Šiandien Europos Parlamento priimtoje rezoliucijoje (471 balsas už, 190 prieš, 16 susilaikė) siūloma geriau užtikrinti naftos tiekimą ES, taip pat mažinti priklausomybę nuo naftos produktų ir plėtoti alternatyvias technologijas. EP Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komitetas taip pat buvo pritaręs branduolinių technologijų plėtrai, tačiau galiausiai rezoliucijoje šio teiginio nebeliko.
EP „apgailestauja, kad Europos Komisija nepasimokė iš ekonomikos krizės, kuri parodė, kad tik visiškai nauja ES energetikos politika gali padėti išspręsti tiekimo saugumo, valstybių narių solidarumo, užimtumo klausimus ir patenkinti socialinius, ekologijos ir ekonominius interesus“. Deputatai taip pat „apgailestauja, kad iki šiol nebūta aiškaus ryžto keisti energetikos politiką ir tiekimo struktūrą“. Jie ragina „atsižvelgti ne tik į trumpalaikes energijos tiekimo saugumo priemones, bet ir į ilgalaikę perspektyvą“.
„Reikėtų naudoti mažiau energijos iš naftos ir kitų šaltinių, kuriuos naudojant išskiriama daug anglies dvideginio“, – pažymi EP nariai. Jie ragina valstybes aktyviai imtis mažinti iškastinio kuro paklausą ir neteikti subsidijų naftos produktams, o skatinti investicijas į alternatyvius energijos išteklius.
EP kviečia plėtoti tvaresnius susisiekimo būdus, kuriems nereikia daug naftos – geležinkelius, vandens transportą, taip pat intermodaliuosius judumo tinklus miestų zonose (pėsčiomis, dviračiu, viešuoju transportu, važiuojant keliese viena transporto priemone). Savo ruožtu deputatai „apgailestauja, kad trūksta ryžto“ siekiant kurti lengvesnius ir efektyviau energiją naudojančius automobilius.
TIK FAKTAI
Iš naftos šiuo metu pagaminama beveik 37 proc. visos ES suvartojamos energijos. Nafta yra svarbiausias pirminės energijos šaltinis, lenkiantis gamtines dujas, kietąjį kurą ir branduolinę energiją. Manoma, kad 2030 m. pasaulio naftos paklausa daugiau kaip trečdaliu viršys 2006 m. paklausą, o iki 2030 m. naftos paklausa ES kasmet vidutiniškai didės 0,25 proc. – visų pirma dėl transporto sektoriaus plėtros. Tikėtina, kad 2030 m. nafta ES sudarys 35 proc. visos pirminės energijos paklausos, o importuotos naftos dalis padidės nuo 70 iki 95 proc.