Kovo mėnesį priimtas Europos prieinamumo aktas numato, kad visiems turės būti prieinami bilietų ir registracijos aparatai, bankomatai ir mokėjimo terminalai, kompiuteriai ir operacinės sistemos, išmanieji telefonai, planšetiniai kompiuteriai ir televizijos įranga, bankų paslaugos, elektroninės knygos, elektroninės ir transporto paslaugos. Tai ypač svarbu negalią turintiems ir vyresniems žmonėms. Išimtys bus taikomos tik kai kurioms mikroįmonėms.
Europos neįgaliųjų forumas sveikina tokią direktyvą, tačiau apgailestauja, kad šis teisės aktas neapima tokių svarbių sričių kaip pastatai ir transporto priemonės.
„Naujoji Prieinamumo direktyva yra labai svarbus žingsnis, bet ES darbas dar toli gražu nėra baigtas: reikia teisės aktų, kurie užtikrintų prieinamumą visose gyvenimo srityse“, – teigiama Europos neįgaliųjų forumo pranešime. Daugybė žmonių visoje Europoje ir toliau susidurs su kliūtimis norėdami išeiti iš namų. Taip pat teisės aktas nereglamentuoja buitinės įrangos pritaikymo, tai reiškia, kad įvairių specialiųjų poreikių turintys žmonės ir toliau patirs sunkumų naudodamiesi mikrobangų krosnelėmis ir skalbimo mašinomis.
Europos Parlamento pranešime teigiama, kad nuolydžiai, durys, viešieji tualetai ir laiptai įvairiose Europos šalyse yra labai skirtingi, todėl raginama, kad geresnis šių dalykų prieinamumas būtų reglamentuotas nacionaliniuose teisės aktuose.
Europos psichikos sveikatos organizacija, pasidžiaugusi nauja direktyva, atkreipia dėmesį, kad psichosocialinę negalią turintys žmonės ir toliau susidurs su daugybe kliūčių įvairiose gyvenimo situacijose. Pavyzdžiui, nors paslaugos bus prieinamos, šie žmonės jomis negalės pasinaudoti, nes bus sunku susiorientuoti dideliuose pastatuose, ligoninėse. Organizacija tikisi, kad perkeliant direktyvos nuostatas į nacionalinį lygmenį bus atsižvelgta į šių žmonių poreikius, pavyzdžiui, numatyta daugiau laiko informacijai suvokti.
Europos prieinamumo aktas buvo priimtas po ilgų diskusijų su šalimis narėmis, Europos Komisija ir kitomis suinteresuotomis pusėmis. Daugeliui pirminiame teisės akto variante buvusių nuostatų paprieštaravo šalys narės ir gamintojai.
Kad priimtas dokumentas įsigaliotų, jį dar turi formaliai patvirtinti Europos Taryba ir jis turi būti išspausdintas oficialiame ES žurnale. Šalys narės turės per 3 metus jo nuostatas perkelti į nacionalinius teisės aktus ir per 6 metų pereinamąjį laikotarpį Prieinamumo akto reikalavimus įgyvendinti. Vienokią ar kitokią negalią turi 80 milijonų ES gyventojų.
Straipsnio autorė: Aurelija Babinskienė