Vokietijos „Deutsche Telekom“ drauge su „France Telecom“ ir „TeliaSonera“ nutarė naudoti 1800 MHz dažnio radijo diapazoną kaip prioritetinį diegiant naujosios kartos 4G LTE tinklą. Šis dažnis LTE technologijai Europoje bei visame pasaulyje būtų derinamas kartu su 800 MHz ir 2,6 GHz dažniais.
Nutarimas prioritetiniu ryšio diapazonu pasirinkti 1,8 GHz dažnį buvo priimtas „LTE World“ susitikime Amsterdame, jam vadovavo Olandijos „Deutsche Telekom“ vyriausiasis direktorius Bartas Weijermars. Susitikimo metu užsibrėžta sukurti spaudimą mobiliųjų prietaisų gamintojams pagreitinti produktų, skirtų 1800 MHz LTE tinklui, vystymą.
Lietuvoje naujasis „Omnitel“ 4G tinklas taip pat naudoja 1800 MHz dažnį. Šis ryšio diapazonas jau priklausė „Omnitel“ ir įmonei buvo patogiausia diegti ryšį būtent šiuo būdu. 2,6 GHz dažnio diapazone Lietuvoje žadama transliuoti antžeminę televiziją, o 4G ryšys naudojamas Rusijos oro pajėgų.
Panašios problemos susiklosčiusios ir kitose šalyse, tad, paties B. Weijermarso teigimu, 1,8 GHz dažnio diapazoną kur kas patraukliau naudoti dabar negu laukti, kol bus galima naudoti kitą dažnį prioritetiniu. Be to, operatoriai neatsisako kitų dažnių.
Pasak Tommy Ljunggreno, „TeliaSonera“ mobiliojo ryšio technologinių sprendimų padalinio viceprezidento sistemų plėtrai, kompanijos neatsisako kitų dažnių ir LTE 4G ryšį pateiks visais trim būdais. Didžiausio dažnio 2,6 GHz LTE tinklas bus diegiamas miesto centruose bei kituose itin intensyvaus ryšio taškuose. Ten vartotojai atsisiunčia itin daug duomenų – šis dažnis pats tinkamiausias siųsti dideliems duomenų kiekiams. 1800 MHz dažnis, T. Ljunggreno teigimu, būtų naudojamas miesto ir priemiesčių teritorijose, o tarptautiniu mastu LTE būtų pasiūlytas naudojant 800 MHz dažnį, kadangi mažiausio dažnio diapazonas keliauja didžiausią atstumą.
Tiesa, visų šalių operatoriams 1800 MHz dažnį naudoti kaip pagrindinį bus kiek sudėtingiau. Kai kuriose šalyse jis jau naudojamas 2G ryšiui transliuoti, o 900 MHz dažnio taip pat negalima naudoti kaip pakaitalo. Žinoma, atsižvelgus į daugelio pasaulio operatorių sąlygas, resursų plėsti LTE 1800 MHz dažniu yra daugiau nei užtektinai.
Ar padės susitarimas operatoriams pasirinkti vieną prioritetinį standartą, paaiškės netrukus. Šiuo metu, apklausus 150 operatorių drauge su 50 valstybinių ryšio reguliavimo institucijų, buvo išsiaiškinta, jog operatoriai derina 700–800 MHz, 1800–2100 MHz bei 2,5 ir 1,6 GHz dažnius diegdami LTE. Daugiau nei pusė apklaustų operatorių teigė 4G siūlysiantys 2,6 GHz dažniu, atsižvelgdami tik į miesto gyventojus, tačiau šiuo metu šis požiūris keičiasi ir operatoriai ieško geriausio būdo, kaip ketvirtos kartos ryšiu padengti kuo didesnį teritoriją. Tam reikalingas mažesnio dažnio diapazonas.