savo šiukšles turėtų susirinkti patys.
Besileidžiantieji į ekspedicijas dabar turi sumokėti 4 tūkst. dolerių užstatą, kuris grąžinamas įrodžius, kad alpinistai grįždami parsineša viską, ką išsinešė. Tačiau neįmanoma užtikrinti, kad šių taisyklių būtų laikomasi, teigia aplinkosaugininką.
Anot šerpo Wangchhu Sherpa, ant kalno vis dar liko mažiausiai 10 tonų šiukšlių. Jis ragina vyriausybę į juodąjį sąrašą įtraukti tas grupes, kurios grįžusios iš Everesto negali paaiškinti, kur liko jų įranga ir kiti daiktai.
Nepalo šerpai sudaro didžiąją dalį Everesto regione gyvenančių žmonių. Manoma, kad jie kilo iš Tibeto. Budizmą išpažįstantys šerpai nuo seno aukščiausią pasaulio kalną laiko šventu.