Šiandien (01.02) Europos Sąjungos vadovai pareiškė, kad “dviejų greičių” Europa neišbengiama. ES komisijos pirmininkas Romanas Prodis metaforiškai papasakojo, kad “ES traukinys negali visada važiuoti pagal lėčiausią vagoną”.
Vadinamoji dviejų greičių Europa taps neišvengiama, jeigu Europos Sąjungos (ES) valstybių ir vyriausybių vadovams šiemet nepavyks susitarti dėl naujosios Konstitucijos, penktadienį pareiškė Europos Komisijos pirmininkas Romanas Prodis (Romano Prodi).
Už plėtros procesą atsakingas komisaras Giunteris Ferhoigenas (Guenter Verheugen) penktadienį sakė, kad glaudesnis kai kurių ES narių bendradarbiavimas atskirose politikos srityse yra "daugiausia žadantis" būdas, leisiantis energingai tęsti Europos integravimosi procesą.
Derybos dėl ES Konstitucijos žlugo gruodį, valstybėms narėms ir būsimosioms narėms nesusitarus dėl balsų pasiskirstymo. Kada derybos bus pratęstos, dar nėra nuspręsta.
"Aišku, kad jei situacija neišsispręs 2004 metais, tada kai kurios šalys galėtų ir galbūt turėtų imtis iniciatyvos ir žengti į priekį sparčiau, - per interviu laikraščiui "La Repubblica" sakė R. Prodis. - Tai galėtų būti ES narės steigėjos. O gal net - tai yra labiau tikėtina ir pageidautina - mišri senųjų ir naujųjų narių grupė, kurią vienija ta pati Europos vizija".
Anot Europos Komisijos vadovo, Sąjungos traukinys negali visada važiuoti pagal lėčiausią vagoną. "Tiesą sakant, man susidaro įspūdis, kad kai kurie vagonai nenori važiuoti į priekį ar net norėtų pasukti atgal", - pridūrė R. Prodis.
Kaip konstatavo G. Ferhoigenas per interviu Vokietijos radijo stočiai "NDR Info", jau dabar galima stebėti glaudesnį atskirų valstybių bendradarbiavimą atskirose srityse - "imkime eurą ar imigracijos politiką".
ES narių skaičiui padidėjus iki 25 ar dar daugiau, blokas anksčiau ar vėliau pasieks savo ribas. "Bet mums, kita vertus, reikės daugiau Europos", - sakė G. Ferhoigenas. Užsienio ir saugumo, ekonomikos ir finansų, vidaus reikalų ir teisės politikos srityse kai kurios valstybės turėtų sparčiau žengti į priekį. Europa ilgalaikėje perspektyvoje negali taikstytis su tuo, kad jos integracijos spartą lemia lėčiausios valstybės.
G. Ferhoigeno įsitikinimu, ateityje Europos geografinį ir politinį centrą sudarys Paryžiaus-Berlyno-Varšuvos ašis. Taip bus, nepriklausomai nuo to, kad gruodį konstitucinis viršūnių susitikimas žlugo, be kita ko, dėl nenuolaidžios Lenkijos pozicijos.
dpa-Reuters-ELTA