Nuolat auganti „Zaros“ 100 JAV dolerių vertės suknelių ir mados namų „Prada“ rankinių už 3000 JAV dolerių paklausa leido atsirasti 3 naujiems milijardieriams, kilusiems iš paties Europos skolų krizės centro.
44 metų amžiaus Sandra Ortega Mera, turtingiausio Europos žmogaus Amancio Ortegos dukra, pagal „Bloomberg milijardierių indeksą“ yra verta 1,1 mlrd. JAV dolerių. Jai priklauso 1 proc. „Arteixo“ akcijų ir ispaniško kapitalo „Intidex“, kuris yra didžiausias drabužių mažmenininkas pasaulyje ir valdo „Zaros” prekybos tinklą. Jo akcijų vertė šiemet išaugo 58 proc., nors nedarbo lygis šalyje, kur yra ir kompanijos būstinė, siekia 20 proc.
Marina Prada ir jos brolis Alberto Prada Bianchi – „Prados“ mados namų įkūrėjo Mario Prada anūkai. Kiekvieno jų valdomi turtai reitinge verti net 2,6 mlrd. JAV dolerių. Šio prabangaus Italijos prekinio ženklo akcijų vertė Honkongo biržoje pakilo 75 proc., o štai Italijos Vyriausybė rugsėjį pranešė, kad BVP šiemet susitrauks maždaug 2,4 proc.
„Šiuo metu nėra sudėtingesnės rinkos nei Italija ar Ispanija, – įsitikinęs Rahulis Sharma, Londono mažmeninės prekybos konsultacijų bendrovės „Neev Capital“ vadovas. – Didelis abiejų kompanijų privalumas – klientams pristatyti ką nors nauja, ko dar niekas nepasiūlė. Tai ir buvo jų sėkmės Europoje priežastis. Kai pirkėjai pamato išskirtinį daiktą, atranda kažką nauja, jie ne taip jautriai reaguoja į pirkinio kainą. Tai tampa siekiamybe, kai nukeliauji į Aziją, kur viskas atrodo egzotiška“.
Nė vienas iš trijų milijardierių nesužibėjo tarptautiniame turtingųjų reitinge: Jose Leyte’as, Sandros Ortegos atstovas, sakė, kad ji atsisakanti komentuoti savo prekybos tinklo vertę, o Milano mados namų „Prada“ atstovas taip pat patikino, kad giminaičiai nenori aptarinėti „Prados“ turtų.
Kinija ir Brazilija
Nepaisant Ispanijos ir Italijos skolų ir griežtėjančios fiskalinės drausmės – aktyvios taupymo priemonių politikos, „Intidex“ ir „Prada“ akcijų vertė kyla. Tokį augimą nulemia didėjanti paklausa augančiose rinkose kaip Kinija ir Brazilija.
„Zaros“ drabužių prekybos tinklo kainodara tinka taupiems pirkėjams, ieškantiems mados už įkandamą kainą. O šis ispanų drabužių mažmenininkas gali pasiūlyti šalikų už 17 JAV dolerių arba sijonų vos už 60 JAV dolerių. „Intidex“, vienijantis 8 mažmeninės prekybos linijas, per pirmąjį pusmetį atidarė 166 parduotuves 100 viso pasaulio miestų, įskaitant ir 32 prekybos vietas Kinijoje, antroje didžiausioje pasaulio ekonomikoje. Rugsėjį Kinijoje atsirado ir pirmoji „Zaros“ parduotuvė internete.
Praėjusį mėnesį „Intidex“ skelbė, kad pirmąjį pusmetį kompanijos pajamos išaugo 32 proc. ir pasiekė 1,2 mlrd. JAV dolerių (maždaug 944 mln. eurų) ribą. Kompanijos atstovų teigimu, dėl sėkmingos plėtros pasaulinėse rinkose, „Intidex“ biudžetas padidėjo daugiau nei 7 mlrd. eurų.
Batai už 950 JAV dolerių
„Prada“, siūlanti pirkėjams rankines už 3000 JAV dolerių ir 950 JAV dolerių vertės batus, taip pat gerokai pasipelnė iš prabangos išalkusių Kinijos vartotojų. Kompanija praėjusį mėnesį pranešė, kad pirmojo pusmečio pelnas išaugo beveik 289 mln. eurų. Beveik 1,5 mlrd. JAV dolerių vertės pelną nulėmė 45 proc. išaugę pardavimai Azijoje.
„Mes suprantame viso pasaulio pirkėjus, – sakė milijardierius Patrizio Bertellis, 66 metų amžiaus kompanijos vadovas. – Pavyzdžiui, Kinijos pirkėjai daug geriau nei prieš keletą metų supranta madą ir tvirtai žino ką nori dėvėti. Viso pasaulio pirkėjus reikia vilioti įsigyti daiktą“.
Pirmosios Mario Prada parduotuvės Milane duris atvėrė dar 1912 metais. Tada jose buvo galima įsigyti kelioninių krepšių, odinių rankinių, kitų odinių aksesuarų. 1919 metais „Prada“ savo produkcija oficialiai aprūpino Italijos karališkąją šeimą. Tarptautiniu prekiniu ženklu „Prada“ tapo dar 1970–aisiais, kai kompanijos įkūrėjo anūkė Miuccia Prada perėmė dizaino strategiją, o P. Bertellis rūpinosi pardavimais ir produkcijos platinimu. Jo žmona, Muccia Prada, dabar ir yra kompanijos vadovė.
Marina ir Albertas Prados, Muccios Prados vyresnieji brolis ir sesuo, kurių amžių galima tik spėti, dirba kompanijos konsultantais: Marina atsakinga už ryšius su visuomene, o Albertas – žvalgosi naujų prekybos rinkų. Kiekvienam jų yra priklauso 12 proc. Akcijų.
A. Ortegos turtas siekia 53.6 mlrd. JAV dolerių. Turtuolio iš Ispanijos valdomas turtas yra 10 mlrd. JAV dolerių didesnis nei Švedijos baldų gamintojo „Ikea“ įkūrėjo Ingvaro Kamprado. Kiti Europos turtingieji – Liliana Bettencourt, „L‘Oreal“ kosmetikos kompanijos paveldėtoja, valdanti 25,5 mlrd. JAV dolerių vertės tinklą, taip pat „Hennes & Mauritz” vadovas Stefanas Perssonas ir „LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton” kompanijos įkūrėjas Bernardas Arnaultas, abu jie valdo maždaug 25 mlrd. JAV dolerių vertės prekybos tinklus.