• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Parlamentas suabejojo svarstomos direktyvos dėl programinės įrangos patentų privalumais, todėl ją patvirtino su keliomis pataisomis, apribosiančiomis direktyvos taikymo sritį.

REKLAMA
REKLAMA

Naujosios tvarkos priešininkai mano, kad dėl siekio įteisinti programinės įrangos patentus mažos įmonės turės išleisti didžiules sumas bylinėjimuisi ir bus prarasta galimybė padidinti išlaidas sektoriaus tyrimams.

REKLAMA

Europos Parlamento nariai direktyvai pritarė, tačiau taip pat priėmė keletą pataisų, kurios, jų teigimu, neleis naująja tvarka naudotis su tikslu užkirsti kelią konkurentų naujovėms. Tačiau pataisos gali suerzinti direktyvos projekto autorius Europos Komisijoje, turinčius teisę savo pasiūlymą atšaukti. Europos Sąjungos (ES) vidaus rinkos komisaras Fricas Bolkešteinas (Frits Bolkestein) yra minėjęs, kad direktyvos neparems, jei ji bus smarkiai pakeista.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal dabar galiojančius ES teisės aktus programinė įranga nepatentuojama. Tačiau praktikoje būta ir kitokių atvejų. Vystantis precedento teisei, atsirado galimybė gauti patentus ne pačiai programinei įrangai, o prietaisams, kurie ją naudoja. Būtent šiuos prieštaravimus siekta išspręsti pradedant rengti naująją direktyvą, tačiau ilgainiui imta diskutuoti, kaip išvengti panašios netvarkos, kokia kilo Jungtinėse Valstijose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugelis Europos ekspertų laikosi nuomonės, kad Jungtinėse Valstijose įprasta patentuoti akivaizdžias idėjas, kurių negalima vadinti išradimais. Pavyzdžiui, JAV įstatymai leido interneto mažmenininkei "Amazon" užpatentuoti "vieno pelės spustelėjimo" apsipirkimo modelį.

REKLAMA

Manoma, kad patentų įteisinimas keltų grėsmę smulkiems Europos programinės įrangos kūrėjams, kurie neturi lėšų aiškintis patentų apsaugos klausimų. Kurdami savo sprendimus programuotojai dažnai naudojasi jau sukurtomis programomis, kurias gauna iš įvairiausių šaltinių. Norėdamas apsaugoti smulkiąsias įmones Europos Parlamentas priėmė pataisas, kurios neleis naudotis patentais siekiant užkirsti kelią konkurentų naujovėms.

REKLAMA

Dabar direktyvą svarstys Europos Komisija, o vėliau projektas vėl grįš į Europos Parlamentą. Jei pastarasis direktyvą patvirtins, dėl jos galutinio įteisinimo balsuos ES šalių ministrai.

"Jau dabar yra gana daug neaiškumų dėl to, kuri programinė įranga turėtų būti patentuotina, tad apribojus taisyklių taikymo sritį sumažės teisės aktą persekiojusi sumaištis ir prieštaringumas, - sakė kai kurias pataisas rengusi Europos Parlamento narė Eli Ploij van Gorsel (Elly Plooij-van Gorsel). - Džiaugiuosi, jog Europos Parlamento nariai parėmė pataisas, užtikrinsiančias, kad patentų įstatymas negalės nepaisyti suderinamumo, kuris atitinka laisvos konkurencijos ir galutinių vartotojų interesus".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau dėl minėtų pataisų Europos Komisija gali savo pasiūlymą tiesiog atšaukti. F. Bolkešteinas (Frits Bolkestein) per pirmąjį direktyvos svarstymą Europos Parlamento nariams sakė, jog ES vykdomoji institucija negalės pasiūlymo paremti, jei jis bus smarkiai pakeistas. "Daugelis iš šių pataisų yra esminės, tad, Parlamentui nusprendus jas priimti, iškyla labai reali nesėkmės perspektyva", - teigė komisaras.

Po to, kai Europos Parlamentas pataisas patvirtino, Komisijos atstovas teigė, jog dar per anksti pasakyti, ar F. Bolkešteinas (Frits Bolkestein) joms pritars, tačiau atkreipė dėmesį į ankstesnį komisaro pareiškimą.

Reuters-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų