Šiaurės Graikijos nacionaliniame teatre Tesalonikuose balandžio 10-13 d. vyks Europos teatro premijos ir Europos naujųjų teatro realybių prizų teikimo ceremonija ir ją lydintys renginiai. Beveik visi šių metų įvairių prizų laureatai neblogai žinomi ir Lietuvos publikai.
Lietuva vėl pateko į Europos teatrinio elito klubą: specialioje programoje „Sugrįžimai“ svečiuosis Oskaro Koršunovo teatras, gavęs VIII „Europos teatro realybių“ prizą pernai metais. Šįmet jis parodys dabar kuriamo spektaklio „Hamletas“ eskizus.
Europos teatro premiją 1986-87 metais įsteigė Europos Komisija ir Europos Taryba kaip bandomąją programą, kurią netrukus Europos Parlamentas ir Europos Taryba pripažino ypatingos kultūrinės reikšmės organizacija. Po poros metų greta Europos teatro premijos, kurią lydi 60 000 eurų piniginis apdovanojimas, pradėtas teikti ir prizas už Naująsias teatro realybes. Jis skirtas Europos teatre gimstančioms tendencijoms ir iniciatyvoms palaikyti. Šio apdovanojimo laureatams skiriama solidi 20 000 eurų premija. Kandidatai premijoms gauti ir nugalėtojai renkami dalyvaujant Europos teatrų sąjungai, Europos teatrų konvencijai, Tarptautinei teatro kritikų asociacijai ir Tarptautiniam Viduržemio jūros šalių teatrų institutui.
Šiais metais pagrindinė 12-oji Europos teatro premija už įvairių pjesių, operų pastatymus bus įteikta prancūzų režisieriui Patrice’ui Chéreau, kuris mums pažįstamas ir kaip filmų „Intymumas“, „Karalienė Margo“ režisierius. X „Europos teatro realijų prizas“, skiriamas Europos scenos avangardo meistrams, bus įteiktas vokiečių choreografei Sashai Waltz už šiuolaikinio šokio praturtinimą, lenkų režisieriui Krzysztofui Warlikowskiui ir vokiečių trupei „Rimini Protokoll“, eksperimentuojančiai teatro konvencijų paribiuose. Pastarųjų laureatų spektakliai buvo rodyti ir Lietuvoje „Sirenų“ festivalyje: Krzystofas Warlikowskis savo spektaklį „Apvalytieji“ atvežė į pirmąsias „Sirenas“ 2004 m., „Rimini Protokoll“ spektaklis „Sabenation“ buvo parodytas 2005 m.
Atskirai bus paminėtas ir Baltarusijos „Laisvasis teatras“, taip pat gastroliavęs Vilniuje. Jam šią garbę išrūpino dramaturgai Vaclavas Havelas, Haroldas Pinteris ir Tomas Stoppardas – „už opoziciją prieš Baltarusijos valdžios diktatūrą“.
Visas keturias dienas vyks simpoziumai, susitikimai su laureatais, disputai su teatro praktikais ir teoretikais. Pagrindinė programų dalis – laureatų spektakliai: „Rimini Protokoll” parodys „Mnemoparką“ pagal Stefaną Kaegi, Krzysztofas Warlikowskis pristatys Sarah Kane „Apvalytuosius“, Parice‘as Chéreau pats vaidins Thierry Thieû Niang režisuotuose spektakliuose „Koma“ ir „Sielvartas“ pagal Marguerite Duras, „Laisvasis teatras“ papasakos „Džinsų kartą“, „Tylos zoną“ bei pristatys naująjį spektaklį „Būti Haroldu Pinteriu“. Taip pat bus pristatyta knyga „Giorgio Strehleris arba Aistra teatrui”.